Poniższe informacje stanowią materiał archiwalny.
Kolejnym zadaniem realizowanym przez organ gminy od dnia 01 września 2005 r. było ustalanie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz wypłata świadczenia. Zagadnienia dotyczące zaliczki alimentacyjnej zostały uregulowane w ustawie z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. Nr 86, poz. 732 z późn. zm.), która weszła w życie z dniem 01 czerwca 2005 r.
Przyznawaniem i wypłatą zaliczki alimentacyjnej mieszkańcom Gminy Miejskiej Kraków zajmuje się Wydział Świadczeń Socjalnych UMK. W strukturze organizacyjnej Wydziału funkcjonuje Oddział ds. Świadczeń Rodzinnych, w skład którego wchodzi Referat ds. Zaliczki Alimentacyjnej. Prawo do zaliczki alimentacyjnej ustalało się na wniosek osoby uprawnionej na okres zasiłkowy (okres od dnia 01 września do dnia 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego).
Wnioski o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej składało się za pośrednictwem komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne.
Prawo do zaliczki alimentacyjnej uzależnione było, podobnie jak w przypadku świadczeń rodzinnych, m. in. od wysokości miesięcznego dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę, przy czym dotyczy to dochodu netto tj. po odliczeniu podatku dochodowego i składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Kryterium dochodowe uprawniające do zaliczki wynosiło obecnie 583 złotych w przeliczeniu na członka rodziny. W zakresie nieuregulowanym, do zaliczki alimentacyjnej stosowało się w odpowiednio przepisy o świadczeniach rodzinnych.
O zaliczkę alimentacyjną mogła ubiegać się osoba uprawniona do świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, którego egzekucja była bezskuteczna ( egzekucja, w wyniku której nie wyegzekwowano należności z tytułu świadczeń alimentacyjnych za okres trzech ostatnich miesięcy), jeżeli spełniała wymogi określone w ustawie.
Ustawa wprowadzała możliwość przekazywania zarówno świadczeń rodzinnych jak również zaliczki alimentacyjnej w formie rzeczowej, gdyby okazało się, że pieniądze są marnotrawione, tzn. są wydatkowane niezgodnie z przeznaczeniem.
Zobacz więcej informacji na temat zaliczki alimentacyjnej ...