Uzasadnienie do uchwały Nr LXXIX/1179/13 Rady Miasta Krakowa z dnia 10 lipoca 2013 r. w sprawie przyznania Brązowego Medalu "Cracoviae Merenti" Profesor Jadwidze Romańskiej-Gabryś:
"W roku 2013 profesor Jadwiga Romańska-Gabryś obchodzi jubileusz 85-lecia. Decyzją Kapituły Medalu „Cracoviae Merenti”, której przewodniczy Prezydent Miasta Krakowa z udziałem Metropolity Krakowskiego i Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, został złożony wniosek do Rady Miasta Krakowa o przyznanie profesor Jadwidze Romańskiej-Gabryś Brązowego Medalu „Cracoviae Merenti”.
Profesor Jadwiga Romańska-Gabryś to jedna z najwybitniejszych śpiewaczek polskich okresu powojennego. Nazywano ją „Gildą stulecia”, „najlepszą Butterfly”, „najpiękniejszym polskim sopranem”. Wierna przez całe życie Krakowowi i nierozłącznie z nim związana, śpiewała jednocześnie na licznych scenach Europy.
Przez wiele lat była primadonną Opery Krakowskiej. Na krakowskiej scenie wykonywała pierwszoplanowe partie - od debiutu w roli Gildy w „Rigoletcie” G. Verdiego na otwarcie Opery Krakowskiej w 1954 roku po Tatianę w „Onieginie” P. Czajkowskiego w 1985 roku, w spektaklu jubileuszowym 30-lecia pracy artystycznej.
Urodziła się w Sosnowcu w 1928 r. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalny PWSM w Katowicach (1950 – 1954) w klasie S. Argasińskiej. Jako studentka zdobyła dwukrotnie (1951, 1953) drugą nagrodę na ogólnopolskich konkursach śpiewaczych w Warszawie. W 1955 r. na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie zdobyła brązowy medal. Dwa lata później została laureatką I Nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Monachium. Posiada dyplom i medal Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Genewie.
Występowała na wszystkich scenach operowych w Polsce. Obok repertuaru operowego była wykonawczynią muzyki oratoryjno-kantatowej i recitali pieśniarskich. Śpiewała na prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Salzburgu, Gratzu, Zakopanem, a także podczas Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Jerash Festival w Jordanii (Złoty Medal, 1985 r.), Spring Friendship Art Festival w Phenianie (laureatka 1987 r.).
Artystka wykonywała utwory różnych epok. Zdobyła renomę wybitnej interpretatorki pieśni Karola Szymanowskiego. Koncertowała we wszystkich filharmoniach w Polsce, wielokrotnie w Filharmonii Krakowskiej, a także za granicą, m.in.: w Szwajcarii, Rosji, na Ukrainie, w NRD i RFN, Czechosłowacji, Rumunii, na Węgrzech, w Bułgarii, Austrii, we Włoszech, w Danii, Jordanii, Holandii, Korei. Posiada w swoim dorobku nagrania dla radia, telewizji i wydawnictw fonograficznych.
W latach 1973-1977 pracowała jako pedagog w Akademii Muzycznej w Krakowie. Potem pełniła funkcję kierownika Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Katowicach (1978-1981). W 2002 roku otrzymała tytuł profesora nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Za zasługi dla kultury muzycznej otrzymała m.in.: Złotą Odznakę Miasta Krakowa (1965), Nagrodę Miasta Krakowa (1981), Krzyż Komandorski Orderu Polonia Restituta (1983), Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1985), medal „Honoris Gratia” Prezydenta Miasta Krakowa (2006), srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007).
23 kwietnia 2013 roku profesor Jadwiga Romańska skończyła 85 lat. Jest ciągle obecna w Krakowie - uczestniczy w premierach Opery i w koncertach Filharmonii. Dziś jako widz i komentator wydarzeń, juror konkursów śpiewaczych. Ważna, ciągle pamiętana postać życia artystycznego Krakowa. Mimo niezwykle bogatego życia zawodowego, zapełnionego kalendarza oraz kuszących propozycji nie opuściła Krakowa. Przede wszystkim tutaj - jak wyznała - czuła się zawsze na swoim miejscu i właśnie krakowską publiczność pragnęła obdarzyć swoją sztuką".