23 stycznia 2015 r. Miasto Kraków uroczyście powitało na płycie Rynku Głównego zwycięzcę Rajdu Dakar 2015 - Rafała Sonika. Najlepszy zawodnik tegorocznego rajdu w kategorii quad przejechał w asyście policyjnych motocykli i samochodów spod Barbakanu na scenę, umieszczoną pomiędzy Sukiennicami a Kościołem św. Wojciecha. Wjeżdżającego na scenę triumfatora Rajdu Dakar powitały specjalne efekty sceniczne: morze confetti i pióropusze dymu. Przed sceną na krakowskiego sportowca czekał tłum kilkuset kibiców, mieszkańców Krakowa, fanów sportów motorowych oraz fotoreporterów.
W imieniu Prezydenta Miasta Krakowa Rafała Sonika powitał ks. Andrzej Augustyński - Społeczny Doradca i Pełnomocnik Prezydenta ds. młodzieży. Po zakończeniu części oficjalnej Rafał Sonik przez ponad godzinę rozdawał autografy na materiałach promocyjnych oraz pozował do zdjęć w towarzystwie swoich fanów.
W dniach 1 do 3 maja 2015 r. na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez Chorągiew Krakowską Związku Harcerstwa Polskiego oraz Urząd Miasta Krakowa. Pierwszy dzień trzydniowej imprezy upłynął pod znakiem muzyki – rozpoczął się od festiwalu piosenki zespołów zuchowych, następnie odbyły się warsztaty muzyczne z elementami tańca klasycznego i nowoczesnego, gry na bębnach oraz gitarze. Dodatkową atrakcją była także gra miejska „Śladami Piosenki po Krakowie" .
2 maja, Dzień Flagi rozpoczęło tradycyjne wywieszenie biało-czerwonej flagi z balonu widokowego. W harcerskim miasteczku można było skorzystać z zajęć sportowo – rekreacyjnych, warsztatów plastycznych oraz wziąć udział w licznych zabawach i konkursach. W programie znalazły się również loty balonem i rejs po Wiśle. Drugi dzień pikniku zakończył bieg z flagami wzdłuż Bulwarów Czerwieńskiego i Kurlandzkiego.
3 maja odbyły się obchody Święta Konstytucji 3 Maja na Wawelu oraz na Placu Matejki. Na zakończenie imprezy zorganizowano wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych oraz koncert zespołu Nazaret.
Tegoroczne obchody Święta Miasta Krakowa trwały 9 dni. Święto ma przypominać o rocznicy otrzymania przez Kraków przywileju lokacyjnego w 1257 r., który otwarł miastu drogę do szybkiego rozwoju gospodarczego i politycznego. W tym roku uroczystości były szczególne, bo powiązane z kolejnymi, ważnymi rocznicami: 25-leciem odrodzenia samorządu terytorialnego oraz 100-leciem połączenia Podgórza i Krakowa w jeden organizm miejski.
Święto zainaugurowano w sobotę 30 maja Smoczym Piknikiem Rodzinnym, w ramach którego m.in. wieczorem odbyło się wielkie smocze widowisko na Wiśle, a następnego dnia w południe przez ulice Starego Miasta przemaszerowała parada kolorowych smoków.
1 czerwca przy Pawilonie Wyspiańskiego na pl. Wszystkich Świętych otwarta została plenerowa wystawa (czynna do 14 czerwca) „Miasto nowoczesne. Z dziejów Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza 1784–1915”, przygotowana przez Archiwum Narodowe w Krakowie.
3 czerwca – w dniu głównych uroczystości Święta Miasta – o godzinie 10.30 w Bazylice oo. Franciszkanów odprawiono mszę świętą w intencji Krakowa i jego mieszkańców, natomiast w południe odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa.
