Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania Szpitalowi Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie Medalu Cracoviae Merenti (2009):
„W roku 2009 mija 400 lat od sprowadzenia, przez mieszczan krakowskich, Zakonu Braci Miłosierdzia, zwanych dziś Bonifratrami, do ówczesnej stolicy Polski, a zarazem 400 lat nieprzerwanej działalności bonifraterskiego szpitala w naszym mieście. Od początku należycie zorganizowany, zapewniał wysoki, jak na ówczesne czasy, poziom usług medycznych dzięki stałym kontaktom z Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, a gorliwość i poświęcenie braci w służbie chorym i potrzebującym bez względu na wyznanie, stan czy pochodzenie, biegłość zarówno w sztuce medycznej jak i pielęgnowaniu chorych, zyskały im powszechną wdzięczność i szacunek.
Przeżywał różne okresy, podobnie jak nasze miasto w ciągu minionych 400 lat, nigdy jednak - zgodnie z bonifraterskim chryzmatem - nie zaprzestał ofiarnej posługi na rzecz krakowian. W czasie trzyletniej epidemii cholery azjatyckiej, a potem ospy jaka ogarnęła nasze miasto pod koniec XIX wieku, ówczesny przeor o. Laetus Bernatek, gdy zabrakło miejsc w szpitalu, przekształcił konwent na szpital zakaźny, gdzie z poświęceniem bracia nieśli pomoc chorym. Za swój ofiarny czyn Zakon, od prezydenta miasta Józefa Friedleina, otrzymał listy z podziękowaniami „za gotowość niesienia pomocy mieszkańcom miasta", a o. Bernatek Złoty Krzyż z Koroną.
W latach niemieckiej okupacji szpital pozostał w rękach braci i jako jedyny w Krakowie utrzymany został dla ludności polskiej. Znaleźli w nim zatrudnienie wybitni lekarze zwalniani z przejętych przez Niemców krakowskich klinik, ukrywani byli i znajdowali pomoc medyczną ludzie podziemia poszukiwani przez gestapo, bracia współpracowali z ruchem oporu, nierzadko ryzykując własnym życiem.
W dniu 1 stycznia 1997 roku szpital powrócił do Zakonu jako pierwszy, niepaństwowy szpital w Polsce i po blisko półwieczu upaństwowienia stanął przed zadaniem, nie tylko odrobić ówczesne zaniedbania, ale stać się szpitalem w pełni nowoczesnym, działającym zgodnie z wymogami współczesnej wiedzy i techniki medycznej. Wielowiekowa tradycja ofiarnej posługi i bonifraterski charyzmat streszczają się dziś w przesłaniu skierowanym do pacjentów: Zaufaj nam, jesteśmy tu, by Ci pomóc".
Złoty Medal Cracoviae Merenti został wręczony Szpitalowi Zakonu Bonifratrów 27 maja 2009 roku podczas uroczystej sesji Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, która odbyła się w Pałacu Wielopolskich przy Placu Wszystkich Świętych 3-4.