Uzasadnienie do uchwały Nr CXII/1696/14 Rady Miasta Krakowa z dnia 9 lipca 2014r. w sprawie przyznania Brązowego Medalu "Cracoviae Merenti" Profesorowi Wincentemu Kućmie:
"Decyzją Komisji Medalu „Cracoviae Merenti", której przewodniczy Prezydent Miasta Krakowa, z udziałem Metropolity Krakowskiego i Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, został złożony wniosek do Rady Miasta Krakowa o przyznanie profesorowi Wincentemu Kućmie Brązowego Medalu „Cracoviae Merenti".
Wincenty Kućma urodził się 25 maja 1935 roku w Zbilutce na Kielecczyźnie. W latach 1957-1962 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, w pracowni prof. Wandy Śledzińskiej. W 1967 roku rozpoczął pracę dydaktyczno-naukową na Akademii, gdzie do momentu przejścia na emeryturę w 2000 roku kierował Pracownią Przestrzeni w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych. W 1995 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego.
Swoje prace eksponował na ponad 40 wystawach indywidualnych, 80 zbiorowych i prawie 60 wystawach za granicą. Brał udział w wielu konkursach rzeźbiarsko-architektonicznych, uzyskując ponad 50 nagród i wyróżnień. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Złotym Medalem Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Nagrodą im. św. Brata Alberta za twórczość w dziedzinie rzeźby patriotycznej i sakralnej. W 1999 roku wraz z zespołem Katedry Sztuk Wizualnych otrzymał Nagrodę I stopnia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i dydaktycznej. W 2000 roku został uhonorowany Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego nadanym mu przez papieża za działalność w dziedzinie sztuki sakralnej, do czego w dużej mierze przyczyniła się realizacja katedry pw. św. Józefa w Irkucku na Syberii.
Projekty przestrzeni sakralnych artysty zostały wykonane w ponad 60 kościołach w Polsce, m.in. w Brzesku, Dębicy, Krościenku, Krynicy Górskiej, Olkuszu, Kielcach, Warszawie, Woli Radziszowskiej, a także w Irkucku, Czycie, Pskowie, na Sachalinie w Rosji oraz w Baranowiczach na Białorusi. Do ważnych rzeźb sakralnych należą stacje Pasierbieckiej Drogi Krzyżowej przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, które Profesor ukończył w 2010 roku, po 12 latach pracy. Monumentalne rzeźby zrealizowane przez artystę wkomponowały się w krajobraz miast polskich, należą do nich m.in. takie pomniki jak: Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Poległym w Obronie Ojczyzny 1939-1945 w Częstochowie, Powstania Warszawskiego 1944 w Warszawie, Armii Krajowej w Kielcach, Macieja Miechowity w Kielcach. Odnaleźć je można także w: New Delhi (Indie), w Genewie (Szwajcaria), w Doncaster (Anglia), w Prilepie (Macedonia). Profesor Wincenty Kućma jest także autorem rzeźb znajdujących się w obiektach sakralnych w Krakowie: Ołtarza Trzech Tysiącleci na Skałce, rzeźb w kościele pw. św. Jana Chrzciciela na Prądniku Czerwonym, w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Nowym Bieżanowie, w kościele pw. św. Michała Archanioła ks. Michalitów na Krowodrzy.
Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie i Poznaniu, w Muzeum Sztuki Medalierskiej, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa".