Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania Medalu Cracoviae Merenti Księdzu Profesorowi Ludwikowi Piechnikowi SJ (1997):
"Ksiądz prof. Ludwik Piechnik urodził się 9 lipca 1920 r. w Krzesławicach pod Myślenicami na Ziemi Krakowskiej. W wieku 18. lat, na rok przed wybuchem wojny, wstąpił do zakonu jezuitów w Krakowie. Oprócz filozofii i teologii studiował w latach 1949-1952 pedagogikę na Wydziale Filozoficzno - Historycznym UJ oraz uzyskał doktorat w roku 1962 na podstawie pracy o początkach Akademii Wileńskiej.
Ojciec Ludwik Piechnik jest uczonym, autorem wielu odkrywczych i podstawowych studiów z zakresu historii wychowania jezuickiego, które przełamują szereg stereotypów i rozpraszają narosłe wokół jezuickiego wychowania uprzedzenia. W ciągu 36. lat działalności naukowej opublikował blisko 50 prac, których dotychczasowym ukoronowaniem są czterotomowe Dzieje Akademii Wileńskiej. Od zawsze związany Krakowem przez wiele lat wykładał pedagogikę na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego i na Papieskiej Akademii Teologicznej. Ponadto w latach 1966-1973 był dyrektorem Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy.
O ile twórczość naukowa księdza Piechnika, ukryta w specjalistycznych pismach czy zbiorach studiów jest znana tylko specjalistom, tak jego działalność społeczno - wychowawcza na trwałe wpisała się w świadomość wielu Krakowian. W roku 1980 zainicjował akcję, która obecnie znana jest również poza granicami kraju. W odległej od uczęszczanych dróg Beskidu Sądeckiego wsi Żmiąca wykupiono, trochę po kryjomu, walące się gospodarstwo. Tam właśnie przyjeżdżali na wakacje studenci różnych krakowskich uczelni, zabierając ze sobą kilkoro do kilkunastu dzieci z domów dziecka. Stopniowo akcją obejmowano coraz więcej dzieci. O Żmiącej stało się głośno nie tylko w Polsce, dzięki czemu pojawili się sponsorzy z Holandii, Niemiec i Francji, a walące się gospodarstwo zastąpiły najpierw dwa, wybudowane w stylu góralskim domki, a od roku 1993 rozległy dom harmonijnie wpisany w beskidzki krajobraz. Dzięki doskonalej organizacji wprowadzonej przez Ojca Piechnika kilkadziesięcioro, a w wakacje ponad sto najbardziej potrzebujących dzieci znajduje w Żmiącej wypoczynek i opiekę.
Gdy w roku 1989 reerygowano w Krakowie, zlikwidowany w roku 1950 przez komunistyczne władze Związek Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, znany bardziej pod nazwą Bursa o. Mieczysława Kuznowicza jego prezesem został właśnie Ojciec Piechnik. Po 50. latach niebytu rozpoczął on mozolny, najeżony trudnościami, proces z jednej strony odzyskiwania zagrabionej bezprawnie własności Bursy, a z drugiej przywracania jej pierwotnej funkcji - wychowania i kształtowania charakterów młodzieży, zwłaszcza tej najbardziej potrzebującej. W dziele tym Ojciec Ludwik Piechnik stał się bezpośrednim kontynuatorem działań swojego nauczyciela, ojca Mieczysława Kuznowicza. Konsekwencja, zapał i szczere oddanie tej sprawie ks. prof. Piechnika sprawiają, że początkową nieufność, a nawet pomówienia niektórych mediów, zastępują teraz życzliwość i hojność coraz liczniejszych dobroczyńców. Dzięki temu Krakowowi przybywa ważna placówka wychowawcza zrzeszająca młodych, szukających swego miejsca w życiu ludzi".
Ksiądz profesor Ludwik Piechnik zmarł 26 czerwca 2006 roku.
Wręczenie Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti księdzu profesorowi Ludwikowi Piechnikowi odbyło się 8 marca 1997 roku, podczas uroczystej sesji Rady Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa, która odbyła się w Pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych 3-4.