5 czerwca zainaugurowano II Ogólnopolskie Senioralia; spośród wielu atrakcji szczególną uwagę zwróciły wystawy na placu Szczepańskim: „Moja babcia, mój dziadek” i „Twórczość seniorów”, a także turniej szachowy oraz pokaz tańca towarzyskiego, tai chi i hoola hop. Rosnące znaczenie tej imprezy podkreślił fakt uroczystego przekazania seniorom – w niedzielę 7 czerwca – przez Prezydenta Jacka Majchrowski kluczy do bram miasta.
Zwieńczeniem obchodów Święta Miasta był Dzień Otwarty Magistratu. W niedzielę, 7 czerwca 2015 r. była niepowtarzalna okazja do odbycia pasjonującego spaceru po Pałacu Wielopolskich – w ten dzień bowiem po budynku Magistratu, łącznie z gabinetami Prezydenta Miasta Krakowa i Przewodniczącego Rady Miasta, zainteresowanych oprowadzał długoletni pracownik samorządowy, z pasją opowiadający o głównej siedzibie krakowskich rajców.
W holu Kamiennym otwarto wystawę dokumentów archiwalnych, przygotowaną przez Archiwum Narodowe w Krakowie, dotyczącą miasta Podgórze (m.in. uchwała o połączeniu Podgórza z Krakowem, podniesienie przez cesarza Józefa II Podgórza do rangi miasta, nadanie przez cesarza Franciszka I nowego herbu). W sali Obrad odbyła się uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Miasta Krakowa – podczas której zamknięto jej kadencję i odbył się finał Projektu Edukacyjnego „Uczeń-obywatel”, przeznaczonego dla szkół gimnazjalnych oraz wręczono nagrody laureatom konkursów o samorządzie krakowskim.
Zainteresowaniem cieszyła się przestrzenna gra poszukiwawczo-odkrywcza, umożliwiająca zgłębianie „Magistrackich tajemnic”, oraz projekt „Dignitas i Labor w krakowskim Magistracie”: o ciekawostkach na temat inicjatyw i wydarzeń z historii Rady Miasta.
Miłośnicy sztuki mieli okazję obejrzeć wystawy: „Dokąd prowadzi kładka Bernatka” Barbary Radziszewskiej, „Cztery pory roku w Parku Drwinka” oraz „Podgórze zawsze na górze”, zaś odważni – spróbowali swych sił tworząc portret Magistratu.
Na stoiskach promocyjnych zaprezentowały się rady i zarządy dzielnic Krakowa, ośrodki i instytucje kultury, miejskie spółki i jednostki. Przy stoisku „Budżetu obywatelskiego 2015” można było zebrać informacje na temat budżetu partycypacyjnego, natomiast przedstawiciele Krakowskiego Holdingu Komunalnego, Wydziałów: Gospodarki Komunalnej i Kształtowania Środowiska przedstawiali dane o rozwoju miejskiej sieci ciepłowniczej, technologii budownictwa energooszczędnego i gospodarki niskoemisyjnej.
Dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych, grach i konkursach z nagrodami.
Na rozstawionej przed budynkiem scenie przez cały dzień odbywały się koncerty i przedstawienia krakowskich grup muzycznych, aktorskich i kabaretów. Szczególnie żywym zainteresowaniem cieszyły się występy dziecięcych zespołów baletowych z krakowskich domów kultury.
Już po raz dwunasty odbyło się Święto Chleba, pod honorowym patronatem Jego Eminencji Kardynała Stanisława Dziwisza i Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Od 12 do 14 czerwca 2015 r. na placu Wolnica zgromadzili się piekarze i producenci tradycyjnych produktów regionalnych, w tym również win z winnic Małopolski. Miłośnicy chleba degustowali wspaniałe wypieki, skorzystali też ze wskazówek piekarzy, by dowiedzieć się, jak upiec prawdziwy chleb. Podczas Święta Chleba zgromadzona przed sceną publiczność miała niepowtarzalną okazję wysłuchania hipnotyzujących opowieści z historii kuchni, którymi podzielili się redaktorzy Mieczysław Czuma i Leszek Mazan.
