Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa przyznającej Brązowy Medal Cracoviae Merenti prof. dr. hab. Zdzisławowi Żygulskiemu (2007):
„Prof. dr hab. Zdzisław Żygulski to nestor polskiego muzealnictwa i polskiej historii sztuki, uczony o ogromnym dorobku naukowym i wielkich zasługach dla kultury polskiej. Specjalizacją Profesora Żygulskiego stało się kilka dziedzin: muzealnictwo, historia uzbrojenia i kostiumologia, sztuka orientalna, a szczególnie sztuka islamu na Bliskim Wschodzie. Profesor jest też wybitnym znawcą historii kolekcji sztuki i pamiątek narodowych zgromadzonych przez ród Czartoryskich. W każdej z tych dziedzin Profesor Żygulski ma wybitne osiągnięcia naukowe udokumentowane publikacjami: Muzea na świecie. Wstąp do muzealnictwa, Broń w dawnej Polsce na tle uzbrojenia Europy i Bliskiego Wschodu, Sztuka turecka, Sztuka perska, Sztuka mauretańska, Muzeum XX Czartoryskich. To tylko niektóre ważniejsze tytuły. Pełna bibliografia dorobku Profesora liczy 32 pozycje książkowe i ponad 200 rozpraw i artykułów publikowanych w kraju i za granicą.
Profesor Żygulski jest też wybitnym muzealnikiem oraz autorem szeregu znakomitych wystaw urządzanych w kraju i za granicą, między innymi wystawy Treasures from Poland w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, gdzie wygłaszał szereg prelekcji na temat sztuki polskiej, wystawy: Złoty wiek polskiej broni, pokazywanej w Japonii w 1970 r. oraz wystawy rocznicowej Odsieczy Wiedeńskiej w 1983 r. na Zamku Królewskim na Wawelu. Wiele wystaw organizowanych przez Profesora łączyło się z ważnymi rocznicami historycznymi z dziejów Polski i Europy. Jako światowej sławy historyk sztuki polskiej i orientalnej, a także jako wybitny bronioznawca, Profesor Żygulski był ekspertem UNESCO, prezesem i członkiem władz stowarzyszeń oraz organizacji krajowych i międzynarodowych - Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy oraz Międzynarodowego Komitetu Kongresów Sztuki Tureckiej (ICTA).
Profesor Żygulski jest także niestrudzonym i niezrównanym popularyzatorem wiedzy o sztuce i historii. Od 1961 roku był przez trzydzieści lat wykładowcą w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, od roku 1973 prowadził zajęcia w Podyplomowym Studium Muzeologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 1989 wykładał w Hagop Keverkian Center w Nowym Jorku, w 1994 w Uniwersytecie w Storrs (Connecticut). Od roku 2002 prowadzi zajęcia o kulturze islamu i muzealnictwie na Podyplomowym Studium Mediterraneistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Profesor Żygulski był też organizatorem i uczestnikiem wielu kongresów i sesji naukowych, a także twórcą scenariuszy filmów o sztuce polskiej.
Profesor Żygulski jest jednym z niewielu uczonych humanistów polskich o tak rozległej i wszechstronnej wiedzy. Do chwili obecnej jest czynny zawodowo - pisze, publikuje, organizuje wystawy, wchodzi w skład różnych gremiów doradczych. Jest bez wątpienia postacią wybitną, wielce zasłużoną dla Królewskiego Miasta Krakowa. Jego karierę zawodową będzie wieńczyć wystawa Kraków dla Rzeczypospolitej przygotowywana na 750. rocznicę lokacji Krakowa na prawie magdeburskim.
Wobec powyższego Komisja Medalu Cracoviae Merenti wnioskuje o odznaczenie Prof. dr. hab. Zdzisława Żygulskiego Brązowym Medalem Cracoviae Merenti".
Brązowy Medal Cracoviae Merenti został wręczony Profesorowi Zdzisławowi Żygulskiemu 30 października 2007 roku, podczas uroczystej sesji Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, która odbyła się w Pałacu Wielopolskich przy Placu Wszystkich Świętych 3-4.