Cele i założenia programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie „Niebieska Karta”
Wstęp:
W ciągu pierwszych lat realizowania przez Miasto programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie „Niebieska Karta” w pierwszej kolejności skupiono się na nawiązaniu współpracy z ośrodkami zajmującymi się pomocą ofiarom przemocy w rodzinie. Dzięki temu zidentyfikowano i zweryfikowano bazę instytucjonalną oraz specjalistów, co stanowiło punkt wyjścia do dalszych działań. Początkowo główny nacisk położono na edukację środowisk i grup zawodowych mających kontakt z ofiarami i sprawcami przemocy w rodzinie oraz tworzenie nowych form pomocy dla osób uwikłanych w przemoc domową. W toku licznych szkoleń zaznajomiono z wiedzą i technikami na temat przemocy domowej ok. 750 osób z grup zawodowych mających styczność z tym zjawiskiem. Po trzech latach uznano, iż formuła szkoleń skierowanych do tak szerokiego środowiska (z podstawowego zakresu wiedzy) została już wypełniona i w tym aspekcie uwaga skupia się aktualnie na prowadzeniu szkoleń specjalistycznych, z wąskiego zakresu dla wąskich grup.
Najistotniejszym jednak elementem na który w głównej mierze kładziony jest nacisk to bezpośrednia i pośrednia pomoc ofiarom przemocy w rodzinie. Odbywa sie to poprzez upowszechnienie i jak najszersze udostępnienie informacji dla mieszkańców Krakowa nt. istniejących możliwości pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie oraz udzielanie bezpośredniej pomocy prawnej, psychologicznej i socjalnej osobom dotkniętym przemocą domową.
Innym etapem realizacji Programu (w trudnym do sprecyzowania terminie) powinno być dotarcie do samych sprawców przemocy domowej i dążenie do zmian w ich świadomości. Jest to jednak zadanie niezwykle trudne, wymagające odpowiedniej bazy, praktyki, metod, narzędzi, specjalistów.
Cel główny (globalny):
Zminimalizowanie skutków przemocy w rodzinie (tj. doprowadzenie do takiego stanu, w którym ofiara przemocy w rodzinie (ex post) nie jest pozostawiona sama sobie, gdy stworzone są jak najszersze możliwości minimalizacji jej następstw. Począwszy od upowszechnienia wiedzy na temat przemocy domowej, jej skutków prawnych, praw ofiar (na poziomie ogólnospołecznym poprzez kampanie medialne, akcje informacyjne) poprzez pełną i łatwo dostępną informację o możliwościach uzyskania pomocy aż po rzeczywiste zapewnienie takiej pomocy (opieka prawna, psychologiczna, zapewnienie ofiarom natychmiastowej ochrony przed dalszą przemocą i tymczasowego schronienia).
Cele szczegółowe:
Stałe udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej i socjalnej osobom dotkniętym przemocą domową.
Działania:
- prowadzenie punktów w których udzielana jest wszechstronna pomoc rodzinom dotkniętym zjawiskiem przemocy domowej,
- rozwijanie dotychczas prowadzonej współpracy z instytucjami i organizacjami w celu zapewnienia pokrzywdzonym jak najszerszej bazy pomocowej (zarówno lokalowej jak i fachowej),
- angażowanie nowych instytucji i organizacji w działania pomocowe,
- popularyzacja wiedzy na temat placówek oferujących pomoc,
Upowszechnienie i jak najszersze udostępnienie informacji dla mieszkańców Krakowa nt. istniejących możliwości pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie oraz praw przysługujących ofiarom.
Działania:
- druk i rozpowszechnianie materiałów informacyjnych wśród mieszkańców Krakowa za pośrednictwem instytucji (przychodnie, szpitale, ośrodki pomocy społecznej, policja, prokuratura, sąd i inne),
- publikowanie w prasie informacji teleadresowych na temat instytucji niosących pomoc,
- produkcja programów telewizyjnych i radiowych (lokalne media) na temat przemocy w rodzinie, formach uzyskania pomocy i prawach ofiar,
- udział w konferencjach, wystąpieniach,
- organizacja kampanii medialnych.
Opis działań w ramach programu
Raport z badań "Przemoc seksualna wobec dzieci na terenie Krakowa - skala zjawiska"