Kraków otrzymał wyróżnienie za projekt pod nazwą "Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa przyjazny osobom niepełnosprawnym". Nagrodę odebrał 29 października 2009r. w Warszawie Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa Bogdan Dąsal.
Miasto Kraków otrzymało wyróżnienie za projekt pod nazwą „Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa przyjazny osobom niepełnosprawnym". Nagrodę odebrał 29 października 2009r. w Warszawie Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa Bogdan Dąsal.
Organizatorem VII edycji Ogólnopolskiego konkursu na najlepszy projekt jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminy i powiatu na rzecz środowisk osób niepełnosprawnych „Równe szanse, równy dostęp" był Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Rozwiązania wdrażane w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa mają na celu ułatwienie dostępu do informacji osobom z obniżoną sprawnością sensoryczną tj. osoby niewidome, niedowidzące, głuche, niedosłyszące, z zaburzeniami percepcji wzrokowej i słuchowej, obniżoną sprawnością komunikowania się, obniżoną sprawnością ruchową oraz osoby dotknięte schorzeniami neurologicznymi np. epilepsja.
Chociaż niektórzy ludzie nie są w stanie używać obrazów, filmów, dźwięków, bezpośrednio, mogą nadal używać stron internetowych, które zawierają informację tekstową stanowiącą odpowiednik treści wizualno-audialnej. Siłą odpowiedników tekstowych jest to, że mogą być wyświetlane i dostępne dla ludzi z różnymi rodzajami niepełnosprawności używających różnorakich technologii, dlatego podstawowym aspektem wprowadzanych zmian jest dostosowanie wszystkich elementów w serwisie do wymogów organizacji zajmujących się ustanawianiem standardów wytwarzania stron www takich jak W3C (World Wide Web Consortium). Dzięki temu tekst może być łatwo odczytany przez syntezatory mowy i ekrany braille, może być prezentowany wizualnie na ekranie komputerowym i papierze. Dla osób niedowidzących udostępniono również opcje wyboru wielkości czcionek, możliwość zmiany kolorystyki i kontrastu stron, syntezator mowy czytający wybrane elementy serwisu np. kody niezbędne do zalogowania, wyeliminowano wszystkie elementy ruchome, wprowadzono opisy alternatywne dla grafik i zdefiniowano skróty klawiszowe ułatwiające nawigowanie po serwisie.
Poprawnie przygotowany tekst wyświetlony wizualnie daje korzyści nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale również poprawia komfort większości użytkowników sieci. Serwis „Bez barier" na www.krakow.pl/miasto/bezbarier jest w całości poświęcony osobom niepełnosprawnym. Od niedawna dostępne są w Serwisie procedury w języku migowym, skierowane do osób niesłyszących. W porozumieniu z oddziałem małopolskim Polskiego Związku Głuchych zostały nagrane procedury, z którymi osoby niesłyszące najczęściej zgłaszają się do Urzędu Miasta Krakowa, np. jak otrzymać dodatek mieszkaniowy, wymienić prawo jazdy, zameldować się i wymeldować, wymienić dowód osobisty, otrzymać skierowanie do szkół i placówek specjalnych, starać się o otrzymanie stopnia niepełnosprawności.