Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania Brązowego Medalu Cracoviae Merenti Władysławowi Godyniowi (2004):
„Pan Władysław Godyń urodził się w roku 1921 we wsi Czerna pod Krzeszowicami. Po ukończeniu 7 klas szkoły powszechnej musiał pracować zarobkowo. Podczas okupacji niemieckiej został wywieziony do Niemiec, gdzie pracował jako robotnik rolny. Po zakończeniu wojny pracował w Urzędzie Skarbowym, a następnie założył. założył własne gospodarstwo ogrodnicze. Zyski z jego prowadzenia przeznaczył na zgromadzenie kolekcji 250 dzieł klasyki polskiego malarstwa.
Pan Władysław Godyń zapoczątkował rewitalizację dzielnicy Kazimierz, gdy pod koniec lat osiemdziesiątych kupił przy ul. Szerokiej zrujnowaną kamienicę, którą wyremontował, założył w niej galerię oraz otworzył restaurację Ariel. Przez całe życie interesował się problemami osób najuboższych i poszkodowanych przez los. Od roku 1995 osobiście angażuje się w projekty służące pomocy niepełnosprawnym i bezdomnym mieszkańcom Krakowa oraz repatriantom z Kazachstanu.
Dzięki funduszom uzyskanym ze sprzedaży obrazów ze swojej kolekcji doprowadził do powstania 6 ośrodków dla najbardziej poszkodowanych grup społecznych:
1. W 1995 r. sfinansował budowę domu przy ul. Malborskiej 64b, w którym Siostry Albertynki prowadzą przytulisko dla 70 bezdomnych kobiet ciężko doświadczonych przez życie. 2. W 1997 r. współfinansował organizację (wybudowanie stanu surowego) ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Radwanowicach, który prowadzi Fundacja św. Brata Alberta. 3. W 2000 r. zakupił i wyremontował dom przy ul. Kostrzeckiej w Kostrzu dla 6 polskich rodzin - repatriantów z Kazachstanu. 4. W 2001 r. sfinansował budowę domu przy ul. Saskiej 9, w którym Bracia Albertyni prowadzą schronisko dla 42 bezdomnych mężczyzn. 5. W 2002 r. sfinansował budowę domu przy ul. Sołtysowskiej 13c, w którym stowarzyszenie Caritas prowadzi schronisko dla 42 bezdomnych kobiet. 6. Ostatnim obiektem wybudowanym przez p. Władysława Godynia jest Dom Pomocy Społecznej przy ul. Sołtysowskiej 13d. Oddany do użytku w r. 2003 zapewnia opiekę osobom starszym niepełnosprawnym i pozbawionym opieki (40 repatriantom z Kazachstanu i 26 mieszkańcom Krakowa).
Za swą charytatywną działalność p. Władysław Godyń w roku 2000 został odznaczony przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej Medalem Bogaci Miłosierdziem oraz w roku 2002 tytułem Filantrop Krakowa A.D. 2001.
Pan Władysław Godyń jest rzadkim w dzisiejszych czasach przykładem człowieka, który dzieląc się z potrzebującymi posiadanym majątkiem realizuje słowa Św. Brata Alberta - Powinno się być dobrym, jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny".