Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti Akademii Ekonomicznej w Krakowie (2004):
„W październiku bieżącego roku Akademia Ekonomiczna w Krakowie będzie obchodzić 80. rocznicę inauguracji pierwszego roku akademickiego. Uczelnia powstała z inicjatywy Arnolda Bollanda i rozpoczęła działalność jako prywatna szkoła wyższa pod nazwą Wyższe Studium Handlowe. W roku 1937 uzyskała status jednowydziałowej szkoły akademickiej i równocześnie zmieniono nazwę na Akademię Handlową. Po drugiej wojnie światowej wznowiono i rozszerzono działalność szkoły, m.in. w roku 1945 uzyskała prawo nadawania tytułu magistra. Dnia 1 IX 1950 Akademia została upaństwowiona i przemianowana na Wyższą Szkołę Ekonomiczną. W roku 1955 uzyskała prawo nadawania stopni doktorskich i w roku 1961 - habilitacji. W roku 1974 otrzymała używaną do dzisiaj nazwę - Akademia Ekonomiczna. Po roku 1989 nastąpiła jej reorganizacja i przystosowanie studiów do gospodarki rynkowej.
Obecnie w Akademii Ekonomicznej istnieją trzy wydziały: Wydział Ekonomii, Wydział Zarządzania (od roku 1991) i Wydział Towaroznawstwa (od roku 1995). Ponadto funkcjonują pozawydziałowe jednostki dydaktyczne: Studium Pedagogiczne, Studium Doktoranckie, Niemieckie Seminarium Doktorskie, Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania, Małopolska Szkoła Administracji Publicznej, Szkoła Informatyki i Centrum Badań nad Sektorem Finansowym.
Krakowska Akademia Ekonomiczna jest jedną z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w Polsce i trzecią pod względem liczby studentów uczelni wyższych w Krakowie. Studiuje w niej około 20 tysięcy osób. Kształci studentów na wszystkich poziomach studiów, organizując także studia podyplomowe i doktoranckie.
Drugą obok dydaktyki funkcją Akademii jest działalność naukowo-badawcza, realizowana przez 650 osobową kadrę, w tym 150 profesorów. Istotnym uzupełnieniem działalności naukowej jest współpraca międzynarodowa Akademii i jej jednostek organizacyjnych z ponad 100 uczelniami z całego świata.
W ciągu 80 lat działalności Akademia Ekonomiczna w sposób istotny przyczyniła się do ugruntowania wizerunku Krakowa, jako miasta akademickiego i ośrodka myśli naukowej. W jej murach zdobyło wykształcenie wiele osób zasłużonych dla polskiej nauki, edukacji i służby publicznej. Obecnie jej przedstawiciele zasiadają w najważniejszych gremiach politycznych i ekonomicznych naszego kraju, decydując o kształcie współczesnej polskiej gospodarki. Akademia Ekonomiczna stanowi jedno z najważniejszych ogniw w tradycji i historii Krakowa, przysparzając Miastu chwały i znaczenia".