Dokonaj opłaty, jeśli jest wymagana (szczegóły w sekcji „Opłaty”).
Przygotuj wymagane dokumenty (szczegóły w sekcji „Wymagane dokumenty”).
Udaj się do Urzędu Miasta Krakowa lub zarezerwuj wizytę (szczegóły w sekcji „Miejsce przyjmowania dokumentów”). Istnieje również możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną (szczegóły w sekcji „Dostępność usługi elektronicznej”).
Twoja sprawa zakończy się wydaniem Karty Dużej Rodziny.
Kogo dotyczy usługa
Usługa dotyczy rodzin wielodzietnych, przez które rozumie się rodziny, w których rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek.
Kryteria dla realizacji usług
Z wnioskiem o Kartę Dużej Rodziny występujesz w przypadku, gdy masz na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (w tym dzieci, nad którymi sprawujesz rodzinną pieczę zastępczą) w wieku do 18 roku życia, bądź do ukończenia 25 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej lub bez ograniczeń wiekowych w przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Wymagane dokumenty
Dokumenty od rodziny wielodzietnej ubiegającej się o przyznanie Karty Dużej Rodziny:
oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka; w przypadku, gdy w postanowieniu brak jest wskazania konkretnej rodziny, w której dziecko ma zostać umieszczone, wymagane jest przedstawienie zaświadczenia z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, wskazującego rodzinę, w której dziecko jest umieszczone – w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka,
ważne orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18 roku życia),
dokument potwierdzający prawo do zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności decyzję wojewody w przypadku osób posiadających zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – w przypadku cudzoziemców,
w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL składając wniosek o przyznanie Karty przedstawia się dodatkowo oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających prawo do przyznania Karty, w szczególności: dokument potwierdzający tożsamość lub akt urodzenia (w przypadku dzieci do ukończenia 18 roku życia), akt małżeństwa (w przypadku małżonka rodzica).
Dokumenty od członka rodziny wielodzietnej ubiegającego się o wydanie Karty dla członka rodziny wielodzietnej, który był wcześniej jej posiadaczem:
ważne orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18 roku życia),
ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18 roku życia),
dokument potwierdzający prawo do zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności decyzję wojewody w przypadku osób posiadających zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – w przypadku cudzoziemców,
potwierdzenie dokonania opłaty za wydanie duplikatu.
Dokumenty od członka rodziny wielodzietnej ubiegającego się o przyznanie dodatkowej, tradycyjnej formy Karty Dużej Rodziny (członek rodziny wielodzietnej posiada wyłącznie elektroniczną Kartę Dużej Rodziny):
Wydanie Karty Dużej Rodziny, przyznanie Karty Dużej Rodziny dla nowego członka rodziny wielodzietnej, przyznanie nowej Karty Dużej Rodziny dla członka rodziny wielodzietnej, który był wcześniej jej posiadaczem są bezpłatne.
W siedzibie Krakowskiego Centrum Świadczeń ul. Stachowicza 18, 30-103 Kraków brak jest kasy Urzędu Miasta Krakowa. Istnieje natomiast możliwość dokonania opłaty za pomocą terminalu płatniczego.
Tytuł płatność
Kwota
Forma
Nr rachunku bankowego
Duplikat Karty Dużej Rodziny + dane członka rodziny wielodzietnej (imię, nazwisko, PESEL), dla którego ma zostać wydany duplikat.
15
kasa UMK
; przelew
; płatność kartą
; poczta
82 1020 2892 0000 5602 0590 0941
Przyznanie dodatkowej, tradycyjnej formy Karty Dużej Rodziny + dane członka rodziny wielodzietnej (imię, nazwisko, PESEL), dla którego ma zostać przyznana dodatkowa, tradycyjna forma Karty Dużej Rodziny.
10
kasa UMK
; przelew
; płatność kartą
; poczta
82 1020 2892 0000 5602 0590 0941
Miejsce przyjmowania dokumentów
Dokumenty można złożyć w Krakowskim Centrum Świadczeń UMK.
Sprawę można załatwić elektronicznie poprzez portal internetowy: Emp@tia
W przypadku, gdy wniosek o przyznanie Karty lub wydanie duplikatu składany jest w formie elektronicznej, do wniosku dołącza się:
1) wymagane oryginały dokumentów w postaci elektronicznej lub
2) elektroniczne kopie wymaganych dokumentów po ich uwierzytelnieniu w sposób określony jak wyżej.
Dopuszczalna forma podpisu elektronicznego
Podpis zaufany
Podpis kwalifikowany
Sposób realizacji usługi
Po złożeniu przez Ciebie wniosku Krakowskie Centrum Świadczeń m.in.:
sprawdzi prawidłowość wypełnienia wniosku,
oceni, czy spełniasz warunki do przyznania Karty Dużej Rodziny,
przyzna i wyda bądź odmówi przyznania Karty Dużej Rodziny.
W przypadku, gdy zaistnieją wątpliwości urząd może poprosić Cię o okazanie innych dokumentów niż w sekcji „Wymagane dokumenty”, niezbędnych do ustalenia uprawnień do Karty. Jeśli nie uzupełnisz braków, wówczas Twój wniosek pozostanie bez rozpoznania.
Informacje dodatkowe
Kartę Dużej Rodziny przyznaje się na wniosek członka rodziny wielodzietnej posiadającego pełną zdolność do czynności prawnych, który oświadczy, że jest umocowany do złożenia wniosku o przyznanie Karty lub jej duplikatu oraz do odebrania Karty lub jej duplikatu w imieniu członków rodziny wielodzietnej wskazanych we wniosku. Poprzez rodzica rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka.
Karta jest środkiem identyfikującym członka rodziny wielodzietnej, poświadczającym prawo członka rodziny wielodzietnej do uprawnień wynikających z programu Karty Dużej Rodziny.
Członek rodziny wielodzietnej we wniosku o przyznanie Karty wskazuje, czy rezygnuje z tradycyjnej formy Karty i chce otrzymać ją wyłącznie w formie elektronicznej. W przypadku braku rezygnacji z tradycyjnej formy Karty, członek rodziny wielodzietnej otrzymuje Kartę w obu formach.
Karta Dużej Rodziny wydawana jest uprawnionym osobom i opatrzona jest: imieniem, nazwiskiem, numerem PESEL posiadacza oraz datą ważności Karty.
Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek.
Członkami rodziny wielodzietnej są:
rodzic (rodzice) – przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczego lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka,
małżonek rodzica,
dziecko – przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą oraz osobę przebywającą w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Prawo do posiadania Karty przysługuje dziecku, jeżeli w dniu składania wniosku o przyznanie Karty co najmniej troje dzieci w rodzinie wielodzietnej spełnia wymagania, o których mowa w pkt 8.
Prawo do posiadania Karty przysługuje odpowiednio dziecku:
w wieku do ukończenia 18 roku życia,
w wieku do ukończenia 25 roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w:
szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
szkole wyższej – do dnia 30 września roku
- w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 4 pkt 4,
bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Prawo do Karty przysługuje niezależnie od dochodów rodziny wielodzietnej.
Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, który jest:
osobą posiadającą obywatelstwo polskie, mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
cudzoziemcom mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielony w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 i art. 186 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkuje z członkami rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom jego rodziny w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Karta Dużej Rodziny oraz jej duplikat są przyznawane na wniosek członka rodziny wielodzietnej.
Wniosek o Kartę Dużej Rodziny lub jej duplikat składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej.
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie jej duplikatu może złożyć w imieniu członków rodziny wielodzietnej, członek rodziny wielodzietnej posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, który oświadczy, że jest umocowany do złożenia wniosku o przyznanie Karty lub jej duplikatu oraz do odebrania Karty lub jej duplikatu w imieniu członków rodziny wielodzietnej wskazanych we wniosku.
Jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności, w szczególności dotyczące sytuacji materialnej lub zdrowotnej rodziny wielodzietnej, Prezydent Miasta Krakowa może, na umotywowany wniosek, zwolnić członka rodziny wielodzietnej z ponoszenia opłaty za wydanie duplikatu lub dodatkowej tradycyjnej formy Karty w przypadku, gdy członek rodziny wielodzietnej posiada już ważną Kartę w formie elektronicznej.
W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do posiadania Karty lub danych zawartych w Karcie, członek rodziny wielodzietnej jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym Prezydenta Miasta Krakowa – Urząd Miasta Krakowa Krakowskie Centrum Świadczeń.
