Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti Akademickiemu Związkowi Sportowemu (2009):
„Akademicki Związek Sportowy w Krakowie został utworzony 15 maja 1909 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, przy poparciu Senatu uczelni. Była to jedna z pierwszych studenckich organizacji w naszym kraju. Z niej wyrosła potem organizacja ogólnopolska AZS.
Ścisła więź AZS-u z Uniwersytetem, w ostatnich latach przed I wojna światową i w okresie międzywojennym, miała wielkie znaczenie, przede wszystkim dla Związku i jego członków, ale także dla uczelni, szczególnie w okresie wprowadzania do programu studiów uniwersyteckich, wychowania fizycznego i tworzenia nowych obiektów sportowych w Krakowie. Członkowie AZS Kraków mieli swój ważny udział w pracach przygotowujących powołanie Studium Wychowania Fizycznego przy Wydziale Lekarskim UJ, które powstało pod koniec trzeciej dekady XX wieku, a w okresie powojennym zostało wyodrębnione, stając się Wyższą Szkołą Wychowania Fizycznego, a następnie w Akademię Wychowania Fizycznego. Przy wsparciu Uniwersytetu i przy życzliwym stanowisku władz miasta, powstały sportowe przystanie wodne AZS. Najważniejszą inwestycją realizowaną wspólnie przez AZS i uczelnie krakowskie, była budowa bieżni lekkoatletycznej w latach 1926-1934. Bieżnia ta - po ukończeniu - weszła w skład kompleksu Stadionu Miejskiego i do drugiej połowy lat 60. była najlepszym tego typu obiektem w Polsce.
Akademicki Związek Sportowy stał się w Krakowie wspólnotą kształtującą charaktery i sprawności, zarówno sportowe jak i intelektualne, w najszerszym rozumieniu tych terminów. Wśród członków AZS Kraków znaleźć można nazwiska bardzo wielu wybitnych uczonych i ludzi wielce zasłużonych dla kultury; wystarczy przypomnieć choćby tylko wybitnego fizyka Mariana Smoluchowskiego, który w roku 1917 został wybrany rektorem UJ oraz jednego z założycieli AZS, Walerego Goetla, w latach 1939-1950 rektora Akademii Górniczej, obecnej Akademii Górniczo - Hutniczej.
Z krakowskiego AZS wywodzi się ponad 40. uczestników olimpiad: od roku 1924 w Paryżu, po rok 2008 w Pekinie. Byli to lekkoatleci, szermierze, wioślarze i narciarze. W latach dwudziestych XX wieku szermiercza reprezentacja Polski opierała się przede wszystkim na zawodnikach AZS Kraków. Zawodnicy AZS wielokrotnie reprezentowali barwy Polski na międzynarodowych imprezach rangi mistrzostw świata i Europy, a na mistrzostwach Polski, w różnych dyscyplinach, przysparzali chwały Krakowowi. Medale olimpijskie zdobyli: Kazimierz Laskowski, Aleksander Małecki, Adam Papée, Władysław Segda, Jerzy Zabielski i Radosław Zawrotniak w szermierce, Roger Verey i Jerzy Ustupski w wioślarstwie oraz w lekkoatletyce Jarosława Jóźwiakowska i Barbara Janiszewska (dwukrotna mistrzyni Europy), Danuta Straszyńska (mistrzyni Europy).
Zasługi AZS Kraków dla środowiska akademickiego oraz dla Krakowa są jednak znacznie szersze niż tylko w sferze sportu i kultury fizycznej. AZS stał się bardzo ważnym, elementem pejzażu sportowego, ale także - przez działalność swych aktualnych i byłych członków - kulturalnego i naukowego Krakowa i zaznaczył swą stuletnią już obecność, trudnym do przecenienia, wkładem w rozwój Miasta i wzbogacania jego tradycji".