Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania Medalu Cracoviae Merenti Dr. Peterowi Schönleinowi (1996):
„Słowo jest cieniem czynu - powiedział dwa tysiące lat temu jeden z greckich filozofów, a ponieważ to właśnie Grecy dali początek nowoczesnej koncepcji miasta, dobrze wiedzieli, że czyn, a nie słowa budują rzeczywistość i skutecznie chronią mieszkańców polis, zwłaszcza wówczas, gdy przychodzą trudne czasy.
Zasada ta była i jest dewizą Nadburmistrza Norymbergii Pana Dr. Petera Schönleina, który stosunki między Krakowem a Norymbergą buduje z determinacją, otwartością, wspaniałomyślnością zjednując sobie wielki szacunek i wdzięczność Krakowian. Już od 1978 roku współtworzy politykę zmierzającą do nawiązania kontaktów partnerskich z Krakowem. Obejmując urząd Nadburmistrza Norymbergii w 1987 roku, swoją pierwszą wizytę zagraniczną składa w 1988 roku w Krakowie i od tej chwili jest niemal corocznym gościem naszego miasta.
Zapamiętaliśmy jego wymowne przemówienie wygłoszone 1 września 1989 roku w Krakowie, z okazji 50. rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. To, co wówczas powiedział Pan Dr. Peter Schönlein, jako Nadburmistrz Norymbergii, było deklaracją współpracy z Krakowem opartą na przekonaniu, że pojałtański porządek był złym duchem europejskiej stabilności, pokoju i przyjaznych więzów między polskimi i niemieckimi miastami.
Dr. Peter Schönlein należy do tej generacji Europejczyków, która, mimo że znajduje się ciągle jeszcze w mniejszości, to posiada już dużą siłę oddziaływania, gdyż buduje ją świadomość kierunku, w jakim powinna podążać nie tylko europejska cywilizacja. Stosunek Dr. Petera Schönleina do Krakowa wskazuje, że Nadburmistrz Norymbergii wie, że żyjemy w świecie globalnie współzależnych zjawisk społecznych, politycznych, psychologicznych i aby zrozumieć ten świat potrzebny jest nam nowy paradygmat, nowa wizja rzeczywistości. Z tej właśnie wizji wyrosła przyjaźń między Norymbergą i Krakowem, miastami, które już w XV wieku przenikał podobny duch otwartości na świat i on właśnie sprawił, że środowiska uniwersyteckie obu miast pozostały ze sobą w kontaktach, współpracując w różnych dziedzinach nauk.
Przyjaźń między Norymbergą i Krakowem symbolizuje najlepiej wielki artysta Wit Stwosz, którego i Norymberga i Kraków uważają za swojego własnego obywatela, ale jest to tylko dowód, że prawdziwa wartość przekracza mury każdego miasta i tworzy silne więzi między ludźmi, które rodzą się często na przekór kaprysom historii. Na głównym ołtarzu, w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Krakowie, Wit Stwosz wyrzeźbił postacie w tak licznej grupie i o takich rozmiarach, jakie nie pojawiają się na żadnym z ołtarzy w kościołach europejskich. Być może miał genialną intuicję, by jako artysta z Norymbergii wyróżnić, ze wszystkich miast, właśnie Kraków. I tej przyjaźni, poczętej w artystycznej wizji, strzeże w Norymberdze - w kościele Św. Wawrzyńca - słynny piękny anioł wyrzeźbiony przez tego twórcę wielu innych wspaniałych dzieł sztuki w Krakowie.
Lista zasług Pana Dr. Petera Schönleina Nadburmistrza Norymbergii w stosunku do Krakowa jest bardzo długa i świadczy jak dobrze rozumie on nasze miasto i jego potrzeby. Dzięki jego staraniom, szczerości serca i hojności, wiele instytucji w Krakowie: Szpital im. Stefana Żeromskiego, Filharmonia Krakowska, kościoły a także naukowcy i studenci, pasażerowie wygodnych norymberskich tramwajów - otrzymali w darze nie tylko doraźną materialną pomoc, ale również dowód przyjaźni, który doceniają odwzajemniając się zaufaniem i wiarą, że należy chronić tę cenną więź, która wywiązała się między naszymi miastami. Wszyscy też obdarowani chcieliby powiedzieć Dr. Peterowi Schönleinowi i wszystkim mieszkańcom Norymbergii, serdeczne polskie dziękuję.
Przyznając Nadburmistrzowi Norymbergii Panu Dr. Peterowi Schönleinowi Srebrny Medal Cracoviae Merenti, nie czynimy tego wyłącznie po to, by w ten sposób spłacić dług wdzięczności za materialne wsparcie, które w różnej formie Dr. Peter Schönlein, z godną podziwu konsekwencją, udzielał przez lata Krakowowi.
Pragniemy Medalem Cracoviae Merenti uhonorować człowieka, obywatela Norymbergii, który pełniąc swoją publiczną służbę zdobył się na cenny gest przyjaźni wobec Krakowa, rozumiejąc, że kładzie podwaliny pod nową, lepszą Europę. Osobowość, charakter i przymioty ducha Dr. Petera Schönleina świadczą o jego rozumieniu dynamiki samoorganizacji, do której Kraków aspiruje. Przyjazna dłoń, którą wyciągnął do Krakowa jest bardzo cenna i potwierdza, że Nadburmistrz Norymbergii doskonale rozumie, że demokracja, szacunek dla ludzi, otwartość i przyjaźń zaczynają się zawsze w domu, promieniują na małe społeczności, potem wchodzą do miast, a następnie organizują cały kraj.
Dom Norymberski w Krakowie i Dom Krakowski w Norymberdze są ukoronowaniem wysiłków Nadburmistrza Dr. Petera Schönleina i potwierdzeniem, że oba nasze miasta rozumieją się teraz lepiej niż kiedykolwiek w przeszłości i że jest to droga do osiągnięcia tych wartości, w których każdy uczciwy Europejczyk upatruje szansę na przyszłość.
Pragniemy, by ten Srebrny Medal Cracoviae Merenti potwierdził naszą wolę przyjaźni z Norymbergą i został trwałym świadectwem zasług Dr. Petera Schönleina Nadburmistrza tego miasta, by przypominał Krakowianom i Norymberczykom mądrość greckiego filozofa, który słusznie twierdził, że przyjaźń jest największym wśród wszystkich darów, jakimi nas mądrość obdarza dla zapewnienia szczęścia przez całe życie".
Wręczenie Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti Dr. Peterowi Schönleinowi odbyło się 22 czerwca 1996 roku podczas uroczystej sesji Rady Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa, która odbyła się w Pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych 3-4.