Realizacja programu „Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej” finansowanego przez Polski Fundusz Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych rozpoczęła się w lutym 2003 roku. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, który jest realizatorem projektu, przystosował do potrzeb osób niepełnosprawnych pomieszczenia i stanowiska pracy w 8 filiach Ośrodka. W ramach programu zostało zatrudnionych 12 osób niepełnosprawnych w pełnym wymiarze godzin pracy (etat). Dwie osoby mają orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, 8 umiarkowany, 2 lekki.
Bezpłatnych, ogólnodostępnych porad dla mieszkańców Krakowa udziela w ramach programu 7 prawników i 5 psychologów. Pomoc prawna i psychologiczna jest kierowana w szczególności do osób niepełnosprawnych i rodzin, w których znajduje się osoba niepełnosprawna. Znając z autopsji uwarunkowania fizyczne i psychiczne dotykające osobę niepełnosprawną znakomicie rozumieją problemy dotyczące tej grupy społecznej, a wykorzystując swoje zdolności i kwalifikacje mogą skutecznie pomagać innym.
Osoby pracujące w ramach programu „Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej” współpracują z prawnikami prowadzonego równolegle programu „Pomoc prawna osobom doświadczającym przemocy w rodzinie” i tworzą wspólnie sprawnie funkcjonujące zespoły rozwiązujące problemy klientów.
Pracownicy Działu świadczą usługi poradnictwa:
1) Prawnego obejmującego w pełnym zakresie: prawo rodzinne i opiekuńcze, prawo zabezpieczenia społecznego, postępowanie administracyjne, w zakresie podstawowym: postępowanie cywilne, prawo spadkowe oraz karne. Wyłączone są porady z zakresu prawa gospodarczego, handlowego, podatkowego,
2) Psychologicznego obejmującego w pełnym zakresie zagadnienia psychologii ogólnej, społecznej, wychowawczej, psychologii rozwoju człowieka, w zakresie podstawowym psychologii klinicznej i psychologii pracy.
Poradnictwo prawne świadczone jest w formie
1) wyjaśnienia obowiązujących przepisów,
2) doradztwa odnośnie postępowania procesowego oraz w przygotowywaniu pism procesowych, jak również pism do właściwych organów i instytucji,
3) poszukiwania, w oparciu o regulacje prawne, najkorzystniejszych dla klienta rozwiązań
Poradnictwo psychologiczne obejmuje:
1) udzielanie wsparcia psychologicznego
2) psychoedukację,
3) sporządzanie diagnozy psychologicznej niezbędnej do wyboru właściwych dla indywidualnego klienta metod i form pomocy.
4) W zakres poradnictwa psychologicznego nie wchodzi sporządzanie diagnoz psychologicznych na potrzeby własne klienta.
Poradnictwo jest realizowane w siedzibie MOPS. W uzasadnionych wypadkach i za zgodą kierownika Działu praca z klientem może odbywać się również w jego miejscu zamieszkania.
Punkty poradnictwa rozmieszczone są w 8 różnych miejscach Krakowa. Prawnicy i psychologowie przyjmują klientów w godzinach od 12.00 do 19.00:
• ul. Rogozińskiego 5, pokój nr 9, tel. 413-69-66 (prawnik i psycholog)
• ul. Józefńska 14, pokój nr 12, tel. 423-59-21 (prawnik i psycholog)
• Oś. Szkolne 34, pokój nr 14, tel. 643-61-77 (prawnik)
• ul. Praska 52, pokój nr 2, tel. 266-69-58 (prawnik)
• ul. Dietla 64, pokój nr 6, tel. 429-13-33 (prawnik)
• Al. Słowackiego 46, pokój nr 1, tel. 634-31-15 (prawnik)
• Oś. Teatralne, pokój 108-109 tel. 643-15-23, (prawnik i psycholog)
• ul. Jerzmanowskiego 37, pokój nr 3, tel. 658-88-27, (prawnik i psycholog)
Z konsultantem prawnikiem bądź konsultantem psychologiem można umówić się telefonicznie dzwoniąc na podane numery telefonów lub osobiście udając się pod jeden z wymienionych adresów, w sytuacjach pilnej potrzeby można również przyjść niezapowiedzianym. Jeżeli prawnik nie będzie miał umówionego spotkania klient zostanie przyjęty. W przypadku braku wolnego terminu trzeba będzie poczekać lub umówić się na jeden z dostępnych terminów.
Porady i klienci Działu Poradnictwa MOPS [ pdf ]