Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania Towarzystwu Strzeleckiemu Bractwo Kurkowe Medalu Cracoviae Merenti (2005):
„Bractwo Kurkowe powołane zostało pod koniec XIII wieku, jako organizacja ponadcechowa, podlegająca bezpośrednio władzom miasta. Głównym jej celem była obrona przez mieszczan murów miasta w razie najazdu nieprzyjaciela. Aby zachęcić mieszkańców do ćwiczeń w posługiwaniu się bronią organizowano zawody w strzelaniu do drewnianego kura. Zwycięzca tych zawodów otrzymywał zaszczytny tytuł Króla Kurkowego, który oprócz należnego splendoru zwalniał go z płacenia - na czas panowania - podatków do kasy miejskiej. Zwyczaj organizowania zawodów przetrwał do dzisiaj i tak, jak przed wiekami, w maju odbywają się zawody w strzelaniu do drewnianego kura o godność Króla Kurkowego, zaś miesiąc później intronizacja zwycięzcy na płycie Rynku Głównego.
W 2005 roku przypada 440. rocznica ufundowania Srebrnego Kura, symbolu Krakowskiego Bractwa Kurkowego. Został on ofiarowany Bractwu w roku 1565. Jego autor jest nieznany. Kur jest najcenniejszą pamiątką Bractwa Kurkowego, którą na co dzień można oglądać w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa - Oddział Celestat. Kopię srebrnego kura nosi panujący Król Kurkowy, który przekazuje ją swemu następcy w czasie uroczystej intronizacji.
Bractwo Kurkowe, to wielowiekowa tradycja i, pełna wspaniałych patriotycznych kart, historia. Okupacja hitlerowska i czasy stalinowskie omal jednak nie przyniosły mu pełnej zagłady. Wielu braci na czele ze Starszym Bractwa i Królem Kurkowym poniosło śmierć z ręki okupanta. Dwukrotnie władze zakazywały działalności Bractwu. Ale pamięć o nim kultywowana była w społeczeństwie krakowskim. I gdy w roku 1957 udało się reaktywować Bractwo, w czym wielka zasługa dr. Wincentego Bogdanowskiego - Prezesa Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie, znowu zajaśniało ono pełnym blaskiem.
Od wielu stuleci Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie wytrwale kultywuje szczytne idee tradycji patriotycznych i religijnych. Poprzez swą działalność charytatywną Bractwo wspiera słabych, potrzebujących i pokrzywdzonych przez los. Prowadzi godną uznania pracę wychowawczą z młodzieżą, pielęgnuje więzi z Polonią z całego świata i dba o upowszechnianie w sferze ekonomiki zdrowej, uczciwej przedsiębiorczości. Dzięki rozlicznym kontaktom z wieloma międzynarodowymi instytucjami i organizacjami Bractwo przyczynia się do promowania naszego miasta, jego dziedzictwa i wielowiekowej tradycji w Polsce, Europie i świecie.
Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie to jedno z najważniejszych ogniw w historii naszego miasta, przysparzających mu chwały, splendoru i znaczenia.
Wobec powyższego Komisja Medalu Cracoviae Merenti wnioskuje o odznaczenie Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe Złotym Medalem Cracoviae Merenti".