Od 1 lipca 2021 r. uruchomiony został nowy punkt do samospisu na os. Zgody 2
Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza?
Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.
Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.
Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:
W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:
w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.
Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.
O co zapyta rachmistrz?
Formularz składa się z dwóch części. Pierwsza część obejmuje pytania dotyczące nieruchomości, w której mieszkamy, takie jak forma własności, ogrzewanie, powierzchnia, liczba pokoi, roku oddania do użytku nieruchomości itp. W drugiej części rachmistrz zapyta indywidualnie każdą osobę o wykształcenie, wykonywany zawód, a także o bardziej wrażliwe sprawy, jak wyznanie, czy niepełnosprawność. Pamiętajmy! Rachmistrz nie zapyta nas o majątek, jakim dysponujemy oraz o to ile zarabiamy, czy mamy konta bankowe oraz ile mamy zgromadzonych pieniędzy. Pełna lista pytań dostępna jest na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem spis.gov.pl.
Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.
Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.
W ramach promocji Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 Urząd Statystyczny w Krakowie organizuje konkurs „Aktywni mieszkańcy w Małopolsce”. Konkurs adresowany jest do wszystkich mieszkańców województwa, którzy poprzez udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, mają możliwość wypromowania swojej gminy oraz wsparcia znajdujących się na jej terenie jednostek oświatowo-kulturalnych.
Głównym celem konkursu jest promocja NSP 2021 oraz zachęcenie mieszkańców województwa małopolskiego do aktywnego i licznego uczestnictwa w spisie.
Według założeń konkursu co 2 tygodnie gmina o największym procentowym przyroście liczby spisanych w danej edycji mieszkańców wygrywa nagrody. Po zakończeniu danej edycji, obliczony zostanie dla każdej gminy w województwie małopolskim przyrost liczby mieszkańców, którzy zostali spisani w NSP 2021 w czasie trwania edycji. Przyrost ten jest wyrażoną w punktach procentowych różnicą między odsetkiem osób spisanych w gminie na początku i na końcu edycji.
Wszystkie informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie https://krakow.stat.gov.pl/narodowy-spis-powszechny-ludnosci-i-mieszkan-2021/konkursy// W przypadku pytań prosimy o kontakt poprzez e-mail: obr_krk@stat.gov.pl lub telefonicznie: +48 695 255 538.
#LiczySięKażdy
W dniu 1 kwietnia 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., w całej Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021.
Powszechny spis ludności i mieszkań odbywa się co 10 lat i jest jedynym badaniem, które pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o ilościowym i jakościowym stanie zasobów mieszkaniowych i budynkowych. Dane zebrane w ramach prac spisowych są wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, do tworzenia i aktualizacji przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego operatu do badań statystycznych.
Udział w spisie ludności i mieszkań jest obowiązkowy. Pytania dotyczyć będą m. in. charakterystyki demograficznej i aktywności ekonomicznej osób, poziomu wykształcenia oraz stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych. Dokładny zakres informacji zbieranych w NSP 2021 dostępny jest w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz.U. poz. 1775 z późn. zm.).
Obowiązkiem spisowym objęte zostaną:
Stanowisko do samospisu
Uprzejmie informujemy, że od dnia 4 maja 2021 roku Gminny Komisarz Spisowy w Krakowie udostępni klientom stanowiska do samospisu w budynkach Urzędu Miasta Krakowa przy al. Powstania Warszawskiego 10 oraz ul. Wielickiej 28a. Stanowiska będą dostępne dla respondentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 po wcześniejszym umówieniu wizyty pod numerem telefonu 12 616 93 20.
Dodatkowa pomoc dla mieszkańców Krakowa
Miasto Kraków proponuje dodatkową pomoc mieszkańcom, którzy mają trudności z samodzielnym udziałem w spisie. Od poniedziałku, 26 kwietnia, w Miejskim Centrum Informacji Społecznej oraz Miejskim Centrum Informacji dla Seniora w specjalnie uruchomionych punktach będą dyżurować pracownicy, którzy pomogą zrealizować obowiązek udziału w spisie. Pomoc udzielana jest bezpłatnie, ale ze względu na ograniczenia związane z pandemią skorzystanie z niej wymaga wcześniejszego telefonicznego umówienia.
Pomoc dla osób ze szczególnymi potrzebami: w Miejskim Centrum Informacji Społecznej, przy al. Daszyńskiego 22 zostanie uruchomione stanowisko komputerowe, a także zostanie zapewniona pomoc pracownika oferowana mieszkańcom, mającym trudności z samodzielnym wypełnieniem formularza online. Stanowisko, z którego można skorzystać po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. 731 349 699, będzie czynne od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 do 17.00
Pomoc dla seniorów: w Miejskim Centrum Informacji dla Seniora, przy al. Daszyńskiego 19, w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki, w godz.: 10.00–14.00, po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. 12 445 96 67, dyżurujący pracownik będzie udzielał pomocy seniorom mającym trudność z wypełnieniem formularza online.
Więcej informacji w zakresie pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami oraz seniorom w realizacji obowiązku spisowego dostępnych jest na stronie: https://www.krakow.pl/bezbarier/aktualnosci/248780,60,komunikat,pomoc_w_narodowym_spisie_powszechnym_ludnosci_i_mieszkan_2021_dla_osob_ze_szczegolnymi_potrzebami.html
Metody przekazywania danych:
Tożsamość rachmistrza spisowego będzie można zweryfikować kontaktując się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Krakowie lub właściwym Gminnym Biurem Spisowym.
Ponadto,by zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie będzie miał możliwości spisania się samodzielnie, ustawa o NSP 2021 zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu:
Lista miejsc, gdzie będzie można dokonać samospisu, zostanie opublikowana na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.
Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.
Prosimy wszystkich o zaangażowanie i zachęcamy do włączenia się w upowszechnianie informacji o spisie. Liczymy się dla Polski!
Więcej informacji o NSP 2021 można uzyskać na stronie internetowej spis.gov.pl, a od 15 marca br. dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.
W przypadku dodatkowych pytań związanych z realizacją NSP 2021 w województwie małopolskim można kontaktować się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Krakowie – tel.: +48 12 42 04 050, e‑mail: WBS_Krakow@stat.gov.pl.