Uzyskanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień SZ-3
URZĄD MIASTA KRAKOWA
Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia
Krótki opis usługi
Orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień jest formalnym potwierdzeniem statusu osoby niepełnosprawnej, która ukończyła 16 rok życia.
Jeśli chcesz ubiegać się o orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień wykonaj poniższe czynności:
Przygotuj wniosek o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień.
Wypełnij czytelnie wniosek opatrując go własnoręcznym podpisem.
Przygotuj orzeczenie Komisji do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezdolności do pracy, a także orzeczenia wydane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przed dniem 1 stycznia 1998 r.
Zbierz dokumentację medyczną, która potwierdzi Twój stan zdrowia (szczegóły w sekcji „Wymagane dokumenty”).
Złóż wniosek, oraz pozostałe dokumenty w Miejskim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie (szczegóły w sekcji „Miejsce przyjmowania dokumentów”).
Czekaj na pismo z informacją o terminie badania lekarskiego.
Idź na badanie lekarskie w wyznaczonym terminie. Udział w posiedzeniu jest zawsze obowiązkowy. Skład orzekający zbada Cię i ustali stopień niepełnosprawności zgodny z przedłożonym orzeczeniem organu rentowego, a wskazania stosownie do Twojego stanu zdrowia i występujących w związku z nim ograniczeń.
Czekaj na doręczenie orzeczenia.
Kogo dotyczy usługa
Usługa dotyczy osoby, która ukończyła 16 rok życia i posiada orzeczenie Komisji do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezdolności do pracy, a także orzeczenia wydane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przed dniem 1 stycznia 1998 r.
Kryteria dla realizacji usług
Ubiegając się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności powinieneś/aś spełnić poniższe warunki:
mieć ukończone 16 lat,
posiadać ważne orzeczenie Komisji do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezdolności do pracy, a także orzeczenia wydane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przed dniem 1 stycznia 1998 r.
Wymagane dokumenty
Wniosek w sprawie wydania orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień.
Orzeczenie Komisji do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezdolności do pracy, a także orzeczenia wydane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przed dniem 1 stycznia 1998 r.
Inne dokumenty medyczne (w oryginale lub potwierdzone za zgodność z oryginałem), które potwierdzają stan zdrowia:
dokumentacja medyczna – np. karty informacyjne leczenia szpitalnego, dokumentacja z przebiegu leczenia ambulatoryjnego, wyniki dodatkowych badań diagnostycznych, konsultacji specjalistycznych itp.,
inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności.
Jeśli chcesz wziąć ksero dokumentów – weź też ze sobą oryginały do wglądu.
Miejsce przyjmowania dokumentów
Informacje o miejscach, w których można składać dokumenty, zawarte są w tabeli.
Nazwa
Adres
Godziny otwarcia
Umówienie wizyty
telefon
Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie
ul. Dekerta 24, 30 - 703 Kraków
7.40 - 15.30
brak
12 616 52 12
Sposób realizacji usługi
Wniosek o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień może złożyć
osoba, która ukończyła 18 rok życia,
rodzic, opiekun prawny lub kurator w przypadku, gdy osoba niepełnosprawna jest ubezwłasnowolniona,
kierownik ośrodka pomocy społecznej w przypadku, gdy zgodzi się na to osoba niepełnosprawna, jej rodzic, opiekun prawny lub kurator.
Po złożeniu wniosku otrzymasz pismo z informacją o dalszych losach prowadzonego postępowania. Jeśli okaże się, że brakuje jakiegoś dokumentu, Zespół pisemnie poprosi Cię o uzupełnienie i poda termin, do którego musisz to zrobić. Jeśli nie uzupełnisz dokumentacji to zespół nie wyda Ci orzeczenia (pozostawi sprawę bez rozpoznania). Może Cię też poprosić o wykonanie innych badań we własnym zakresie i dostarczenie wyników. O terminie badania lekarskiego Zespół powiadomi Cię:
do miesiąca od złożenia kompletnego wniosku,
do 2 miesięcy od złożenia kompletnego wniosku w przypadku, gdy okaże się, że Twoja sprawa jest skomplikowana i zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności będzie potrzebował więcej czasu na jej rozpatrzenie. Jeśli tak się stanie, zespół uprzedzi Cię, że termin będzie dłuższy i wyjaśni dlaczego.
