Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania Kazimierzowi Fuglowi Medalu Cracoviae Merenti (1998):
„Pan Kazimierz Fugiel, przewodniczący Towarzystwa Solidarnej Pomocy przy Komisji Robotniczej Hutników przy NSZZ Solidarność Huty im. T. Sendzimira w Krakowie, jest związany z Nową Hutą od roku 1960. Brał wtedy udział w obronie nowohuckiego krzyża, a w 1980 roku współorganizował NSZZ Solidarność i Komisję Robotniczą Hutników. Jako pracownik Kombinatu Metalurgicznego (do 1989 r.) i członek Solidarności w stanie wojennym uczestniczył w organizowaniu pomocy dla internowanych i ich rodzin. Przez pół roku był internowany w Załężu, szykanowano go z powodu działalności patriotycznej i zmuszano do emigracji. Po kolejnych demonstracjach w Nowej Hucie był zatrzymywany przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa - ostatni raz w maju 1989 roku. Blisko współpracował z ks. Kazimierzem Jancarzem i ks. Tadeuszem Zaleskim.
Po reaktywowaniu NSZZ Solidarność w 1989 roku Kazimierz Fugiel został wiceprzewodniczącym Komisji Robotniczej Hutników NSZZ Solidarność ds. socjalno - bytowych i poświęcił się pomocy potrzebującym. Był współzałożycielem Towarzystwa Solidarnej Pomocy, które we współpracy z Comite d'Artois Solidarite - Solidarność z Auchel zajmuje się dystrybucją pomocy rzeczowej przekazywanej przez Polonię francuską. Kazimierz Fugiel, związany z Wikariatem Solidarności w Mistrzejowicach, pracował w działającej tam aptece darów i wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, zajmował się także rozdziałem pomocy finansowej, dzięki której wykonano wiele skomplikowanych operacji, m.in. przeszczepów.
Był inicjatorem trwającej od kilku lat akcji wysyłania transportów z pomocą humanitarną do Polaków na Wschodzie - do Kazachstanu, na Białoruś, Litwę, Ukrainę. W wielu konwojach uczestniczył osobiście, podobnie jak w organizowaniu wakacyjnego wypoczynku polskich dzieci z tych krajów w Polsce (rocznie przyjeżdża ich ok. 650). Dzięki Towarzystwu Solidarnej Pomocy powodzianie z Raciborza otrzymali pierwszą pomoc już nazajutrz po przejściu pierwszej fali powodziowej. Dary zebrane wśród pracowników HTS oraz mieszkańców Krakowa i Nowej Huty otrzymali również powodzianie z rejonu Brzeska i Nowego Sącza - łącznie wysłano 30 transportów. Zainicjował Kazimierz Fugiel także akcje: dożywiania bezdomnych i dzieci z nowohuckich szkół, obdarowywania paczkami mikołajowymi dzieci ubogich oraz zapraszania na wigilie ludzi samotnych".
Kazimierz Fugiel zmarł 8 sierpnia 2007 roku.
Wręczenie Brązowego Medalu Cracoviae Merenti Kazimierzowi Fuglowi odbyło się 19 czerwca 1998 roku, podczas uroczystej sesji Rady Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa, która odbyła się w Pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych 3-4.