Jaki jest termin wypowiedzenia wysokości czynszu (podwyżki czynszu) i dopuszczalna wysokość podwyżki?
Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r., Nr 31, poz. 266 z późn. zm.) po nowelizacji przewiduje jednolity termin wypowiedzenia wysokości czynszu wynoszący 3 miesiące. Jest to termin minimalny, bowiem strony w umowie mogą przewidzieć termin dłuższy. Wypowiedzenie wysokości czynszu pod rygorem nieważności powinno zostać dokonane na piśmie.
Zgodnie z art. 8a cytowanej wyżej ustawy podwyżka, która przekroczyłaby 3% wartości odtworzeniowej lokalu albo czynsz przed tą podwyżką przekraczałby już powyższą wartość, może nastąpić tylko w uzasadnionych przypadkach. Za podwyżkę uzasadnioną ustawodawca uznał takie zwiększenie wysokości czynszu, które w danym roku nie przekracza średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych liczoną dla roku poprzedniego.
Uzasadnioną będzie także taka podwyżka, która zapewni właścicielowi zwrot kapitału (na poziomie nie wyższym niż: 1,5% nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu lub 10 % nakładów poniesionych na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu) oraz godziwy zysk. Kryterium godziwego zysku nie zostało w nowelizacji ustawy jasno określone, dlatego dla sprecyzowania tego terminu decydujące znaczenie będą miały rozstrzygnięcia sądowe.