Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania Elie Gervois Medalu Cracoviae Merenti (1998):
„Pan Elie Gervois, obywatel francuski, jest byłym policjantem, obecnie - z powodu niepełnosprawności - rencistą. Urodzony i wychowany na terenach górniczych, doradca Francuskiej Konfederacji Katolickich Robotników, przez lata stykał się z kolejnymi pokoleniami polskich imigrantów we Francji. Choć sam nie posiada polskich korzeni, już w roku 1982 gorąco zaangażował się w akcję zbiórki i transportu darów z Francji do Polski, zainicjowaną przez polską parafię w Roubaix. Założył organizację pomocową Comite d'Artois Solidarite-Solidarność, działającą w departamentach północnej Francji i w Boulogne (początkowo sekretarz tej organizacji, obecnie pełni funkcję prezesa) oraz osobiście odbył około 60 podróży z konwojami darów. Blisko drugie tyle organizował i ekspediował.
Od najcięższych lat stanu wojennego aż po dzień dzisiejszy Elie Gervois pośredniczy w zaopatrywaniu w leki, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny oraz środki sanitarne placówek służby zdrowia, w tym m.in. apteki darów Towarzystwa Solidarnej Pomocy przy Komisji Robotniczej Hutników NSZZ Solidarność. Dzięki darom przywożonym z Auchel rocznie jest realizowanych około 1500 recept osób ubogich i potrzebujących, prowadzona jest także wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, z której rocznie korzysta ok. 200 osób. Finansowe wsparcie Towarzystwa pozwala na dokonywanie wielu kosztownych zabiegów, w tym przeszczepów.
W 1997 roku włączył się natomiast w akcję organizowania pomocy dla powodzian w Polsce, korzystając z podtrzymywanych od piętnastu lat kontaktów i przygotował wysłanie 19. transportów z darami. Krakowskie Towarzystwo Solidarnej Pomocy, którego powstanie zainspirował, służy wszechstronną pomocą potrzebującym.
Za swoją działalność Pan Elie Gervois otrzymał wiele wyróżnień, w tym medal Towarzystwa Solidarnej Pomocy i okolicznościowy adres Wojewody Krakowskiego, zaś we Francji - Palmy Akademickie".
Wręczenie Brązowego Medalu Cracoviae Merenti Elie Gervois odbyło się 19 czerwca 1998 roku, podczas uroczystej sesji Rady Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa, która odbyła się w Pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych 3-4.