URZĄD MIASTA KRAKOWA
Wydział Spraw Administracyjnych
Krótki opis usługi
Jeśli w czasie wyborów czasowo będziesz przebywał w Krakowie, złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania, abyś mógł tu zagłosować. W tym celu:
Przygotuj wniosek o zmianę miejsca głosowania oraz pozostałe wymagane dokumenty (szczegóły w sekcji „Wymagane dokumenty”).
Wypełnij wniosek drukowanymi literami kolorem czarnym lub niebieskim.
Udaj się do Urzędu Miasta Krakowa (szczegóły w sekcji „Miejsce przyjmowania dokumentów”). Wniosek o zmianę miejsca głosowania kierujesz do urzędu mającego siedzibę w dzielnicy właściwej ze względu na miejsce Twojego czasowego pobytu w dniu wyborów na terenie Krakowa.
Istnieje możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną (szczegóły w sekcji „Dostępność usługi elektronicznej”).
Pamiętaj – wniosek możesz złożyć w okresie od 44 dnia do 3 dnia przed dniem wyborów.
Kogo dotyczy usługa
Rozwiń
Usługa dotyczy wyborcy, który:
czasowo przebywa poza miejscem zameldowania na pobyt stały (w tym wyborca zameldowany na pobyt czasowy),
czasowo przebywa poza miejscem zamieszkania (tj. ujęcia na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania),
nie został ujęty w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Wyborca może wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Kryteria dla realizacji usług
Rozwiń
Możesz głosować, to znaczy masz co najmniej 18 lat i nie jesteś pozbawiony praw wyborczych.
Chcesz głosować w innym obwodzie głosowania w gminie, w której mieszkasz na stałe.
Chcesz głosować w miejscowości, w której będziesz czasowo przebywać w dniu wyborów.
Nigdzie nie mieszkasz, ale przebywasz w gminie, w której chcesz głosować.
Wymagane dokumenty
Rozwiń
Wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Dowód osobisty lub paszport (do wglądu).
Miejsce przyjmowania dokumentów
Rozwiń
Dokumenty można złożyć w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa:
Nazwa
Adres
Godziny otwarcia
Umówienie wizyty
telefon
Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych dla Dzielnic VIII-XIII (Podgórze)
Wyborca otrzyma od pracownika urzędu potwierdzenie zmiany miejsca głosowania.
Informacje dodatkowe
Rozwiń
Prawo zmiany miejsca głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborach do Sejmu i Senatu, Parlamentu Europejskiego oraz referendum ogólnokrajowego przysługuje:
Wyborcom przebywającym czasowo na obszarze gminy w okresie obejmującym dzień wyborów, wyborcom nigdzie niezamieszkałym, przebywającym na obszarze gminy - na wniosek wniesiony do urzędu gminy w okresie od 44 dnia przed dniem wyborów do 3 dnia przed dniem wyborów.
Żołnierzom pełniącym zasadniczą lub okresową służbę wojskową, oraz pełniącym służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywającym ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratownikom odbywającym zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania, policjantom z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej, pełniącym służbę w systemie skoszarowanym - na wniosek wniesiony do urzędu gminy w okresie od 44 dnia przed dniem wyborów do 3 dnia przed dniem wyborów.
Wyborcom niepełnosprawnym na obszarze gminy właściwej na miejsce jego stałego zamieszkania- w wybranym przez siebie obwodzie głosowania spośród obwodów, w których znajdują się lokale dostosowane do potrzeb wyborców niepełnosprawnych- na wniosek wniesiony do urzędu gminy w okresie od 44 dnia przed dniem wyborów do 3 dnia przed dniem wyborów (dotyczy także wyborów lokalnych).
Wyborcy będącemu obywatelem Unii Europejskiej, jeżeli jest wpisany do stałego rejestru wyborców na terenie Rzeczpospolitej Polskiej - na wniosek wniesiony do urzędu gminy w okresie od 44 dnia przed dniem wyborów do 3 dnia przed dniem wyborów.
Wniosek o zmianę miejsca głosowania kierujesz do urzędu, mającego siedzibę w dzielnicy właściwej, ze względu na miejsce Twojego czasowego pobytu w dniu wyborów na terenie Krakowa.