Nagroda Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza jest przyznawana od 2020 roku twórcom i promotorom kultury Europy Środkowo-Wschodniej za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury tego regionu.
Nagrodę przyznaje Kapituła Nagrody z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa na czele. Współtworzą ją laureaci Nagrody oraz zaproszeni przedstawiciele instytucji działających w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz działalności społecznej, a także przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa. Kandydatów do nagrody zgłaszają członkowie Kapituły Nagrody.
Nagroda obejmuje gratyfikację finansową w kwocie 50 000 zł , statuetkę oraz prawo do używania tytułu: „Laureat Nagrody Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza”.
Patron Nagrody - Stanisław Vincenz (1888–1971) - jest szeroko znany w polskiej i europejskiej kulturze i literaturze jako wybitny etnograf, eseista, filozof, ceniony pisarz, autor słynnej trylogii „Na wysokiej połoninie”. Był badaczem i wnikliwym znawcą kultury Huculszczyzny i Pokucia, organizatorem pierwszego zjazdu „małych ojczyzn” w szwajcarskim Vallamont i autorem koncepcji, zgodnie z którą nie tyle państwa, ile regionalne „małe ojczyzny” stanowią o więzi Europejczyków. Stanisław Vincenz był człowiekiem dialogu międzykulturowego i międzynarodowego, tak pisał o nim Józef Czapski:
Nieszczęśliwym jest człowiek, który nie spotkał w życiu nauczyciela, któremu się zdaje, że on jeden, że jego i tylko jego pokolenie się liczy, który nie spotkał w młodości człowieka, jakim dla mojego pokolenia był Vincenz, przyjaciel, który nam odkrywał „testamenta żywotów przeszłych” i był dla nas sumieniem historii.
Nagroda jest kontynuacją przyznawanej w latach 2005-2019 nagrody „Nowa kultura Nowej Europy”, której laureatami byli: Tomas Venclova, Jiři Gruša, Krzysztof Czyżewski, Emil Brix, Agnieszka Holland, Tatiana Tołstoj, Andrzej Stasiuk, Martin Pollack, Magda Vášáryova, Serhij Żadan, Jacek Purchla, Jarosław Hrycak, Swietłana Aleksijewicz, Krzysztof Penderecki, G. Csaba Kiss.
2023 - Cezary Obracht-Prondzyński