Uzasadnienie do uchwały Nr LXXIX/1178/13 Rady Miasta Krakowa z dnia 10 lipca 2013 r. w sprawie przyznania Brązowego Medalu "Cracoviae Merenti" Stanisławie Centkowskiej:
"Decyzją Kapituły Medalu „Cracoviae Merenti”, której przewodniczy Prezydent Miasta Krakowa z udziałem Metropolity Krakowskiego i Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, został złożony wniosek do Rady Miasta Krakowa o przyznanie Stanisławie Centkowskiej Brązowego Medalu „Cracoviae Merenti”.
Stanisława Centkowska – założycielka i przewodnicząca Zarządu Fundacji dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie. Z zawodu pielęgniarka, całe swoje życie osobiste i zawodowe związała z Krakowem i Małopolską. Od 1956 r. aż do dnia dzisiejszego nieprzerwanie pracuje w służbie zdrowia (jest z wykształcenia pielęgniarką), pomocy społecznej (od 1982 r. nieprzerwanie przez 25 lat była dyrektorem Domu Pomocy Społecznej) oraz działa społecznie (w latach 1978-1982 brała aktywny udział w pracach Komisji Zdrowia Dzielnicy Nowa Huta).
Od 1992 r. działa w Fundacji dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie, której jest współzałożycielką i do dziś społecznie pełni funkcję prezesa Zarządu. Działalność ta skierowana jest do osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie.
Działalność Fundacji, która jest organizacją pożytku publicznego, na trwale wpisała się w środowisko krakowskie i małopolskie, tworząc podwaliny pod nowoczesny system opieki społecznej, działania wolontariatu i współpracę organizacji pozarządowych z małopolskim samorządem. Jest to zasługą Stanisławy Centkowskiej, która nie tylko reprezentuje Fundację, lecz przede wszystkim kształtuje jej wizerunek, dba o najwyższy standard oferowanych świadczeń, akcentując na każdym kroku, jako wartość nadrzędną – dobro osób niepełnosprawnych.
Działalność zawodowa i społeczna Stanisławy Centkowskiej, tak mocno i trwale osadzona w Krakowie i Małopolsce, sprawia, że miasto Kraków postrzegane jest jako przychylne potrzebom i problemom osób niepełnosprawnych, jako miejsce, gdzie idea integracji i zapobiegania problemom wykluczenia społecznego w pełni się realizuje.
Fundacja, założona i kierowana przez Stanisławę Centkowską, jest placówką nowoczesną, wielokrotnie odwiedzaną i wizytowaną przez zagraniczne instytucje o podobnym profilu działania: spotkania takie są doskonałą okazją do promocji osiągnięć Krakowa i województwa małopolskiego w zakresie nowoczesnej pomocy społecznej oraz prawidłowych standardów we współpracy organizacji pozarządowych z samorządem.
Stanisława Centkowska wprowadza w czyn ideę solidaryzmu społecznego, a jej życie, praca zawodowa i zaangażowanie są wzorem i przykładem dla kolejnych pokoleń społeczników. W pracy zawodowej Stanisława Centkowska dała się poznać jako człowiek prawy, uczciwy, doskonały organizator oraz sprawiedliwy i wrażliwy przełożony.
W 2012 r. dzięki osobistemu zaangażowaniu Stanisławy Centkowskiej zakończyła się budowa drugiego pawilonu w ośrodku dla niepełnosprawnych w Krakowie przy ul. Ułanów 25. Obiekt będzie w całości przeznaczony na prowadzenie placówki stacjonarnej opieki całodobowej dla 50 osób, co w znacznej mierze poprawi infrastrukturę pomocy społecznej w Krakowie i Małopolsce. Jest to tym cenniejsze, że mimo trudności ekonomicznych, kierowana przez Stanisławę Centkowską Fundacja zrealizowała inwestycję w dużej mierze ze środków własnych.
Za swoją pracę i zaangażowanie została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniona została również m.in. Odznaką Za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa, odznaką „Przyjaciel Dziecka” i Orderem Uśmiechu, przyznanym przez dzieci niepełnosprawne z całej Polski. W 2003 r., doceniając działalność w obszarze ochrony praw dzieci i wspierania realizacji ich podstawowych potrzeb oraz tworzenia warunków do pełnego rozwoju wszystkich dzieci, Stanisławie Centkowskiej przyznano tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNICEF".