Rafał Komarewicz nowym radnym
Kraków ma nowego radnego. Rafał Komarewicz zastąpił na funkcji rajcy Władysława Kosiniaka-Kamysza, składając na podczas środowej sesji Rady Miasta Krakowa słowa przysięgi.
Rafał Komarewicz ma 40 lat, z wykształcenia jest stomatologiem, z zawodu prywatnym przedsiębiorcą. W dotychczasowej działalności społecznej dał się poznać przede wszystkim jako wiceprezes Fundacji im. Andrzeja Urbańczyka.
- Zajmujemy się poprawą jakości naszego życia publicznego, tego by polityka opierała się na treściach merytorycznych, a nie tylko na emocjach - mówi Rafał Komarewicz. Co roku przyznajemy nagrodę im. Andrzeja Urbańczyka, by podkreślić zasługi tych postaci życia publicznego, które wnoszą w nie godność, powściągliwość i umiar.
Radny Komarewicz chciałby pracować w komisji: Infrastruktury, Rozwoju i Innowacji oraz Mienia i Przedsiębiorczości. Dlaczego stomatolog nie chce zajmować się zdrowiem? - W tej komisji zasiada już dwoje lekarzy z klubu Przyjazny Kraków. Natomiast nie ma nikogo w komisji innowacji i rozwoju - tłumaczy Rafał Komarewicz. Jego okręg wyborczy to dzielnice: VI Bronowice, VII Zwierzyniec oraz VIII Dębniki.
Jakie będą priorytety podczas pracy w Radzie Miasta Krakowa? - Na rozwój miasta trzeba patrzeć całościowo - podkreśla radny Komarewicz. Miejscowy plan zagospodarowania powinien uzupełniać się z planem urbanistycznym i odpowiednia infrastrukturą. Przykładem może być Wola Justowska, gdzie upadła sprawa budowy trasy Balickiej. Mydlniki czy os. Ruczaj, niemal całkowicie są pozbawione wygodnych dróg dojazdowych i terenów zielonych. Rozpoczynam pracę w gorącym okresie, ale mam nadzieję, że uda mi się wcielić w życie choć cześć planów - podkreśla Rafał Komarewicz. - Uruchomiłem kontaktowy numer telefonu i adres e-mail, do następnej sesji otworze stronę internetową, by ułatwić mieszkańcom kontakt ze mną. Nikt nie zna lokalnych spraw lepiej niż mieszkańcy dzielnic. Wierzę, ze warto skupiać się wokół ważnych spraw i wspólnie działać - dodaje nowy radny.
Burzliwie o komunikacji w aglomeracji
Spotkanie z wójtami i burmistrzami gmin ościennych zaangażowanych w projekt zintegrowanego systemu komunikacji w aglomeracji krakowskiej, organizowane przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Bogusława Kośmidera odbyło się 3 lutego roku, o godz. 13, w Sali Lea Urzędu Miasta Krakowa. Na spotkanie to przybyło 14 przedstawicieli gmin spośród 15, które w 2007 roku podpisały porozumienia międzygminne. W spotkaniu, oprócz wójtów i burmistrzów brali również udział: Joanna Niedziałkowska, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Tadeusz Trzmiel, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Wiesław Starowicz - doradca prezydenta ds. gospodarki miejskiej, Wojciech Wojtowicz, przewodniczący Komisji Infrastruktury, Andrzej Hawranek, przewodniczący komisji Budżetowej, oraz Henryk Kamski z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który przedstawił prezentację dotyczącą kosztów komunikacji aglomeracyjnej. Przedstawiciele gmin ościennych zaangażowanych w projekt zintegrowanego systemu komunikacji miejskiej 3 lutego przybyli na spotkanie zorganizowane przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Bogusława Kośmidera, by przedstawić liczne uwagi co do sposobu finansowania lokalnego transportu zbiorowego.
Włodarze gmin ościennych realizujących zadania publiczne w zakresie lokalnego transportu zbiorowego nie zgadzają się na podniesienie w 2012 roku stawki za wozokilometr do 5,60 zł. Wnoszą o zweryfikowanie i urealnienie kosztów zaproponowanych przez ZiKiT. Dopóki się to nie stanie, odmawiają podpisania aneksów do porozumień. Marek Jamborski, wójt gminy Kocmyrzów-Luborzyca podkreślał podczas spotkania, że podniesienie stawek stawia wójtów i burmistrzów pod ścianą. Natomiast Szymon Łyczek, wójt gminy Czernichów zasugerował przygotowanie zamówienia publicznego na komunikację aglomeracyjną, skoro usługi obecnego przewoźnika drożeją. Joanna Niedziałkowska, dyrektor ZIKiT mówiła o planowanej marszrutyzacji, która zapewne pozwoliłaby oszczędzić koszty, ale sytuacja finansowa w ZIKiT nie pozwala obecnie na jej wprowadzenie. Wyjściem z sytuacji jest ograniczanie komunikacji lub podniesienie cen biletów. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel wyraził nadzieję, że miasto jest za utrzymaniem i kontynuacją porozumienia z gminami w obecnej formule. Dodał, że decyzją Prezydenta przewozy aglomeracyjne poddane zostaną przetargom.
Wójtowie podnosili również kwestię zapełnienia autobusów aglomeracyjnych oraz fakt, że kontrole biletów na tych liniach odbywają się bardzo rzadko. Kiedy system komunikacji aglomeracyjnej powstawał w 2007 roku kosztował 30 mln złotych rocznie, obecnie - ponad 60 mln. Co najważniejsze - dzięki spotkaniu zwołanemu przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa - jego uczestnicy doszli do porozumienia, że aneksy do umów, których poszczególne gminy jeszcze nie podpisały - będą indywidualnie konsultowane przez wójtów i burmistrzów podczas spotkań w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Obecnie w 15 gminach, które podpisały porozumienia międzygminne jeździ 66 linii autobusowych.
Wieczorem 1 lutego odeszła Wisława Szymborska - poetka, tłumaczka publicystka, krytyk literacki, laureatka literackiej nagrody Nobla (1996), Orderu Orła Białego (2011), Honorowa Obywatelka Miasta Krakowa (1997). Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa, zwołanej z okazji nadania honorowego obywatelstwa 11 marca 1998 r. stroniąca od publicznych wystąpień poetka zdecydowała się powiedzieć kilka słów podziękowania. „Kraków - nie muszę mówić - Kraków jest miastem, z którym jestem najgłębiej, najmocniej związana, nigdy bym tego miasta nie zamieniła na inne. Cóż jeszcze - tu przeżywałam i przeżywam jeszcze do tej pory radości, smutki, różne niepokoje. Wszystko to, co człowiek przeżywa w życiu to w Krakowie dane mi było przeżyć. A w tej chwili dana mi jest chwila radości".
Rok 2012 będzie bardzo trudny dla naszego miasta i jego mieszkańców. W budżecie miasta brakuje pieniędzy, dlatego konieczne jest wprowadzenie trudnych, ale niezbędnych reform. Mamy coraz mniej czasu i bardzo dużo do zrobienia.
Zaczyna się kolejny rok VI kadencji rady miasta. Rok, w którym przyjdzie nam się zmierzyć z wieloma problemami ekonomicznymi: niskimi dochodami miasta i ryzykiem utraty płynności finansowej, trudnością realizacji zadań ustalonych w budżecie, „za krótką kołdrą budżetową", oraz koniecznymi, ale bardzo bolesnymi reformami. Zwiększą się również problemy społeczne, m.in. bezrobocie.
Co planuje rada miasta?
Niewątpliwie najważniejszą sprawą będą reformy finansów miasta, restrukturyzacja wielu dziedzin miejskiego życia, urzędu oraz miejskich jednostek organizacyjnych, edukacji i inwestycji. Planujemy kolejne oszczędności i jednocześnie postaramy się zwiększyć dochody miasta. Z tym wszystkim Rada Miasta musi się zmierzyć jeszcze w tym roku.
Kluczowa będzie reforma systemu edukacji, poprzedzona przyjęciem strategii edukacji miasta. Bez tego działania będzie bardzo trudno rozwiązać problemy finansowe miasta. Pieniędzy będzie coraz mniej, ponieważ rodzi się mniej dzieci.
W 2012 r. spróbujemy zmienić granice niektórych dzielnic, przyjąć nowy statut miasta, przygotować nowy statut dzielnic oraz zaproponować mieszkańcom nowe zasady obsługi skarg. Również w tym roku zakończy obrady Okrągły Stół Mieszkaniowy, przyjmiemy nowe zasady funkcjonowania krakowskiego mieszkalnictwa komunalnego, spróbujemy zmienić zasady sprzedaży mieszkań komunalnych. Powinniśmy także zaawansować prace nad nowym studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa oraz przyjąć wiele miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Samorząd będzie sukcesywnie przygotowywał kolejne działania związane ze strefą aktywności gospodarczej, wdrażał nowe pomysły innowacyjnego Krakowa, starał się przyciągać do Krakowa kolejnych inwestorów i studentów. To będzie bardzo trudny rok. Będziemy musieli podejmować wiele trudnych i bardzo niepopularnych decyzji, bez których byłoby jeszcze trudniej.
Odpowiedzialność, odwaga i optymizm
Czego życzyć Radzie Miasta Krakowa na nadchodzący trudny rok? Odpowiedzialności, odwagi i optymizmu. Odwaga jest nam potrzebna, aby podejmować niepopularne, ale niezbędne decyzje. Potrzebna jest, żeby wytłumaczyć mieszkańcom konieczność różnych działań. Aby wśród różnych ważnych spraw znaleźć te najważniejsze i umieć je obronić. Odpowiedzialność jest potrzebna, abyśmy umieli odróżnić populizm od naprawdę ważnych spraw, abyśmy umieli patrzeć w dłuższej perspektywie interesu naszego miasta i jego mieszkańców. Odpowiedzialność jest nam również potrzebna, aby racjonalnie działać, umieć podejmować decyzje, a ze złych potrafić się wycofać. Optymizm jest potrzebny, abyśmy widzieli pozytywną perspektywę zmian, abyśmy w naszych decyzjach dostrzegali wady i zalety oraz mieli świadomość, że to co robimy będzie rozliczane także w dłuższej perspektywie, kiedy mieszkańcy będą widzieli także pozytywne skutki trudnych decyzji.
Wspaniałego, odważnego i odpowiedzialnego 2012 roku życzy Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
Bogusław Kośmider
Apel Bogusława Kośmidera, przewodniczącego RMK do mieszkańców Krakowa
Płać podatki w Krakowie
Kraków jest czymś więcej niż miastem. To miejsce magiczne.
Jego piękno, urok i czar znane są na całym świecie. Kraków to urocze zakątki, liczne zabytki i unikatowe w skali światowej centrum. To także europejskie centrum kultury, słynące z koncertów, przedstawień teatralnych, muzycznych festiwali.
To miasto wprost wymarzone do życia! Wiedzą o tym nie tylko rodowici krakowianie, ale również Ci, którzy przyjechali tu mieszkać, studiować i pracować.
Dlatego, jeśli Kraków stał się częścią Twojego życia, a wciąż nie jesteś w nim zameldowany, płać w nim podatki! Jeśli to zrobisz, zyskasz podwójnie. Podatek wróci do Ciebie w postaci lepszych dróg, bardziej nowoczesnej i usprawnionej komunikacji miejskiej, czystych osiedli i parków oraz bogatszej oferty kulturalnej.
Jeśli boisz się papierkowej roboty lub wydaje Ci się to zbyt trudne i czasochłonne, wiedz, że nie ma nic prostszego! Wystarczy jedynie wypełnić aktualizację NIP-3.
Dlatego, drogi mieszkańcu naszego pięknego miasta, nie pytaj co Kraków może zrobić dla Ciebie, zapytaj co Ty możesz zrobić dla Krakowa! I zapłać tu swój podatek!
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
Bogusław Kośmider
Burzliwie o domach kultury
Podobnie jak podczas sesji 11 stycznia, kiedy to radni dyskutowali nad projektami uchwał w sprawie likwidacji szkół - również podczas sesji 25 stycznia na Sali obrad wrzało. Tym razem z powodu projektów uchwał w sprawie zamiaru likwidacji Młodzieżowych Domów Kultury w Krakowie i utworzenia w ich miejsce instytucji kultury. Radni mieli okazję wysłuchać opinii osób najbardziej zainteresowanych, czyli pracowników MDK-ów.
Zamiar likwidacji dotyczy m.in.
►Młodzieżowego Domu Kultury w Krakowie, al. 29 Listopada 102
►Młodzieżowego Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie, os. Tysiąclecia 15
►Młodzieżowego Domu Kultury w Krakowie, ul. Grunwaldzka 5
►Młodzieżowego Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego w Krakowie, ul. Beskidzka 30
►Młodzieżowego Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice" w Krakowie, os. Na Stoku 27b
►Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie, os. Kalinowe 18
►Młodzieżowego Dom Kultury „Dom Harcerza" im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie, ul. Lotnicza 1
►Centrum Młodzieży im. Dr Henryka Jordana w Krakowie, ul. Krupnicza 38
►Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, ul. Wietora 13-15
►Młodzieżowego Dom Kultury „Dom Harcerza" w Krakowie, ul. Reymonta 18
Podczas sesji 25 stycznia radni podjęli także uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego. Stało się tak dlatego, że radny Władysław Kosiniak-Kamysz, który został ministrem - złożył mandat radnego. Na jego miejsce powołany zostanie Rafał Komarewicz. Radna Anna Mroczek uchwałą z wczorajszej sesji powołana została na wiceprzewodniczącą Komisji Budżetowej.
Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie lokalizacji pomnika Armii Krajowej. Stanie on na Bulwarze Czerwieńskim w okolicy ulicy Smoczej, ale tak aby nie zasłaniał widoku na Wawel.
Radni przyjęli projekt rezolucji w sprawie poparcia starań o zorganizowanie w Krakowie Światowych Dni Młodzieży w 2015 roku. Zdaniem radnych podpisanych pod projektem rezolucji wydarzenie to ma ważne dwa wymiary. Pierwszy z nich związany jest z religijnym spotkaniem młodych katolików z całego świata, które zbiegłoby się z 10 rocznicą śmierci Papieża Jana Pawła II. Drugi wymiar to szansa na wzmocnienie wizerunku Krakowa jako jednego ze światowych centrów turystyki pielgrzymkowej. Rada Miasta Krakowa wspierając starania ks. kardynała Stanisława Dziwisza w tej sprawie, wzywa także innych uczestników życia publicznego w Polsce i regionie do udzielenia poparcia tej inicjatywie.
Podczas sesji 25 stycznia radni podjęli także rezolucję w sprawie zmiany przepisów prawnych dotyczących lokalizacji, budowy i funkcjonowania stacji bazowych telefonii komórkowej. W rezolucji czytamy: „Z zaniepokojeniem przyjmujemy kolejne protesty mieszkańców związane z lokalizacją nowych stacji telefonii komórkowej na terenie Krakowa. Największe kontrowersje wzbudza fakt gwałtownego i niekontrolowanego rozwoju sieci stacji bazowych oraz stawianie ich na budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej, w tym szkołach czy szpitalach. Niejednokrotnie mamy do czynienia z łamaniem przepisów przez operatorów telekomunikacyjnych, którzy realizują swoje projekty bez stosownych pozwoleń i niezbędnej dokumentacji. (...) Mieszkańcy będący sąsiadami stacji bazowej telefonii komórkowej są pozbawieni jakiejkolwiek możliwości interwencji oraz nie są stroną w sprawie. (...) W tej sytuacji wydaje się być oczywiste podjęcie natychmiastowych działań przez najwyższe władze RP w zakresie uregulowań prawnych oraz weryfikacji obowiązujących norm, które zapewnią gwarantowane konstytucyjne warunki zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwo mieszkańcom i realną kontrolę państwa nad poczynaniami operatorów telefonii komórkowej.
Radni odrzucili natomiast projekt rezolucji w sprawie dyskryminacji Telewizji Trwam przy przydzielaniu koncesji na cyfrowe nadawanie naziemne.
Projekty uchwał
Do Rady Miasta Krakowa wpłynął projekt uchwały dotyczący ustalenia kierunków działania dla prezydenta w zakresie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami miasta w sprawie propozycji zmian granic dzielnic. Jest to projekt komisji ds. Reformy Ustroju, Współpracy i Dialogu Społecznego. Granice dzielnic wyznaczane były 20 lat temu. Wtedy na wielu działkach znajdowały się pola i łąki, a dziś znajdują się np. bloki czy drogi, które administracyjnie należą do dwóch dzielnic. Przesunięcia granic dzielnic mają ułatwić m.in. prowadzenie tam inwestycji. Korekty granic dzielnic zaproponowane zostały m.in. dla: dzielnicy X Swoszowice z dzielnicą VIII Dębniki; dla dzielnicy XVI Bieńczyce z dzielnicą XV Mistrzejowice; dzielnicy XIII Podgórze z dzielnicą XI Podgórze Duchackie; dzielnicy XIV Czyżyny z dzielnicą II Prądnik Czerwony; dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki z dzielnicą VIII Dębniki; dzielnica III Prądnik Czerwony z dzielnicą XV Mistrzejowice; dzielnica XVI Bieńczyce z dzielnicą XVIII Nowa Huta. Zgodnie z zapisami projektu uchwały konsultacje z mieszkańcami maja zostać przeprowadzone do 30 czerwca 2012 roku, a ich wyniki przedstawione Radzie Miasta Krakowa.
Do Rady Miasta Krakowa wpłynął projekt uchwały w sprawie wyboru wiceprzewodniczącej Komisji Budżetowej. Jeśli uchwała zostanie przegłosowana, zostanie nią radna Anna Mroczek.
Medal w słusznej sprawie
Medal, który przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider w imieniu Rady przekazał na aukcję Wielkiej Orkiestrę Świątecznej Pomocy sprzedany został za 471 zł! Darczyńcy serdecznie gratulujemy!
Jeśli tylko zwycięzca aukcji wyrazi chęć - przewodniczący Rady Miasta Krakowa wręczy zwycięzcy aukcji pamiątkowy medal wraz z certyfikatem podczas jednej z sesji Rady Miasta Krakowa, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Jest to pamiątkowy medal XX-lecia powstania dzielnic Krakowa. Wręczony został po raz pierwszy podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa 12 października 2011 roku, za zasługi dla rozwoju samorządności społeczności lokalnych. Otrzymali go m.in.:
Jacek Woźniakowski - Prezydent Miasta Krakowa w latach 1990-1991
Krzysztof Bachmiński - Prezydent Miasta Krakowa w latach 1991-1992
Józef Lassota - Prezydent Miasta Krakowa w latach 1992-1998
Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa od 2002 r.
Kazimierz Barczyk - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 1990-1993
Tadeusz Kołaczyk - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 1993-1994
Stanisław Handzlik - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 1994-2002
Paweł Pytko - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 2002-2006
Paweł Klimowicz - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 2006-2007
Małgorzata Radwan-Ballada - Przewodnicząca Rady Miasta Krakowa w latach 2007-2009
Józef Pilch - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 2009-2010
Pamiątkowy medal za pośrednictwem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta, Olgierda Dziekońskiego przekazany został również Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu.
17 stycznia do RMK wpłynął projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta miasta Krakowa w zakresie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Krakowa w sprawie propozycji zmian granic dzielnic miasta. Konsultacje miałyby zostać przeprowadzone do 30 czerwca, a ich wyniki przedstawione Radzie. Proponowana korekta granic dzielnic wynika z wniosków jakie wpłynęły do komisji ds. Reformy Ustroju, Współpracy i Dialogu Społecznego.
Okiem Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa
Sprawozdanie z działalności Rady Miasta Krakowa pierwszy rok VI kadencji
Wokół biurokratycznego sporu
Głównym punktem czwartkowego komisji Zdrowia i Profilaktyki oraz Uzdrowiskowej RMK, które odbyło się 12 stycznia było omówienie aktualnej sytuacji w opiece zdrowotnej po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej.
W posiedzeniu uczestniczyli: zastępca dyrektora ds. Medycznych Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, naczelnik wydziału Gospodarki Lekami MOW NFZ, wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej. Zgodnie podkreślono, że takiego napięcia wokół biurokratycznego w istocie sporu, pacjenci, lekarze, aptekarze a także urzędnicy ochrony zdrowia od czasu transformacji ustrojowej jeszcze nie widzieli. Według nich jest to wynik błędów legislacyjnych. Wejście w życie 1 stycznia ustawy refundacyjnej oraz wprowadzenie rozporządzenia Ministra Zdrowia o receptach (z podziałem na poziomy refundacji części leków), które ukazało się w przeddzień nowego roku doprowadziło do napięcia wśród przedstawicieli środowisk medycznych i naraziło na stres wielu pacjentów, zwłaszcza chorych przewlekle.
Zaległości w dotacjach
Najważniejszym tematem posiedzenia komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków, które odbyło się 12 stycznia było zapoznanie się z przedstawioną prze Skarbnika Miasta Krakowa, jego zastępcę oraz dyrektora Wydziału Finansowego informacją na temat zaległości w dotacjach podmiotowych miejskich instytucji kultury na rok budżetowy 2011.
Komisja zapoznała się również ze stanowiskiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie odnośnie proponowanej lokalizacji pomnika Armii Krajowej na Bulwarze Czerwieńskim w osi ul. Bernardyńskiej. Z uwagi na brak akceptacji ze strony Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków proponowanej lokalizacji ww. pomnika, komisja nie zaopiniowała ww projektu uchwały uznając, że projekt należy odesłać do projektodawcy z prośbą o wskazanie nowej lokalizacji.
Ponadto komisja zgłosiła dwóch przedstawicieli do udziału w pracach Kapituły „Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego" w latach 2012-2014 - zostali nimi Jerzy Fedorowicz, przewodniczący komisji oraz radny Krzysztof Durek.
Sesja Rady Miasta Krakowa, która odbyła się w środę, 11 stycznia upłynęła głównie pod znakiem gorącej dyskusji na temat planowanej likwidacji niektórych placówek edukacyjnych w Krakowie. I tak radni odbyli m.in. pierwsze czytania projektów w sprawie:
• lokalizacji pomnika Armii Krajowej
• zamiaru likwidacji Gimnazjum nr 31 w Krakowie, ul. Spółdzielców 5
• zamiaru likwidacji Samorządowego Przedszkola nr 114 w Krakowie, ul. Stradomska 12a
• zamiaru rozpoczęcia likwidacji Gimnazjum nr 14 w Krakowie, ul. Czerwieńskiego 16 poprzez wygaszanie
• zamiaru likwidacji Gimnazjum nr 3 w Krakowie, ul. Wąska 5
• zamiaru likwidacji XXIX Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, ul. Cechowa 57
• zamiaru likwidacji XXXI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, ul. Zakątek 2
• zamiaru rozwiązania Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie, ul. Podbrzezie 10 poprzez likwidację niektórych szkół wchodzących w skład tego Zespołu Szkół oraz włączenie niektórych szkół wchodzących w skład tego Zespołu Szkół do Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie, al. Mickiewicza 5, a także przeniesienie kształcenia w określonych zawodach z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie do Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie i Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 w Krakowie, al. Skrzyneckiego 12
• zamiaru likwidacji niektórych szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży i dorosłych w Krakowie, wchodzących w skład zespołów szkół
• zamiaru likwidacji niektórych szkół ponadgimnazjalnych w Krakowie oraz przekształcenia zasadniczych szkół zawodowych
• zamiaru rozpoczęcia likwidacji Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 3 w Krakowie, ul. Miechowity 6, poprzez wygaszanie
• zamiaru likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5, ul. Św. Stanisława 10 oraz szkół wchodzących w jego skład
• przekazania Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Bona Fide" prowadzenia Zespołu Szkół Specjalnych nr 9, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa Specjalna nr 121 oraz Gimnazjum Specjalne nr 60
• zamiaru likwidacji niektórych szkół specjalnych w Krakowie
• zamiaru rozwiązania Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie, al. Pokoju 2a i w sprawie zamiaru likwidacji Przedszkola Specjalnego nr 8, Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 122 oraz Gimnazjum Specjalnego nr 69 wchodzących w skład Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 oraz zamiaru włączenia XXXIV Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie, al. Pokoju 2a do Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Krakowie, ul. Wielicka 265
Projekt rezolucji w sprawie zaniechania planowanej deregulacji zawodu przewodnika turystycznego został odesłany do następujących komisji: Rozwoju i Innowacji; Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków oraz Sportu, Turystyki i Kultury Fizycznej.
255 zł - to cena jaką osiągnął do tej pory medal przekazany przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Jest to pamiątkowy medal XX-lecia powstania dzielnic Krakowa.
Aukcję można zobaczyć pod adresem: http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=580351
Medal ten, wręczony został po raz pierwszy podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa 12 października 2011 roku, za zasługi dla rozwoju samorządności społeczności lokalnych. Otrzymali go m.in.:
Jacek Woźniakowski - Prezydent Miasta Krakowa w latach 1990-1991
Krzysztof Bachmiński - Prezydent Miasta Krakowa w latach 1991-1992
Józef Lassota - Prezydent Miasta Krakowa w latach 1992-1998
Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa od 2002 r.
Kazimierz Barczyk - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 1990-1993
Tadeusz Kołaczyk - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 1993-1994
Stanisław Handzlik - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 1994-2002
Paweł Pytko - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 2002-2006
Paweł Klimowicz - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 2006-2007
Małgorzata Radwan-Ballada - Przewodnicząca Rady Miasta Krakowa w latach 2007-2009
Józef Pilch - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 2009-2010
Pamiątkowy medal za pośrednictwem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta, Olgierda Dziekońskiego przekazany został również Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu.
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa wręczy zwycięzcy aukcji pamiątkowy medal wraz z certyfikatem podczas jednej z sesji Rady Miasta Krakowa, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Podczas sesji 4 stycznia radni przyjęli z poprawkami budżet miasta na 2012 rok. Przyjęta została również zmieniona uchwała w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta na lata 2011-2033.
Medal w słusznej sprawie
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider przekazał na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pamiątkowy medal XX-lecia powstania dzielnic Krakowa. Medal ten, wręczony został po raz pierwszy podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa 12 października 2011 roku, za zasługi dla rozwoju samorządności społeczności lokalnych. Otrzymali go m.in.:
Jacek Woźniakowski - Prezydent Miasta Krakowa w latach 1990-1991
Krzysztof Bachmiński - Prezydent Miasta Krakowa w latach 1991-1992
Józef Lassota - Prezydent Miasta Krakowa w latach 1992-1998
Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa od 2002 r.
Kazimierz Barczyk - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 1990-1993
Tadeusz Kołaczyk - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 1993-1994
Stanisław Handzlik - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 1994-2002
Paweł Pytko - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 2002-2006
Paweł Klimowicz - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 2006-2007
Małgorzata Radwan-Ballada - Przewodnicząca Rady Miasta Krakowa w latach 2007-2009
Józef Pilch - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa w latach 2009-2010
Pamiątkowy medal za pośrednictwem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta, Olgierda Dziekońskiego przekazany został również Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu.
W obronie Chóru Polskiego Radia
4 stycznia do Rady Miasta wpłynął projekt rezolucji, autorstwa grupy radnych, a dotyczący likwidacji chóru Polskiego Radia w Krakowie. Rezolucja skierowana jest do Sejmu RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zarządu Polskiego Radia SA oraz krakowskich i małopolskich parlamentarzystów.
W rezolucji radni proszą o podjęcie wnikliwej analizy oraz działań umożliwiających dalsze działanie tej instytucji. „Zdajemy sobie sprawę z szerszych problemów finansowych naszego kraju i miasta, jednak uważamy, że krakowski Chór Polskiego Radia spełnia istotną funkcję kreującą ważne dla kultury wydarzenia, umożliwia prezentowanie twórczości najlepszych polskich kompozytorów i tworzy możliwość pracy i rozwoju dla absolwentów polskich i krakowskich uczelni.
Jedyne wyjście to zamiana działek
Do Rady Miasta Krakowa wpłynął projekt uchwały autorstwa grupy radnych, dotyczący kierunków działania dla Prezydenta w sprawie pozyskania terenów na planowany Park Duchacki w Krakowie. Radni proponują, aby doprowadzić do sytuacji, kiedy właściciele 3 działek na Woli Duchackiej o powierzchni prawie 3 ha (potocznie zwanych Parkiem Duchackim) otrzymali od miasta za te działki ekwiwalent w postaci innej nieruchomości
z zasobów Gminy. Dlatego też do 30 kwietnia 2012 roku zalecają prezydentowi utworzenie wykazu działek, które nadawałyby się do zamiany. Następnym krokiem miałyby być negocjacje z właścicielami działek na Woli Duchackiej (które zakończyć się mają do września br.)
XXXIII sesja Rady Miasta Krakowa
W środę 7 grudnia, w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych 3-4 odbyła się XXXIII sesja Rady Miasta Krakowa. Wśród uchwał podjętych przez Radę Miasta Krakowa znalazły się m.in.:
Ustalenie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Park Erazma i Anny Jerzmanowskich".
Obszar zabytkowego terenu Parku Jerzmanowskich wpisany jest w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa jako teren zielony. W sytuacji nasilającej się presji inwestorów w kierunku maksymalizacji zabudowy przedmiotowego obszaru, konieczne jest wprowadzenie takich regulacji prawnych, które pozwolą na ochronę terenu zielonego, jakim jest park Jerzmanowskich. Pprojekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Park Erazma i Anny Jerzmanowskich", obejmujący ulice: Wielicka, Kielecka, Górników, Ściegiennego, Na Wrzosach i Żabia przygotowali radni: Grażyna Fiajłkowska (referująca), Katarzyna Pabian (referująca), Wojciech Wojtowicz ( referujący), Barbara Nowak, Dominik Jaśkowiec, Paweł Węgrzyn, Paweł Ścigalski, Tomasz Urynowicz oraz Teodozja Maliszewska.
Ustalenie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Park Lilli Wenedy".
Obszar terenu parku Lilii Wenedy wpisany jest w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa jako teren zielony. W sytuacji nasilającej się presji inwestorów w kierunku maksymalizacji zabudowy przedmiotowego obszaru, konieczne jest wprowadzenie takich regulacji prawnych, które pozwolą na ochronę terenu zielonego, oraz otrzymają status istniejącej na tym terenie zabudowę mieszkaniową o niskiej intensywności. Projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Park Lilii Wenedy" przygotowali radni: Grażyna Fijałkowska (referująca), Wojciech Wojtowicz (referujący), Barbara Nowak, Katarzyna Pabian (referująca), Dominik Jaśkowiec, Paweł Węgrzyn, Paweł Ścigalski oraz Tomasz Urynowicz. Planem objęte mają być ulice: Lilii Wenedy, Jerzmanowskiego, Bieżanowska, Ściegiennego i Wallenroda.
