Uzasadnienie Uzasadnienie do uchwały Nr CXII/1697/14 Rady Miasta Krakowa z dnia 9 lipca 2014r. w sprawie przyznania Brązowego Medalu "Cracoviae Merenti" Małopolskiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych:
"Decyzją Komisji Medalu „Cracoviae Merenti", której przewodniczy Prezydent Miasta Krakowa, z udziałem Metropolity Krakowskiego i Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, został złożony wniosek do Rady Miasta Krakowa o przyznanie Małopolskiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych Brązowego Medalu „Cracoviae Merenti".
Pielęgniarstwo i położnictwo - to zawody zaufania publicznego, kierujące się dobrem w działaniach na rzecz zdrowia i życia człowieka jako wartości najwyższej.
Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych powołany został na mocy ustawy w 1991 roku jako wyraz konstytucyjnej zasady pomocniczości dla państwa w zakresie legislacji. Jego zadania to: wpływanie na zmiany w ochronie zdrowia, rozwój kadr medycznych, dbałość o prestiż zawodu pielęgniarki i położnej, stwierdzanie prawa wykonywania zawodu oraz uznawanie kwalifikacji zawodowych.
W październiku 1991 roku odbył się I Wyborczy Małopolski Zjazd Pielęgniarek i Położnych. Powołano na nim Małopolską Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych, ponadto wybrano Małopolską Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych oraz jej przewodniczącego, Okręgowy Sąd, Okręgową Komisję Rewizyjną, Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i jego zastępców oraz delegatów na I Zjazd Krajowy. Kadencja trwa 4 lata. Powołanie samorządu było spełnieniem oczekiwań grupy zawodowej pielęgniarek i położnych. Jego działania wynikają również z bieżących potrzeb środowiska, a przynależność do niego jest obligatoryjna.
Misją samorządu jest szeroko rozumiana współpraca ze wszystkimi organizacjami pielęgniarskimi i położniczymi, samorządami lokalnymi, jak i zawodowymi dla dobra całego środowiska. Od czasu jego powstania nastąpiło wiele korzystnych zmian w strukturach zawodowych pielęgniarek i położnych. Zasady i warunki dotyczące wykonywania zawodu określa ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej oraz akty wykonawcze do ustawy, lecz samorząd ustala standardy zawodowe i standardy kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych obowiązujące na poszczególnych stanowiskach pracy, zatwierdzane przez Ministra Zdrowia. Dzięki osobistemu zaangażowaniu członków rady okręgowej w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, organizowane są specjalizacje, kursy dokształcające, specjalistyczne i kwalifikacyjne. Uczestnictwo w kursach jest bezpłatne, korzysta z nich wiele pielęgniarek i położnych.
W swojej działalności Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych dba o korzenie polskiego pielęgniarstwa i położnictwa, z poczuciem wielkiej odpowiedzialności dąży do rozpowszechniania informacji o działalności prekursorek zawodu, historii przeobrażeń i procesu dochodzenia do aktualnej rzeczywistości.
Środowisko krakowskich pielęgniarek jest dumne z nestorek, które w trudnych czasach podjęły działania opiekuńcze nad potrzebującymi. Osoby te o wysokiej kulturze były wzorem pracowitości i sumienności. Cechowały je wysokie poczucie odpowiedzialności i gotowość służenia innym. Dzięki ich aktywności w zakresie szeroko rozumianej opiekuńczości tworzyło się pielęgniarstwo. Należy tutaj wspomnieć: Marię Epstein - działaczkę organizacji
charytatywnych, inicjatorkę kształcenia w zawodzie pielęgniarki, Marię Wiszniewską-Drzewiecką - ekonomkę, filantropkę, sanitariuszkę i instruktorkę pielęgniarstwa, Annę Rydlównę - nauczycielkę i organizatorkę szkolnictwa pielęgniarskiego w Krakowie, Elżbietę Borkowską - ekonomkę, pielęgniarkę, instruktorkę pielęgniarstwa, Teresę Kulczyńską -nauczycielkę pielęgniarstwa oraz autorkę podręczników, Hannę Chrzanowską- nauczycielkę zawodu, organizatorkę ośrodków pielęgniarstwa przy parafiach katolickich, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1998 roku.
Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych prowadzi również działalność wydawniczą, cieszącą się dużą popularnością w środowisku; wielokrotnie była także organizatorem lub współorganizatorem różnego rodzaju konferencji, sympozjów i szkoleń.
Tradycją stały się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej połączone ze spotkaniami szkoleniowymi. W ramach obchodów prowadzona jest prozdrowotna akcja „Pielęgniarki i Położne dla Krakowian", podczas której każdy chętny może bezpłatnie zmierzyć ciśnienie, wykonać pomiar glukozy, zasięgnąć porad ekspertów w różnych dziedzinach pielęgniarstwa oraz nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Okresowo organizowany jest plebiscyt na „Najmilszą pielęgniarkę i położną" wspólnie z „Dziennikiem Polskim". Rozstrzygany jest on podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, w jego ramach promowane są oby dwa zawody.
Całokształtem swoich działań Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w sposób szczególny dąży do poprawy warunków pracy i płacy dla blisko 18 tyś. pielęgniarek i 2,2 tyś. położnych wpisanych do rejestru.
Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych jest najwyższą formą organizacji zawodowej, jest odzwierciedleniem demokracji, fundamentem społeczeństwa świadomego i odpowiedzialnego za swój obszar zawodowy".