Na posiedzeniu składu orzekającego zostaniesz zbadany/a oraz ustalony zostanie zakres Twoich ograniczeń.
Orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień jest decyzją administracyjną. Otrzymasz je do 14 dni kalendarzowych od posiedzenia. Orzeczenie możesz dostać:
pocztą na adres, który wpiszesz we wniosku,
w zespole w przypadku, gdy chcesz odebrać osobiście. Poinformuj o tym Zespół zanim wyśle orzeczenie pocztą, np. w dniu posiedzenia.
Informacje dodatkowe
Są trzy stopnie niepełnosprawności:
znaczny - do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
umiarkowany - do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
lekki - do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mającą ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności możesz np.:
uzyskać odpowiednie zatrudnienie w zakładzie aktywności zawodowej albo zakładzie pracy chronionej,
skorzystać z przywilejów pracowniczych, między innymi z prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, dłuższej przerwy w pracy lub krótszego czasu pracy,
uzyskać świadczenia opiekuńcze, dodatek mieszkaniowy, kartę parkingową,
dostać dofinansowanie do: turnusu rehabilitacyjnego, sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, likwidacji barier architektonicznych (np. montażu pochylni, usunięcia progów w budynku), likwidacji barier w komunikowaniu się (np. zakupu komputera), likwidacji barier technicznych (np. zakupu urządzenia, które umożliwia wjazd wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym do samochodu), działalności gospodarczej albo rolniczej,
skorzystać z usług: socjalnych i opiekuńczych (np. pomoc przy robieniu zakupów i załatwianiu spraw urzędowych, sprzątaniu, gotowaniu), terapeutycznych, rehabilitacyjnych, które są oferowane przez instytucje pomocy społecznej czy organizacje pozarządowe, pocztowych,
skorzystać z ulg: podatkowych (np. z odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne), na przejazdy środkami transportu publicznego, w placówkach kulturalnych i sportowych
Jeśli uzyskasz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności pamiętaj, że nie dostaniesz świadczeń, ulg i uprawnień automatycznie.
Od orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień nie przysługuje prawo do wniesienia odwołania.
Orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień może być wydane:
na stałe – jeżeli orzeczenie organu rentowego jest wydane na stałe
na okres czasowy – jeżeli orzeczenie organu rentowego jest wydane na okres.
Termin załatwienia
Decyzja administracyjna informująca o sposobie załatwienia Twojej sprawy zostanie wydana do miesiąca od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych do dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku.
Art.5, art.5 a, art.62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 44)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 857)
Obowiązek informacyjny
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest Prezydent Miasta Krakowa z siedzibą Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków.Z administratorem możesz skontakotwać się listownie (adres jw.) lub drogą elektroniczną - adres e-mail: MZOO@um.krakow.pl
Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji obowiązków wynikających z ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w zakresie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności to znaczy w celu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, uzyskania orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, a także na ich podstawie uzyskania legitymacji dokumentującej niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności lub ich duplikatu oraz wydania karty parkingowej. Dane osobowe objęte są czynności przetwarzania pod nazwą Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie (Miasto).
Informujemy, że:
Masz prawo do żądania od administratora dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane do czasu załatwienia sprawy dla potrzeb której Twoje dane zostały zebrane, a następnie będą przechowywane u nas przez co najmniej 10 lat/5 lat, po czym mogą ulec zniszczeniu lub zostaną przekazane do Archiwum Narodowego w Krakowie.
Masz prawo do wniesienia skargi w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Odbiorcą danych osobowych jest Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie oraz podmioty uprawnione na podstawie przepisów prawa, a także podmioty, którym na podstawie zawartej umowy powierzono przetwarzanie danych osobowych.
Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym i ma charakter obowiązkowy.
Konsekwencją niepodania danych jest odmowa wszczęcia postępowania.
Podstawę prawną przetwarzania Twoich danych stanowi przepis prawa - ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Ponadto informujemy, że masz prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw –
z przyczyn związanych z Twoją szczególną sytuacją – wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.
Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych:
adres – e-mail: iod@um.krakow.pl.
adres pocztowy: Sarego 4, 31-047 Kraków