Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania Brązowego Medalu Cracoviae Merenti Edwardowi Szymańskiemu (2004):
„Pan Edward Szymański, urodzony 7 września 1936 roku, jest Podsekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP i zastępcą przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Pan Edward Szymański od dziewiętnastu lat bardzo angażuje się w odnowę zabytków Krakowa. W roku 1985 trzydziestoosobowa grupa posłów Sejmu PRL VIII kadencji zgłosiła projekt Ustawy o Narodowym Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa; w jej składzie był także poseł z Kujaw - Edward Szymański. Była to niezwykle dalekowzroczna inicjatywa ukazująca Polakom rolę i rangę krakowskich zabytków, skarbów narodowej kultury i potrzebę ich ratowania. Przyjęta przez Sejm 18 kwietnia 1985 roku Ustawa o Narodowym Funduszu stworzyła podstawy prawne i materialne dla sprawnego organizacyjnie i efektywnego ekonomicznie procesu odnowy zabytków Krakowa, ściśle powiązanego z rozwojem społeczno-gospodarczym miasta.
Od 1995 roku intensywne kontakty Edwarda Szymańskiego ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa, innymi instytucjami i organizacjami oraz władzami Krakowa przynoszą naszemu miastu i jego zabytkom szereg wymiernych korzyści. Trudno przecenić jego zasługi dla Krakowa, jako przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP, a jednocześnie zastępcy przewodniczącego SKOZK. Każdego roku w czasie debaty parlamentarnej nad budżetem państwa skutecznie zabiega na forum Sejmu i Senatu, zwłaszcza komisji parlamentarnych i w kontaktach z szefami klubów poselskich, o środki z budżetu centralnego na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Jego bogata wiedza o Krakowie i potrzebach rewaloryzacyjnych oraz umiejętność przekonywania do zgłaszanych z Krakowa potrzeb i programów, przynosiły w ostatnich latach dla miasta wymierne rezultaty. Mimo podejmowanych na forum Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP prób zmniejszenia wydatków na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, dzięki nieugiętej postawie i osobistemu zaangażowaniu Pana Edwarda Szymańskiego środki finansowe przeznaczone na realizację zadań Funduszu pozostały na zaplanowanym poziomie, co umożliwiło kontynuowanie wieloletnich planów odnowy krakowskich zabytków oraz realizację pilnych bieżących potrzeb konserwatorskich.
Edward Szymański ma olbrzymie zasługi w dostosowaniu działalności Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa do zmieniających się warunków społeczno-ekonomicznych oraz w zacieśnianiu współpracy z władzami centralnymi i regionalnymi.
Pan Edward Szymański jest rzadkim przykładem urzędnika państwowego wysokiego szczebla, którego osobiste zaangażowanie w proces rewaloryzacji zabytków Krakowa przyczyniło się do ich konsekwentnej i skutecznej odnowy".