Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu (2001):
„Rzadko zdarza się spotkać człowieka będącego uosobieniem legendy. Jednak czasami mamy to szczęście, iż wśród naszych współczesnych jest ktoś, kto całym swoim życiem dowiódł, że można w każdych warunkach i w każdych czasach służyć Ojczyźnie i Demokracji.
Taką Postacią jest niewątpliwie Pan Jan Nowak-Jeziorański. Przed wojną asystent na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a więc nie zawodowy wojskowy, zaczyna walkę o wolną Polskę w 2. Dywizjonie Artylerii Konnej. Po klęsce wrześniowej walczy nadal w szeregach Armii Krajowej. Jako kurier Rządu RP pięć razy przemierza trasę Warszawa - Londyn - Warszawa.
Po wojnie nie zaprzestaje walki. Teraz jednak walczy o wolność i demokrację słowem. Jest redaktorem Sekcji Polskiej Radia BBC, a od roku 1951 dyrektorem Rozgłośni Polskie Radia Wolna Europa. Pokolenie sierpnia 80 będzie zawsze pamiętać docierający do kraju poprzez hałas urządzeń zakłócających głos niosący nadzieję i otuchę.
Jan Nowak-Jeziorański spotkał się w swoim życiu z wieloma dowodami uznania. Polska nadała Mu swoje najwyższe odznaczenia - Order Orła Białego, Krzyż Virtuti Militari, Krzyż Walecznych. Uniwersytet Jagielloński zaliczył Kuriera z Warszawy do grona swoich doktorów honorowych, zaś miasto Kraków odznaczyło Jana Nowaka-Jeziorańskiego Medalem Cracoviae Merenti. Inaczej postąpiły Baltimor, Gdynia, Houston i Poznań, które uznały za wskazane zaliczyć tak szacowną Postać do grona swoich Honorowych Obywateli. Niewątpliwie nadszedł czas, aby także mieszkańcy naszego miasta mogli uważać się za współobywateli Jana Nowaka-Jeziorańskiego".
Tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa został nadany Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa, która odbyła się 27 kwietnia 2002 roku w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa, w Pałacu Wielopolskich przy Placu Wszystkich Świętych 3-4 w Krakowie.