Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania dr. Janowi Deszczowi Medalu Cracoviae Merenti (1997):
"Pan dr Jan Deszcz urodził się 20 czerwca 1918 roku w Pittsfield w stanie Massachusetts w USA. Jako dwuletnie dziecko w roku 1920, z matką reemigrantką i dwojgiem starszego rodzeństwa, przybył do Polski. W roku 1929 idąc śladami starszego brata rozpoczął naukę w I Państwowym Gimnazjum im. K. Brodzińskiego w Tarnowie.
Naukę dzielił z młodzieńczymi zainteresowaniami: wstąpił do harcerstwa uzyskując stopień Harcerza Orlego i funkcję drużynowego. Zapisał się do Sodalicji Mariańskiej, był członkiem PCK, udzielał się w samorządzie uczniowskim. Maturę zdał w roku 1937. W tym samym roku rozpoczął studia w Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Lekarskim.
W 1939 roku zgłosił się jako ochotnik do wojska i brał udział w Kampanii Wrześniowej. Został rozbrojony 18 września w miejscowości Busk pod Horochowem koło Łucka, w listopadzie 1939 roku wstąpił do Organizacji Wyzwoleńczej ZWZ, a następnie do AK. Przydzielony do służby sanitarnej AK w powiecie Dąbrowa Tarnowska, uczestniczył w roku 1944 w słynnej akcji Most.
W marcu 1945 roku powrócił na studia lekarskie do Krakowa, zamieszkał w Domu Medyków i włączył się w organizację życia studenckiego w Zarządzie Bratniej Pomocy Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sierpniu 1945 został wybrany wiceprezesem, a w listopadzie 1945 roku prezesem Bratniej Pomocy. Wśród wielu znajomości i przyjaźni, które wtedy nawiązał, była współpraca z wiceprezesem Bratniaka, studentem Wydziału Teologii UJ, klerykiem Karolem Wojtyłą - obecnym Papieżem.
W roku 1946 po trzeciomajowej manifestacji studenckiej został aresztowany przez UB, podobnie jak blisko dwa tysiące studentów - uczestników zajść. Po około dwutygodniowym areszcie (w czerwcu) na osobistą interwencję ludowca, wicepremiera Edwarda Osóbki - Morawskiego został zwolniony i uczestniczył w procesie jako świadek obrony. W styczniu 1947 roku w wyborach do Sejmu kandydował z opozycyjnej listy PSL. W roku 1947, w maju, uzyskał absolutorium na Wydziale Lekarskim UJ i rozpoczął staże kliniczne uwieńczone otrzymaniem dyplomu lekarskiego w kwietniu 1949 roku.
W styczniu 1950 roku otrzymał zakaz przebywania w Krakowie i udał się do Gliwic podejmując przydzieloną mu pracę w Hufcach SP oraz odbywając staże lekarskie w szpitalu na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Urazowej. Pod koniec 1952 roku uzyskał specjalizację I stopnia w zakresie chirurgii ogólnej. Po śmierci Stalina w 1953 roku w grudniu powrócił do Krakowa i podjął pracę w poradni chirurgicznej i w pogotowiu ratunkowym nowo budującego się Kombinatu Metalurgicznego HiL.
Za wzorową pracę dostał w marcu 1954 roku angaż do robotniczego szpitala w Nowej Hucie, a w maju rozpoczął pracę na oddziale chirurgicznym. Włączył się w organizację oddziału, pracę społeczną w związkach zawodowych. Jednocześnie uczył się, aby w roku 1957 uzyskać II stopień specjalizacji w zakresie chirurgii ogólnej, a następnie uzyskał II stopień specjalizacji w zakresie chirurgii urazowej.
W roku 1965, gdy zapadła decyzja o powołaniu w Szpitalu im. S. Żeromskiego Oddziału Chirurgii Urazowej, Pan Jan Deszcz przystąpił do konkursu na stanowisko ordynatora. Konkurs ten wygrał, ale ze względów politycznych nie otrzymał nominacji. Ostatecznie w roku 1966 ponownie wygrał konkurs na stanowisko ordynatora nowo otwartego Oddziału Chirurgii Urazowej. Funkcję tę pełnił przez 25 lat do roku 1990 organizując oddział, wspierając podnoszenie zawodowych kwalifikacji przez zespoły lekarskie i pielęgniarskie, a przede wszystkim lecząc swoich pacjentów. Nie zaniedbywał w tym czasie młodzieńczych pasji, pracował w Związkach Zawodowych, w Radzie Ordynatorów (w 1980 roku jako jej dziekan), w katolickich zespołach posynodalnych, lekarskich (od 1972 roku), uczestniczył w budowie i tworzeniu Hospicjum (od 1970 roku). Od pięciu lat jest członkiem reaktywowanego w Polsce Zakonu Rycersko-Szpitalnego Św. Łazarza z Jerozolimy, w którym jest Wielkim Przeorem do dziś panującym".
Dr Jan Deszcz zmarł 15 marca 2003 roku w Krakowie.
Wręczenie Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti dr. Janowi Deszczowi odbyło się 8 marca 1997 roku podczas uroczystej sesji Rady Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa, która odbyła się w Pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych 3-4.