W trakcie festiwalu miłośnicy regionalnych wypieków mogli również skosztować słynny chleb prądnicki, który – obok krakowskiego obwarzanka – uzyskał certyfikat Unii Europejskiej. Dzieci brały udział w konkursach przy chlebowym piecu oraz oglądały pokazy wypieku chleba i bułek. Na scenie występowały liczne zespoły artystyczne i muzyczne.
Święto Chleba zorganizowali: Stowarzyszenie Małopolska Izba Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Ekologicznych, Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Krakowski Cech Piekarzy.
W wyjątkowo gorącą noc – nie tylko z powodu iście wakacyjnych temperatur – Noc Teatrów w Krakowie – z soboty 13 na niedzielę 14 czerwca 2015 r. spośród wielu niecodziennych wydarzeń przygotowanych przez krakowskie teatry, zainteresowanie publiczności wzbudził plenerowy spektakl Narodowego Starego Teatru. Przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, o północy w namiocie na Błoniach Teatr Stary wystawił bowiem wciąż budzącą ogromne emocje sztukę Alfreda Jarry’ego Król Ubu w reżyserii Jana Klaty.
W niedzielę, 5 lipca 2015 r., Koło Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Krakowskiego oraz Urząd Miasta Krakowa zorganizowały na Rynku Głównym Konkurs Elegancji Pojazdów Zabytkowych, połączony z wystawą „weteranów na czterech kółkach”. Konkurs ma długą tradycję: pierwszy odbył się w 1974 r. Od 1976 r. impreza była jednym z etapów w Mistrzostwach Polski Pojazdów Zabytkowych. Do konkursu przystąpiły przede wszystkim załogi członków Koła Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Krakowskiego i właściciele pojazdów z okolic Krakowa. Przybyły również załogi z Czech i Austrii. Najstarszym prezentowanym samochodem był Dodge z 1917 r., najnowszym – Ferrari Mondial z 1983 r. Załogi samochodów wystąpiły w strojach z epoki. Po konkursie pojazdy prezentowały się licznie zgormadzonym mieszkańcom i turystom wzdłuż linii A–B.
Pierogów z różnym nadzieniem: z owocami, mięsem, warzywami czy smalcem – gotowanych, pieczonych i smażonych, mogli spróbować uczestnicy 13. Festiwalu Pierogów, który tradycyjnie odbył się na Małym Rynku w Krakowie. W trakcie tegorocznego festiwalu aż osiemnastu producentów tych wyrobów walczyło o dwie przechodnie (otrzymywane na rok) nagrody – statuetkę Kazimierza Wielkiego (nagroda publiczności) i statuetkę św. Jacka z Pierogami (nagroda jury).
W tym roku laureatem publiczności w konkursie na najsmaczniejsze pierogi została restauracja POLSKIE SMAKI, a laureatem jury – MAGI. Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek oraz dyplomów odbyło się 16 sierpnia o godz. 12.00. Dzień wcześniej, w sobotę 15 sierpnia, w Bazylice Mariackiej odprawiono mszę św. w intencji gastronomików i kupców krakowskich.
W trakcie kulinarnego święta po raz kolejny odbyła się również impreza organizowana przez Instytut Dziedzictwa – „Cudowna moc bukietów”, w ramach której przeprowadzany jest konkurs na tradycyjny Bukiet Zielny na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podczas festiwalu prezentowały się również liczne zespoły muzyczne, a na zakończenie jako gość specjalny wystąpiła Krystyna Giżowska.
Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Krakowa i Krakowska Kongregacja Kupiecka.
W sobotę 29 sierpnia w alei Róż w Nowej Hucie odbył się plenerowy koncert, podczas którego wystąpiły gwiazdy polskiej sceny operowej i operetkowej. