Na mocy art. 23 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. (Dz. U. 2010, Nr 123, poz, 835 z późn. zm.) - pomoc będzie udzielana jako nieoprocentowana pożyczka na wypłatę wynagrodzeń, która może zostać umorzona. Chodzi o pracodawcę, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej lub istotnie ograniczył jej prowadzenie. W oparciu o delegację ustawową zawartą w art. 23 ust. 9 projektu ustawy, przygotowano projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla pracodawcy, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności lub istotnie ograniczył jej prowadzenie, który obecnie jest na etapie prac legislacyjnych. W ww. rozporządzeniu określono przede wszystkim procedurę, na podstawie której możliwe będzie uzyskanie przedmiotowej pożyczki (tryb składania i rozpatrywania wniosku pracodawcy), a także wzór wniosku pracodawcy oraz wzór wykazu pracowników, których wynagrodzenie będzie podlegało zaspokojeniu z FGŚP.
Zgodnie z art. 39 ww. ustawy. pomoc dotyczy poszkodowanego będącego przedsiębiorcą u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych, rozumianych jako sprzedaż, nie mniej jednak niż o 15%, liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym w ciągu jednego miesiąca po dniu 1 maja 2010r. w porównaniu do tego samego miesiąca w okresie od dnia 1 maja 2009 r. do dnia 31 lipca 2009 r. W stosunku do takiego przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 3 ustawy z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców ( DZ. U. Nr. 125 , poz 1035.) oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 sierpnia 2009 r. w sprawie przyznawania i wypłaty świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przedsiębiorcom w przejściowych trudnościach finansowych ( Dz. U. 09.135.1112 z 25 sierpnia 2009 r.)
Na podstawie art. 42 ust 2 ww. ustawy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie województwa małopolskiego składa wojewodzie małopolskiemu oświadczenie o wartości szkód materialnych poniesionych przez tego przedsiębiorcę na skutek powodzi, niezwłocznie po ustaleniu tych szkód. Oświadczenie składa się za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach podatku dochodowego. Do oświadczenia dołącza się wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego albo zaświadczenie z ewidencji działalności gospodarczej. W tym przypadku dokumenty te są wydawane nieodpłatnie. W oświadczeniu należy umieścić informację nt. rodzaju i wysokości poniesionych szkód.
Po 14 dniach od otrzymania pomocy publicznej na podstawie ww. ustawy przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o wysokości uzyskanej pomocy do Wojewody Małopolskiego.