Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa przyznającej Brązowy Medal Cracoviae Merenti Profesorowi Eugeniuszowi Waniekowi (2008):
„Eugeniusz Waniek, artysta malarz, rysownik, grafik, scenograf i pedagog urodził się 28 października 1906 roku w Ustrzykach Dolnych. Jest absolwentem lwowskiego gimnazjum, i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której kształcił się w pracowniach Axentowicza, Pautscha, Pieńkowskiego, Jarockiego i Frycza.
W trakcie studiów związany był z I Grupą Krakowską. Współpracował z Józefem Mehofferem przy tworzeniu polichromii kościołów w Turku Wielkopolskim i Biechowie. Wykonał także polichromię własnego projektu w kościele Świętej Trójcy w Bielsku. Po ukończeniu studiów rozpoczął działalność pedagogiczną, jako wykładowca w Szkole Przemysłu Artystycznego w Sosnowcu. Pracę przerwała wojna, którą spędził w Ustrzykach Dolnych. Jako przedwojenny oficer Wojska Polskiego brał udział w konspiracji, należał do Armii Krajowej pod pseudonimem Baśka.
W 1945 roku powrócił do Krakowa, z którym związał swoje życie osobiste, artystyczne i zawodowe. W latach 1947-1950 pracował z młodzieżą w Ognisku Kultury Plastycznej w Domu Kultury w Rynku Głównym w Krakowie. Uczył rysunku, malarstwa i liternictwa. W roku 1963 opracował, jako ekspert, materiał pomocniczy dla nauczycieli szkół i ognisk plastycznych pt. Z zagadnień kompozycji i liternictwa. W okresie 1946-1972 wykładał w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Eugeniusz Waniek opracował programy nauczania do przedmiotów: kompozycja i liternictwo, zatwierdzone do nauki przez ministerstwo. Wykładał także dekoratorstwo i projektowanie. Jego postawa życiowa i podejście pedagogiczne zjednały mu sympatię uczniów i wychowanków, którzy do dziś darzą go szczerą sympatią, m.in. profesorowie: Bronisław Chromy, Zdzisław Konieczny, Jerzy Feiner, a także Adam Macedoński, Stefan Berdak, Franciszek Starowieyski oraz aktorzy: Zofia Kucówna i Jerzy Trela.
W latach 1950-1977 pracował w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, na Wydziale Malarstwa i Grafiki, początkowo jako asystent, od 1953 roku jako adiunkt, zastępca profesora, a od 1967 roku jako docent. W 1969 roku Eugeniusz Waniek został kierownikiem Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa oraz kierownikiem Katedry Zespołowej Kształcenia Ogólnoplastycznego na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki. W latach 1963-1973 wykładał wiedzę o sztuce w teorii i praktyce w obecnej Akademii Pedagogicznej. W okresie 1949-1953 był scenografem w Państwowym Teatrze Młodego Widza w Krakowie (obecnie Teatr BAGATELA). Projekty scenograficzne do wystawionych sztuk profesor przekazał do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
W 1977 roku Eugeniusz Waniek przeszedł na emeryturę. Nadal jest aktywny twórczo. Jest recenzentem wielu przewodów docenckich, m.in. obecnych profesorów Stanisława Wiśniewskiego i Józefa Nykiela na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP.
Profesor Eugeniusz Waniek jest najstarszym członkiem krakowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Działał aktywnie jako organizator i kurator wystaw, członek komisji weryfikacyjnych, kwalifikacyjnych i zakupowych, jako rzeczoznawca i ekspert. W 1989 roku dyrekcja PP Pracownie Sztuk Plastycznych powołała profesora Wanieka w skład rady programowej". Profesor Waniek wystawiał cyklicznie na dorocznych salonach wystawowych, brał udział w ponad dwustu wystawach w kraju i za granicą. Brał udział w pamiętnej wystawie POLONIA, a ostatnio, na przełomie 2007 i 2008 roku, w wystawie Mój Kraków z okazji 101. urodzin artysty, zorganizowanej ze swymi młodszymi przyjaciółmi, dla których jest mistrzem i autorytetem.
Profesor działa na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, wspiera różne organizacje zajmujące się osobami potrzebującymi i odrzuconymi. Krakowskie organizacje pozarządowe otrzymały od profesora ponad 50 prac na sfinansowanie swoich potrzeb. Od początku uczestniczy we wspieraniu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Matejki w Krakowie. Za długoletnie wsparcie i pomoc profesor otrzymał od Stowarzyszenia Wielkie Serce statuetkę Wielkie Serce. Był zaangażowany w nadanie Zespołowi Szkół Mechanicznych w Krakowie imienia wielkiego bohatera II Wojny Światowej, związanego z Krakowem, gen. Emila Augusta Fieldorfa - Nila.
Eugeniusz Waniek otrzymał wiele medali i wyróżnień: Złotą Odznakę Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków (1977), Złoty Krzyż Zasługi (1977), Złotą Odznakę Gloria Artis od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2006), Odznakę Honoris Gratia od Prezydenta Miasta Krakowa (2006), Honorową Profesurę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2006), Honorowe Obywatelstwo Ustrzyk Dolnych (2006), Medal od Burmistrza Turka Zasłużony dla Miasta Turka (2008).
W 1988 roku Rada Narodowa Miasta Krakowa wpisała Eugeniusza Wanieka do Księgi Honorowej w poczet Zasłużonych Ludzi Ziemi Krakowskiej.
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa wyróżnił profesora wpisem do Honorowej Księgi Czynów na Rzecz Odnowy Krakowa".
Brązowy Medal Cracoviae Merenti został wręczony Profesorowi Eugeniuszowi Waniekowi w Święto Miasta, 5 czerwca 2008 roku, podczas uroczystej sesji Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, która odbyła się w Pałacu Wielopolskich przy Placu Wszystkich Świętych 3-4.