Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie przyznania Brązowego Medalu Cracoviae Merenti Stanisławowi Gałońskiemu (2005):
„Stanisław Jan Gałoński urodził się 6 maja 1930 roku w Ostrówku, w powiecie Trembowla w województwie tarnopolskim. W latach 1949-1953 studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i dyrygenturę u prof. Witolda Krzemieńskiego oraz Bohdana Wodiczki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Brał udział w kursach muzycznych: Vacanze Musicali (u Franco Ferrary, Wenecja) i Seminariach Muzyki Dawnej w Brugii (Safford Cape). Był nauczycielem w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Krakowie (1954-60); wykładowcą Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, dyrygentem Chóru Państwowej Filharmonii w Krakowie (1955-58); dyrygentem i chórmistrzem w Miejskim Teatrze Muzycznym w Krakowie (1958-60).
Stanisław Jan Gałoński jest prekursorem w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej w Polsce. W 1960 roku zorganizował przy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy pierwszy polski zespół dawnych instrumentów oraz zespół madrygalistów pod nazwą Capella Bydgostiensis. W roku 1970 powrócił do Krakowa, zakładając zespół Capella Cracoviensis, który wykonuje nie tylko muzykę dawną, ale również pochodzącą z innych epok. Zespół ten w krótkim czasie awansował do grona najlepszych polskich zespołów kameralnych.
Stanisław Jan Gałoński to animator życia muzycznego. Stworzył i przez 15 lat prowadził Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. W roku 1976 powołał do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Starym Krakowie, którego jest kierownikiem artystycznym. Brał udział w licznych festiwalach krajowych i zagranicznych. Jest autorem wielu opracowań i instrumentacji. Obok muzyki dawnych epok, wykonuje również muzykę współczesną, lansując szczególnie polskich kompozytorów. Jako dyrygent wykonuje muzykę symfoniczną i kameralną, zarówno instrumentalną, jak i wokalną a cappella, dawną i współczesną. Jego dorobek stanowią również liczne nagrania dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, dla potrzeb produkcji filmowych oraz wydawnictw fonograficznych.
Jest założycielem Fundacji Capella Cracoviensis, której celem jest budowa sali koncertowej w Krakowie.
Stanisław Jan Gałoński to dla dorobku artystycznego Krakowa postać niezwykle znacząca i wyjątkowa. Ogrom jego dokonań godny jest najwyższego podziwu i uznania. To dzięki tak wybitnym osobowościom świata sztuki i ich niezwykłym osiągnięciom Kraków może cieszyć się dziś mianem europejskiej i światowej stolicy kultury.
Wobec powyższego Komisja Medalu Cracoviae Merenti wnioskuje o odznaczenie Pana Stanisława Jana Gałońskiego Brązowym Medalem Cracoviae Merenti".