Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie przyznania Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti Zbigniewowi Chojnackiemu (2000):
„Zbigniew Stanisław Chojnacki urodził się 8 kwietnia 1920 r. w Krakowie. Liceum ukończył w Radomiu i w 1938 roku zdał egzamin wstępny na Politechnikę Warszawską. Pomimo tego wstąpił do Szkoły Podchorążych w Brześciu nad Bugiem. We wrześniu 1939 roku został skierowany do wojsk artylerii przeciwlotniczej. Dostał się do niewoli, ale uciekł z transportu i powrócił do rodziny w Krakowie. Studiował na tajnych kompletach kończąc w 1946 roku studia prawnicze.
W czasie okupacji pomagał prowadzić hotel rodzinny i prowadził go aż do nacjonalizacji w 1950 r. Pracował na posadach prawniczych służąc pomocą wielu instytucjom jako radca prawny. Niejednokrotnie rozwiązywał trudne w tamtych czasach sprawy, związane z budową kościołów. Pełnił funkcję doradcy Regionu Solidarności Małopolska i Częstochowa. Za działalność w poradnictwie rodzin w styczniu 1977 r. otrzymał wraz z małżonką od Papieża Pawła VI odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice.
W 1989 roku doprowadził do reaktywowania Arcybractwa Miłosierdzia im. ks. Piotra Skargi. Podjął także skuteczne starania o odzyskanie rodzinnego majątku zawłaszczonego przez komunistów. Z pomocą swoich dzieci, w odzyskanym Hotelu Pollera, stworzył przedsiębiorstwo o wyjątkowej, rodzinnej atmosferze, zatrudniając dotychczasowych pracowników. Równocześnie bezinteresownie pomagał ludziom w odzyskiwaniu ich własności: hoteli, pensjonatów i innych budynków. Przyczyniał się do tworzenia fundacji i stowarzyszeń, m.in. Towarzystwa Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta, reaktywowanego w 1991 r. W 1991 r. utworzył Fundację Pro Humana Vita, Przychodnię Zdrowia Rodziny i Fundację Wydawniczą Źródła - czasopisma katolickiego, będąc równocześnie ich fundatorem. Nie poprzestał na tym i już w roku 1992 tworzył kolejne - Fundację Dla Serca, przy Klinice Kardiologii Szpitala Jana Pawła II, Fundację dla Kliniki Urologicznej oraz Fundację Ratowania Kościoła św. Krzyża.
W lipcu 1993 r. został uhonorowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II najwyższym w laikacie honorem kościelnym: godnością Kawalera Orderu Świętego Sylwestra. W 1996 r. został pasowany na Rycerza Zakonu Obrońców Grobu Bożego w Jerozolimie. Obecnie jako Starszy Brat w Arcybractwie Miłosierdzia, pomaga ludziom ubogim, samotnym matkom, wspiera Domy Spokojnej Starości, Domy Dziecka, licea prowadzone przez klasztory i księży.
Kraków, miasto rodzinne Zbigniewa Chojnackiego, zawdzięcza mu bardzo wiele. W każdym Jego działaniu uwidacznia się pracowitość, wiedza, prawość, wielkie serce i patriotyzm".