Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Normanowi Daviesowi (1999):
„W czasach niezbyt odległych, wielu krajowych historyków pisało dzieje Polski w taki sposób, iż można było sądzić, że wyszły spod pióra nieżyczliwego naszemu krajowi cudzoziemca. Zaprzeczeniem takiej postawy są dzieła Profesora Normana Daviesa, łączącego wielką wiedzę z mistrzowskim opanowaniem warsztatu historyka, a obiektywizm z sympatią do Polski.
Profesor Ivor Norman Richard Davies urodził się 8 czerwca w miejscowości Bolton na terenie Wielkiej Brytani. Studiował na Uniwersytetach: w Grenoble, Oksfordzie, Sussex a także na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym obronił w roku 1973 pracę doktorską Brytyjska polityka zagraniczna wobec Polski w latach 191-1921. Jest wybitnym znawcą historii Polski. Jego książki, a zwłaszcza Boże Igrzysko, którego wydanie brytyjskie ukazało się w roku 1981, a amerykańskie w 1982 roku, przybliżyły dzieje naszego kraju publicystom i politykom zajmującym się problematyką środkowoeuropejską. Dzieło to ukazało się w chwili, gdy Polska była przedmiotem zainteresowania światowych mediów. Opublikowanie go w tym momencie sprawiło, iż dla wielu ludzi na Zachodzie Polska była przedmiotem zainteresowania światowych mediów. Opublikowanie go w tym momencie sprawiło, iż dla wielu ludzi na Zachodzie Polska przestała być jednym z anonimowych krajów komunistycznych.
To, że w trudnym okresie transformacji ustrojowej spotkaliśmy się z życzliwością wpływowych środowisk na Zachodzie, jest w znacznym stopniu zasługą Profesora Normana Daviesa.
Władze państwowe nagrodziły pracę Profesora najwyższymi odznaczeniami: Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta oraz Orderem Zasługi. Liczne uniwersytety i towarzystwa naukowe, a wśród nich, mająca swoją siedzibę w Krakowie, Polska Akademia Umiejętności zaprosiły Profesora do współpracy.
Już w wieku XIX istniał zwyczaj, że Kraków, będący wówczas niekwestionowaną stolicą kulturalną Polski, nadawał tytuł Obywatela Honorowego nie tylko ludziom zasłużonym dla miasta lecz także i dla kraju. Również i dziś Kraków ma prawo, a nawet obowiązek wyrażać swoje uznanie ludziom dobrze zasłużonym dla Polski, a przecież Profesor Norman Davies dobrze zasłużył się Polsce.
Miasto Kraków, z którym Profesor Norman Davies związany jest nie tylko więzami naukowymi, lecz także rodzinnymi, ma z pewnością prawo zaliczyć tak zasłużoną Postać w poczet swoich Honorowych Obywateli. Decyzja taka będzie jeszcze jednym dowodem potwierdzającym starą prawdę, że w Krakowie zawsze doceniano twórczą myśl, naukową uczciwość i umiłowanie prawdy".
Tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa został nadany Normanowi Daviesowi podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa, która odbyła się 8 maja 1999 roku w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa, w Pałacu Wielopolskich przy Placu Wszystkich Świętych 3-4 w Krakowie.