Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej (27-28 lipca)
Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej odbyły się na krakowskich Błoniach już po raz drugi. Miejsce to ma dla organizatorów szczególne znaczenie ze względu na fakt, że nad rzeką Rudawą, w części zwanej Małe Błonia, stawał do połowy lat sześćdziesiątych XX w. na dłuższy letni popas tabor rodu królewskiego Kwieków ze szczepu Kełderaszy – „Kotlarzy”, pochodzących z Wołoszczyzny i Mołdawii.
Podobnie jak w roku ubiegłym celem wydarzenia było przybliżenie krakowianom oraz przybywającym do miasta turystom bogatej tradycji i niezwykle barwnej kultury romskiej.
Mniejszość romska to grupa o bogatych tradycjach, zabiegająca o swoją tożsamość, podejmująca jednocześnie wiele wysiłku na rzecz integracji ze środowiskiem, w którym żyje. Dzięki staraniom organizatorów goście festiwalu mogli poznać język romski, różnorodność strojów, tańców, rękodzieła i wreszcie muzyki.
Udział zespołów wokalnych oraz taneczno-wokalnych z innych krajów nadał imprezie charakter międzynarodowy. W programie dwudniowych koncertów zaplanowano występy zespołów romskich z: Krakowa, Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii, Ukrainy oraz Białorusi. W ramach imprezy przewidziano także inne atrakcje: prezentacje malarstwa, fotografii i wzornictwa Romów, kącik zabaw dla dzieci czy pokazy sztuki kulinarnej.
Tego typu inicjatywy, oprócz popularyzacji tradycji danej mniejszości narodowej, są doskonałą okazją do zwiększenia otwartości społecznej oraz promocji tolerancji i wzajemnego poszanowania kultur.
Organizator: Towarzystwo Krzewienia Tradycji i Kultury Romskiej „Kałe Jakha”, Krakowskie Forum Dialogu Międzykulturowego, Białoruska Alternatywa w Krakowie.
Współorganizator: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta.