Od 2003 do 2011 r. Miasto finansowało dodatkowe, łączone patrole policji i straży miejskiej prowadzone na terenie Krakowa.
Jednym z wymogów nałożonych na obie służby był obowiązek pieszego patrolowania Miasta, tak aby funkcjonariusze poprzez swoją obecność na ulicach zwiększali poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców, przy czym sama ich obecność miała już charakter prewencyjny. Przy planowaniu służb brane były pod uwagę wnioski Rad Dzielnic Miasta Krakowa mających doskonałe rozeznanie na swoim terenie. Stanowiło to istotny element aktywizacji społecznej przy ustalaniu miejsc szczególnie niebezpiecznych wymagających patrolowania.
Funkcjonowanie dodatkowych wspólnych patroli spełniło cele, które postawiono tej służbie: poprawiło się bezpieczeństwo na terenie miasta poprzez interwencje i działania prewencyjne oraz podniosło poczucie bezpieczeństwa mieszkańców poprzez częstszą obecność patroli i piesze pełnienie służby. Równomierne rozłożenie ilości sił na całe miasto doprowadziło do poprawy wizerunku służb prewencyjnych w rejonach, do których dotychczas nie zawsze kierowano patrole z uwagi na występujące tam statystycznie niskie wskaźniki przestępczości oraz ograniczenia etatowe Policji i Straży Miejskiej. Dodatkowo w świadomości mieszkańców utrwalił się pozytywny wizerunek tych służb ściśle współpracujących ze sobą w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom.
Na finansowanie dodatkowych wspólnych patroli Miasto przeznaczyło w latach 2003-2011 prawie 2,5 mln zł.