Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie przyznania Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti Profesorowi Jerzemu Nowosielskiemu (1998):
"Jerzy Nowosielski urodził się 7 stycznia 1923 r. w Krakowie. W pierwszych latach II wojny światowej rozpoczął studia malarskie w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie, przemianowanym przez Niemców na Kunstgewerbeschule. W latach 1945-1947 kontynuował studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Eugeniusza Eibischa. W tych latach związał się z Grupą Młodych Plastyków, od 1947 był asystentem Tadeusza Kantora w Szkole Sztuk Plastycznych. Od 1957 należał do Grupy Krakowskiej, i w tymże roku został wykładowcą w zakresie malarstwa i projektowania tkaniny w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi, ale szybko powrócił do rodzinnego Krakowa. W 1961 r. zrobił dyplom w ASP i rozpoczął tu wykłady z malarstwa. Od 1962 r. jest profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Jerzy Nowosielski uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne, rysunek, zajmuje się tez scenografią. Styl jego twórczości łączy elementy sztuki nowoczesnej i bizantyjskiej, jego hieratyczne kompozycje figuralne przypominają ikony i właśnie inspiracjom sztuki ikony pozostaje artysta wierny w całej swej twórczości. Znaczną część swych prac poświęca artysta malarstwu religijnemu, ale maluje też kompozycje abstrakcyjne, pejzaże itp. Jest autorem polichromii w wielu cerkwiach, m.in. w Jeleniej Górze, Kętrzynie, zaprojektował także polichromię w nieistniejącej już cerkwi w Białymstoku, ikonostasów w różnych cerkwiach, np. w krakowskiej cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej, polichromii w kościołach: w Wesołej k. Warszawy, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie-Jelonkach, w kościele pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu na Azorach w Krakowie, Swymi obrazami zapełnił także Profesor Nowosielski zaprojektowaną przez siebie małą kapliczkę cerkiewną Fundacji św. Włodzimierza przy ul. Kanoniczej 15 w Krakowie.
Od 1945 uczestniczy w licznych wystawach w kraju i za granicą, m. in. w weneckich Biennale, w Sao Paulo, w Nowym Jorku, Lipsku, Essen, Mediolanie, Augsburgu. Jego wystawy indywidualne pokazywano wielokrotnie w kraju, a także w Paryżu. Londynie, Wiedniu, Karlskronie i Sztokholmie. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzeach w Polsce i w wielu krajach świata. Jest prof. Nowosielski także teoretykiem sztuki, autorem esejów z dziedziny ikony i teologii prawosławnej, publikowanych m. in. w krakowskim wydawnictwie ZNAK Jego poglądy teologiczne zostały przedstawione w publikacjach: Wokół ikony i Mój Chrystus. Wielokrotnie nagradzany, m. in. kilkakrotnie przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, w 1984 Nagrodą Państwową, w 1994 Nagrodą Wielką Fundacji Kultury.
Troska o młodych artystów - potwierdzona wieloletnią działalnością pedagogiczną Profesora Nowosielskiego, z którego zdaniem liczą się dziś nawet ci jego uczniowie, którzy osiągnąwszy artystyczną dojrzałość i zasłużoną renomę odeszli w swoich artystycznych poszukiwaniach daleko od wzorów Mistrza - zaowocowała powołaniem w 1996 r. Fundacji Jerzego i Zofii Nowosielskich. Fundacja przyznaje stypendia dla wyróżniających się młodych twórców oraz doroczną nagrodę artystyczną, będącą najwyższym tego typu wyróżnieniem w Polsce.
Kraków, miasto rodzinne Jerzego Nowosielskiego, zawdzięcza mu, więc nie tylko jego wieloletnią obecność wśród środowiska artystycznego, nie tylko jego wspaniałe prace, ale także czerpie z jego przemyśleń, z jego bogatej i złożonej osobowości, która kształtowała się na pograniczu kultur i światopoglądów. Specyficzna atmosfera Krakowa, miejsca, gdzie od wieków przenikały się i łączyły doświadczenia Wschodu i Zachodu, inspirowała poszukiwania artystyczne Profesora, ale też była wzbogacana dzięki jego dziełom i pracom jego uczniów. Jego przekonanie o tym, że sztuka jest siłą pomagającą przemienić duchowo człowieka i uszczęśliwić go, znalazła odzwierciedlenie we wspaniałych obrazach i w realizacjach projektów dekoracji świątyń, które do dziś nie tylko zachwycają miłośników sztuki, ale także pozwalają ludziom wierzącym na głębsze obcowanie z tajemnicą Bożego istnienia.
To, co stworzył Jerzy Nowosielski, przyczynia się do ubogacania twórczości, myśli i duchowości wszystkich, którzy zetknęli się z jego dziełami, w myśl Jego artystycznego credo: wyciągnąć z dotychczasowego ludzkiego doświadczenia wszystkie elementy, które będą mogły przejść przez ogień końca świata".