Ronald Wilson Reagan, ur. 6 lutego 1911 roku w Tampico, w stanie Illinois - aktor, polityk, gubernator stanu Kalifornia, 40. prezydent USA w latach 1981-1989.
W latach 1928-1932 studiował ekonomię i socjologię w Eureka College w stanie Illinois. Po studiach pracował jako radiowy komentator sportowy. W latach 30. rozpoczął karierę aktorską trwającą do lat 60. Chociaż grywał role drugoplanowe, ma swoją gwiazdę na "hollywoodzkiej alei sławy". Wraz z rozwojem telewizji (w latach 50.) stał się jej gwiazdą, prowadząc wiele programów. Został przewodniczącym Amerykańskiego Stowarzyszenia Aktorów. W czasie II wojny światowej, po zbombardowaniu Pearl Harbor, został zmobilizowany i przydzielony do oddziału filmowego Sił Powietrznych USA.
Początkowo poglądy Ronalda Reagana były bliskie demokratom. W okresie powojennym zaczął jednak współpracować z republikanami i politycznie ich wspierać. W latach 50. stał się jednym z filarów ruchu antykomunistycznego. W latach 1966-1970 był 33. gubernatorem stanu Kalifornia. Okres jego urzędowania zbiegł się z rewolucją społeczną końca lat 60., zdominowaną przez sprzeciwy studentów i ruchu hipisów przeciw wojnie w Wietnamie i establishmentowi.
W roku 1968 i 1976 Ronald Reagan starał się, bez powodzenia, o nominację na republikańskiego kandydata na prezydenta USA. Dopiero w roku 1980 udało mu się zdobyć pełne poparcie swojej partii i uzyskać nominację na kandydata do urzędu prezydenta. Ronald Reagan wygrał wybory w roku 1980, a potem w 1984. Za drugim razem zdobył głosy 49. spośród 50. stanów USA. Poparło go aż 60% Amerykanów.
Sporą część swojej pierwszej prezydenckiej kadencji poświęcił na poprawienie wydajności amerykańskiej gospodarki. Miał negatywny stosunek do przeceniania roli związków zawodowych. Cała polityka gospodarcza Reagana, nazywana z czasem reaganomics, bliska była stosowanemu, w tym samym czasie, thatcheryzmowi w Wielkiej Brytanii. Reagan popierał wszelkie ruchy antykomunistyczne.
W roku 1987, podczas wizyty w Zachodnich Niemczech, przemawiając pod murem berlińskim, przed Bramą Brandenburską, wezwał przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa do zniszczenia symbolu żelaznej kurtyny, oddzielającej kraje kapitalistyczne od komunistycznych. Amerykański prezydent wspierał dążenia Polaków do obalenia komunizmu zarówno ze względu na Polonię amerykańską, jak i na znaczenie tego ruchu w konfrontacji z ZSRR. Za jego zgodą CIA przekazywała polskim opozycjonistom fundusze na walkę z komunistycznymi władzami. Wspierał też akcję pomocy dla działaczy ruchu Solidarności po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego13 grudnia1981 roku. Doprowadził do nałożenia sankcji gospodarczych na Polską Rzeczpospolitą Ludową.
W roku 1990 Ronald Reagan, już jako były prezydent USA, przyjechał do Polski i wygłosił 15 września przemówienie w Stoczni Gdańskiej. W 1994 roku został Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, a w roku 2004 Rada Miasta Krakowa uchwaliła nową nazwę Placu Centralnego w Nowej Hucie - imienia Ronalda Reagana.
W lipcu 2007 roku w znaniu zasług Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński przyznał pośmiertnie Ronaldowi Reaganowi Order Orła Białego. 21 listopada 2011 roku były Prezydent RP Lech Wałęsa, odsłaniając w Warszawie pomnik Ronalda Reagana, powiedział: (...) Zastanawiam się czy obecna Polska, Europa i świat mogłyby tak wyglądać bez prezydenta Reagana. Jako uczestnik tych zdarzeń, muszę powiedzieć, że to jest niewyobrażalne.