W przypadku zmiany miejsca zamieszkania skutkującej zmianą gminy członek rodziny wielodzietnej jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym wójta, który przyznał Kartę, chyba, że członek rodziny wielodzietnej złożył wniosek o przyznanie nowej Karty w związku ze zmianą miejsca zamieszkania.
W przypadku stwierdzenia przez Prezydenta Miasta Krakowa utraty uprawnień do posiadania Karty lub przyznania Karty z naruszeniem przepisów ustawy członek rodziny wielodzietnej jest obowiązany do niezwłocznego jej zwrotu.
W przypadku, gdy po złożeniu wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny, a przed jej wydaniem, członek rodziny wielodzietnej przestał spełniać wymagania konieczne do posiadania Karty, pozostali członkowie rodziny wielodzietnej nie tracą prawa do posiadania Karty.
Karta Dużej Rodziny oraz jej duplikat nie podlegają wydaniu członkowi rodziny wielodzietnej, który po złożeniu wniosku o przyznanie Karty lub wydanie jej duplikatu, a przed ich wydaniem, przestał spełniać wymagania konieczne do posiadania Karty.
W przypadku zaznaczenia punktu w części III wniosku i wyrażenia zgody na wyświetlanie przez rodzica/rodziców lub małżonka rodzica Kart elektronicznych wszystkich członków rodziny, wypełnianie załącznika ZKDR-04 nie jest wymagane.
Karta Dużej Rodziny wydawana jest na okres odpowiednio:
na czas nieokreślony (bezterminowo) – w przypadku rodzica oraz małżonka rodzica,
do ukończenia 18 roku życia – w przypadku dzieci małoletnich,
do 30 września roku w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem ZKDR-01 – w przypadku pełnoletnich dzieci do ukończenia 25 roku życia,
na okres ważności orzeczenia – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18 roku życia,
na czas umieszczenia w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinnej pieczy zastępczej,
na czas udzielonego zezwolenia na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – w przypadku cudzoziemców.
Zgodę na przetwarzanie danych osobowych w imieniu wszystkich członków rodziny wielodzietnej podpisuje osoba uprawniona (np. rodzic, rodzic zastępczy, pełnoletnie dziecko).
Lista partnerów i miejsc, w których honorowana jest Karta Dużej Rodziny oraz wykaz zniżek, ulg, preferencji i uprawnień zamieszczony jest na stronie Emp@tia.
Termin załatwienia
Karta Dużej Rodziny zostanie Ci przyznana w terminie do 30 dni od dnia złożenia wniosku. W momencie przyznania Karty Dużej Rodziny uzyskasz dostęp do Karty w wersji elektronicznej, z której możesz korzystać w aplikacji mObywatel. W terminie do 30 dni od przyznania Karty otrzymasz informację SMS dotyczącą możliwości odbioru Karty w formie tradycyjnej (plastikowej). Sprawy wymagające przeprowadzenia czynności wyjaśniających, rozpatrywane są w terminie do 60 dni.
W przypadku, gdy nie zgadzasz się w wydaną decyzją administracyjną możesz złożyć pisemne odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa, Krakowskiego Centrum Świadczeń Urzędu Miasta Krakowa w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. Odwołanie nie podlega opłatom. W odwołaniu należy podać numer decyzji od której się odwołujesz.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu unieważnienia Karty Dużej Rodziny, wzorów graficznych oraz szczegółowego zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny
Obowiązek informacyjny
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem Twoich i podanych przez Ciebie danych osobowych członków Twojej rodziny, jest Prezydent Miasta Krakowa z siedzibą Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków.
Dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji Karty Dużej Rodziny.
Informujemy, że:
Masz prawo do żądania od administratora dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane do czasu załatwienia sprawy dla potrzeb której Twoje dane zostały zebrane, a następnie będą przechowywane u nas przez co najmniej 10 lat, po czym ulegną zniszczeniu.
Masz prawo do wniesienia skargi w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym i ma charakter obowiązkowy.
Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości załatwienia Twojej sprawy.
Podstawę prawną przetwarzania Twoich danych stanowi przepis prawa: ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.
Ponadto informujemy, że masz prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw – z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją – wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Jednocześnie informujemy, że administratorem danych osobowych przetwarzanych w zakresie niezbędnym do realizacji zadań wynikających z ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny jest także minister właściwy do spraw rodziny tj.: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: iodo@mrpips.gov.pl.