Podsumowanie ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa, można znaleźć na stronie internetowej, pod adresem: https://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/82560/karta
Dziś (7 grudnia) ukazał się nr 21 (85) dwutygodnika miejskiego Kraków.pl. Polecamy państwa uwadze strony Rady Miasta Krakowa. Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem prac nad reformą miejskich finansów. W tym numerze można przeczytać skrót merytoryczny sprawozdania Nadzwyczajnej Komisji Rady Miasta Krakowa ds Reformy Finansów oraz "Wiatraki zamiast schronów" - rozmowę na ten temat z przewodniczącym Bogusławem Kośmiderem. Odtajnione klisze w Nowej Hucie to zaproszenie do udziału w uroczystej mszy za ojczyznę, która odbędzie się w sobotę 17 grudnia w kościele Matki Bożej Królowej Polski "Arka Pana" oraz rozmowa ze Stanisławem Malarą, zastępcą Przewodniczącego dz. XVI Bieńczyce. Jeden z inicjatorów wystawy "Stan Wojenny w SB-ckim albumie" opowiada jak doszło do odnalezienia i ekspozycji na przykościelnym placu zbioru wstrząsających fotografii pochodzących z materiałów operacyjnych PRL-owskiego aparatu represji. W cyklu "Radni z Bliska" rozmowa z dr Anną Prokop Staszecką, Radną Miasta Krakowa i dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Przewodnicząca Komisji Edukacji, radna Marta Patena opowiada o spotkaniu samorządowców z uczniami Szkoły Podstawowej nr 93.
Przypominamy, że dwutygodnik KRAKÓW.pl jest bezpłatny i można go otrzymać w budynkach Urzędu Miasta Krakowa, szpitalach miejskich i siedzibach jednostek miejskich oraz w sieci saloników KOLPORTER S.A. Obszerne fragmenty archiwalnych numerów w formacie pdf można przeczytać na stronie http://www.krakow.pl/nasze_miasto/7648,artykul,dwutygodnik_krakow_pl.html.
Ważniejsze uchwały podjęte na sesji 23 listopada
Godziny pracy krakowskich aptek ogólnodostępnych
Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy krakowskich aptek ogólnodostępnych w 2012 roku. Radni ustalili, że od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r. apteki jednozmianowe będą czynne od poniedziałku do piątku, od godz. 9.00 do 16.00, dwuzmianowe od godz. 8.00 do 20.00, a w soboty apteki jednozmianowe od godz. 8.00 do 14.00 (co drugą sobotę), dwuzmianowe od 8.00 do 14.00 (w każdą sobotę). Ustalono także wykaz sześciu aptek, znajdujących się w łatwo dostępnych komunikacyjnie punktach miasta, pracujących w systemie całodobowym: Apteka Pod „Opatrznością" ul. Karmelicka 23, Apteka Prywatna ul. Galla 26, Apteka „DBAM O ZDROWIE" ul. Kalwaryjska 94, Apteka „DBAM O ZDROWIE" os. Centrum A bl.4, Apteka „VENA - VITA" ul. Wolska 1 oraz Apteka „MILLENIUM" ul. Kruszwica 12 J. Wyznaczenie godzin pracy aptek wynika z zapisów Prawa farmaceutycznego i obowiązku zapewnienia mieszkańcom przez radę miasta dostępności świadczeń również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.
Zniesienie Nagrody Edukacyjnej Miasta Krakowa dla wyróżniającej się krakowskiej placówki oświatowo - wychowawczej
Radni podjęli uchwałę w sprawie uchylenia uchwały nr XLII/316/00 Rady Miasta Krakowa z dnia 12 stycznia 2000 r. w sprawie ustanowienia Nagrody Edukacyjnej Miasta Krakowa dla wyróżniającej się krakowskiej placówki oświatowo - wychowawczej. W uzasadnieniu podkreślono, iż uchwała zapobiega ewentualnym wydatkom z tytułu przyznania nagrody, jest bez wpływu na dochody miasta, nie wymaga zwiększenia zatrudnienia ani poniesienia innych dodatkowych wydatków na funkcjonowanie Urzędu Miasta Krakowa lub miejskiej jednostki organizacyjnej. Zniesienie Nagrody Edukacyjnej Miasta Krakowa dla wyróżniającej się krakowskiej placówki oświatowo - wychowawczej spowodowane jest faktem, iż nagroda nigdy nie była przyznana i nie były też planowane na ten cel środki w budżecie miasta.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Czyżyny - Pas Startowy"
Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru„Czyżyny - Pas Startowy". Ustalenie miejscowego planu zagospodarowania ma na celu ustalenie przeznaczenia terenów, w tym dla inwestycji publicznych oraz określenia sposobu ich zagospodarowania i zabudowy. Przystąpienie do sporządzenia planu jest w pełni zgodne ze wskazaniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa, a przygotowane odpowiednie materiały i ustalenia umożliwiają wszczęcie organizacyjnych, formalnych i merytorycznych procedur opracowania dokumentu.