Uzasadnienie do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nadania Brązowego Medalu Cracoviae Merenti (2012) Panu Doktorowi Andrzejowi Kosiniakowi-Kamyszowi:
„Z okazji 30-lecia pracy w Szpitalu Specjalistycznym im. Józefa Dietla w Krakowie dr. Andrzeja Kosiniaka-Kamysza, decyzją Komisji Medalu Cracoviae Merenti, której przewodniczy Prezydent Miasta Krakowa i w skład której wchodzą także Metropolita Krakowski i Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, został złożony wniosek do Rady Miasta Krakowa o przyznanie dr. Andrzejowi Kosiniakowi-Kamyszowi Brązowego Medalu Cracoviae Merenti.
Dr Andrzej Kosiniak-Kamysz, kierujący Szpitalem Specjalistycznym im. Józefa Dietla od 1982 roku, zawodowo związany jest z tą placówką od czasu jej uruchomienia.
Urodzony w podtarnowskim Gręboszowie, od czasu studiów lekarskich w krakowskiej Akademii Medycznej, związany jest zawodowo i rodzinnie z Krakowem. Początkowo jako lekarz pracował w Szpitalu im. Biernackiego, specjalizując się w zakresie chorób wewnętrznych, a następnie był współorganizatorem Szpitala im. Józefa Dietla. W 1986 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Położył trudne do przecenienia zasługi dla funkcjonowania Szpitala im. Józefa Dietla, tworząc specjalistyczną, nowocześnie wyposażoną placówkę. Dzięki staraniom Pana Doktora oraz prof. Henryka Gaertnera na bazie szpitala, we współdziałaniu z Akademią Medyczną, powstała w szpitalu w 1983 roku Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi. Była to pierwsza tego typu jednostka lecznictwa stworzona na bazie szpitala specjalistycznego w Polsce. Dr Andrzej Kosiniak-Kamysz, jako specjalista i dyrektor szpitala, brał czynny udział w opracowaniu modelowych rozwiązań z zakresu zabezpieczenia zdrowotnego ludności wiejskiej, prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego. W 2005 roku przejął i włączył w struktury kierowanego przez siebie szpitala Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny przy ul. Focha. Rozbudowywana obecnie jednostka umożliwi utworzenie bloku operacyjnego i poszerzenie zakresu leczenia o część zabiegową, a docelowo stworzenie pełnego zakresu leczenia. Z inicjatywy dr. Andrzeja Kosiniaka-Kamysza w strukturę szpitala włączona została Wojewódzka Poradnia Reumatologiczna przy ul. Batorego, a w 1996 roku stworzony został Ośrodek Recepcyjno-Szkoleniowy na bazie hotelu pielęgniarskiego przy ul. Kapelanka.
Dr Andrzej Kosiniak-Kamysz w rządzie Tadeusza Mazowieckiego pełnił funkcję ministra zdrowia. Doprowadził do wznowienia prac budowlanych Szpitala im. Ludwika Rydygiera w Nowej Hucie. Jego zabiegom i stanowczości inwestycja ta zawdzięcza ukończenie budowy. Pełniąc stanowisko ministra, zakupił w Japonii 20 tomografów komputerowych, z których trzy przekazał do placówek krakowskich - Szpitalowi im. Ludwika Rydygiera, Instytutowi Neurologii i Szpitalowi im. Józefa Dietla. Zainicjował powstanie w Krakowie Szkoły Zdrowia Publicznego i powstanie Centrum Monitorowania Jakości w Medycynie. Podjął współpracę i kontakty medyczne m.in. z Centrum Rolników w Japonii, zorganizował I Międzynarodowy Kongres Medycyny Wsi z udziałem ministrów zdrowia i specjalistów z 26 państw. Kontakty te otwarły szerokie możliwości współpracy naukowej i specjalistycznej ze środowiskami medycznymi innych krajów. W Krakowie, a następnie w skali całego kraju zorganizował sieć diagnostyczną i leczenia chorych na HIV i AIDS. Autor bardzo wielu publikacji wydawanych w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Japonii oraz na Węgrzech. Przeprowadził prywatyzację aptek w Polsce, jego zasługą jest także wyposażenie placówek medycznych w endoskopy i nowoczesny sprzęt laboratoryjny oraz wprowadzenie sieci komputerowej w szpitalach wojewódzkich w kraju.
Po ustąpieniu rządu Tadeusza Mazowieckiego brał udział w organizacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w zakresie prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa, co było systemem nowatorskim funkcjonowania ubezpieczenia rolniczego. Od początku funkcjonowania KRUS pełnił funkcję przewodniczącego. Z jego inicjatywy i dzięki jego staraniom powstało w Polsce siedem sanatoriów oraz gabinety rehabilitacyjne dla rolników.
Pan dr Andrzej Kosiniak-Kamysz jest osobą wielce zasłużoną dla rozwoju Krakowa, znaną i bardzo cenioną nie tylko w środowisku medycznym. Jego osiągnięcia wykraczają daleko poza to środowisko i nasze miasto, przyczyniając się do promocji Krakowa na arenie krajowej i międzynarodowej".
Wręczenie Brązowego Medalu Cracoviae Merenti Panu Doktorowi Andrzejowi Kosiniakowi - Kamyszowi odbyło się 20 czerwca 2012 roku podczas uroczystej sesji Rady Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa, która odbyła się w Pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych 3-4.