Uzsadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania Złotego Medalu Cracoviae Merenti Uniwersytetowi Jagiellońskiemu (1999):
"Rozwijając w ciągu 600 lat swoją działalność na polu badawczym, edukacyjnym i w służbie publicznej, Uniwersytet Jagielloński był dla polskiego narodu najpierw bardzo długo jedyną, a potem najbardziej niezawodną Matką Żywicielką. Ta nasza Alma Mater, od swoich narodzin związana z Krakowem, przydawała mu blasku i sama czerpała z jego sił ekonomicznych i z jego atmosfery. Szeroko upowszechnione pojęcie miasto uniwersyteckie miało zawsze i ma w kulturze europejskiej jasno czytelną konotację. Odzwierciedla znaczenie Uniwersytetu dla miasta, jego rangi i siły intelektualnej, a zarazem znaczenie miasta - ponad protekcją monarszą i państwową - dla żywotności uniwersytetu.
Niełatwo jest globalnie oszacować i rzetelnie wyważyć zasługi krakowskiej Alma Mater dla narodu, dla państwa, dla miasta, powiedzieć wszakże się godzi, że nie sprzeniewierzyła się ona nigdy ani idei, która przyświecała jej Fundatorowi w osobie Kazimierza Wielkiego, ani jej Odnowicielom w osobach św. Jadwigi Królowej i króla Władysława Jagiełły. Miała swoje okresy wzlotów, przeżywała trudności i przechodziła dramatyczne chwile, zawsze jednak dzieliła losy polskiego narodu.
Jeżeli fundacja kazimierzowska raczej tylko wytyczyła kierunek działania Krakowskiej Wszechnicy, orientując je na potrzeby aparatu władzy, o tyle odnowienie jagiellońskie znacznie rozszerzyło zakres jej celów i zadań. Unia Polski z Litwą zrodziła bowiem potrzebę znacznego zwiększenia liczby duchownych dla chrystianizujących się ziem litewskich, a zarazem narzuciła konieczność obrony racji obu państw wobec roszczeń i agresji Zakonu Krzyżackiego, choć nie mniej ważne pozostało kształcenie ludzi dla służby publicznej. Wszechnica Jagiellońska sprostała zadaniom już u samych początków swego odnowionego bytu. Co więcej, stała się uczelnią przyciągającą bardzo licznie młodzież spoza granic Królestwa, umiała się upomnieć i o prawa pogan do posiadania własnej państwowości, i o losy ludności wieśniaczej, i o naprawę sytuacji w Kościele powszechnym. Wydała długi szereg ludzi zasłużonych dla nauki i kultury, dla edukacji i służby publicznej, a wśród nich mężów tej miary, co Mikołaj Kopernik i Ojciec Święty Jan Paweł II.
Uniwersytet Jagielloński zakorzenił się głęboko w polskiej tradycji i kulturze, stał się jednym z najważniejszych ich ogniw, a Krakowowi przysporzył chwały i znaczenia".
Wręczenie Złotego Medalu Cracoviae Merenti Uniwersytetowi Jagiellońskiemu odbyło się 12 maja 2000 roku, podczas uroczystej sesji Rady Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa, która odbyła się w Pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych 3-4.