Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie przyznania Brązowego Medalu Cracoviae Merenti Czesławowi Marchewczykowi (2002):
„Czesław Marchewczyk urodził się w 1912 roku w Krakowie. Ukończył IX Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze im. H. Wrońskiego, a następnie Państwową Szkołę Techniczną w Krakowie, Wydział Budownictwa. W 1948 roku uzyskał dyplom inżyniera Wydziału Architektury Akademii Górniczej. Odbył służbę wojskową w Dywizyjnym Kursie Podchorążych w Krakowie, którą ukończył w 1935 roku w stopniu kaprala podchorążego. 27 października 2000 roku nominowano go do stopnia kapitana Rezerwy Sił Zbrojnych RP.
Jego błyskotliwej karierze sportowej towarzyszyło jednocześnie duże zaangażowanie w sprawy społeczne i zawodowe. W 1935 roku rozpoczął pracę w Wydziale Budowlanym Zarządu Miejskiego w Krakowie jako inspektor budowlany. Nadzorował m.in. prace remontowe w Zakładach Sanitarnych (obecnie Szpital Jana Pawła II) przy ul. Prądnickiej, budowę schroniska brata Alberta, pracował przy konserwacji Bramy Floriańskiej i murów obronnych. W 1946 r. przeszedł z Zarządu Miejskiego do Krakowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, gdzie kierował pracami Wydziału Budowlanego. W następnych latach pracował w Zjednoczonym Budownictwie Miejskim - najpierw na stanowisku kierowniczym, a później jako dyrektor techniczny zarządu. Pracował w Zarządzie Inwestycji Turystycznych, a pracę zawodową kończył w Energopolu 2.
Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu powstało w Krakowie sztuczne lodowisko przy ul. Siedleckiego - obecnie Krakowianka. Czesław Marchewczyk był nie tylko inicjatorem budowy lodowiska, ale od 1957 roku aż do momentu zakończenia realizacji projektu w 1961 roku pełnił funkcję przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy. W okresie międzywojennym i po wojnie działał też społecznie w Związku Młodzieży Rękodzielniczej i Przemysłowej, a także jako członek i zawodnik w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół.
W 1944 roku jako podporucznik rezerwy i członek AK zmuszony był opuścić Kraków. Aby uniknąć aresztowania ukrywał się w lasach koło Nowego Sącza.
Zarówno sukcesy sportowe Czesława Marchewczyka, które sławiły imię Krakowa, jak i jego szczególne wieloletnie zaangażowanie w rozwój sportu i kultury fizycznej miasta zasługują w pełni na szacunek i uznanie wyrażone przez przyznanie mu Medalu Cracoviae Merenti".