Uzsadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie przyznania Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti Klubowi Sportowemu Cracovia i Towarzystwu Społecznemu Wisła (2006):
„Rok 2006 jest rokiem dwóch znaczących jubileuszy: Klubu Sportowego Cracovia i Towarzystwa Sportowego Wisła, które obchodzą 100-lecie swego istnienia i działalności wychowawczo-sportowej. Oba kluby w sposób nierozerwalny od lat związane z Krakowem stanowią wizytówkę miasta w kraju i na świecie. W ciągu stu lat wychowały wielu znakomitych sportowców, olimpijczyków, mistrzów i rekordzistów w różnych dyscyplinach sportowych.
Nie sposób wymienić wszystkich sukcesów TS Wisła. Wśród nich znajdują się tak znaczące, jak: dziesięciokrotne zdobycie tytułu Mistrza Polski w piłce nożnej oraz jedenastokrotne zdobycie tytułu wicemistrza Polski. W niemal każdej dziedzinie sportowej Wiślacy poszczycić się mogą tytułami mistrzowskimi, wicemistrzowskimi oraz licznymi medalami zdobywanymi podczas rywalizacji sportowych i mistrzostw - międzynarodowych i krajowych - zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Nie można zapomnieć o udziale wiślackich sportowców spod znaku Białej Gwiazdy w olimpiadach międzynarodowych.
Powodem do dumy są znakomite wyniki osiągane w rozlicznych dyscyplinach sportowych: piłce nożnej, koszykówce, lekkiej atletyce, brydżu sportowym, pływaniu, siatkówce. Godnym wspomnienia osiągnięciem Towarzystwa jest także szczególna opieka, jaką otaczane są tu dzieci i młodzież. W ciągu stu lat istnienia Towarzystwa przez sekcje i szkółki młodzieżowe przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi, którzy właśnie tu poznawali smak wartości narodowych i prawdziwie sportowej rywalizacji w duchu fair play.
Sportowa historia KS Cracovia obfituje w wiele momentów będących powodem do prawdziwej dumy i satysfakcji. W Klubie swoje sportowe talenty rozwijało wielu znakomitych sportowców, olimpijczyków, mistrzów i rekordzistów Polski w ponad 22 dyscyplinach sportowych. Zespoły Cracovii w minionym stuleciu czterdziestokrotnie zdobywały tytuły Mistrza Polski, indywidualnie zaś zdobyto 75 tytułów Mistrza Polski. 180 wychowanków Klubu reprezentowało barwy narodowe Polski, z czego 28 na Igrzyskach Olimpijskich. Znane jest także ogromne zaangażowanie i poświęcenie sportowców oraz działaczy Klubu podczas trudnych momentów naszej narodowej historii.
100 lat istnienia Klubu wypełniały nie tylko spektakularne sukcesy sportowe. Członkowie Klubu, którego symbolem są dobrze rozpoznawalne biało-czerwone pasy, angażowali się w wiele społecznie istotnych inicjatyw, wywierając znaczący wpływ na postrzeganie sportu w naszym mieście, zyskując tym uznanie w Polsce oraz poza granicami.
Mając na względzie fakt, że organizacyjne struktury zarówno Cracovii, jak i Wisły ulegały zmianom, były i są zróżnicowane, Komisja wskazuje, iż Medale powinny zostać wręczone na ręce Rad Seniorów działających przy obu Klubach Sportowych. Komisja Medalu pragnie podkreślić, że honoruje tym samym stuletnią tradycję obu środowisk sportowych.
Kierując do Rady Miasta Krakowa wniosek o przyznanie najwyższego odznaczenia Miasta Krakowa KS Cracovii i TS Wisła, Komisja Medalu pragnie podkreślić ich wkład w historię Miasta, w upowszechnianie pozytywnych wzorców zachowań, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Z tych względów Komisja proponuje przyznanie dwóch srebrnych medali, wybitych z tym samym numerem osiemnastym.
Komisja Medalu uznała, że tragiczne zdarzenia, jakie miały miejsce także w ostatnich latach, są w nieuprawniony sposób łączone z rywalizacją sportową.
Przyznaniem odznaczenia w zaproponowanej formie Komisja Medalu pragnęła uhonorować 100-letnie tradycje oraz zasługi poszczególnych sportowców i wychowawców, a przede wszystkim wskazać młodemu pokoleniu, że szlachetne współzawodnictwo sportowe winno ludzi łączyć, a nie ich dzielić".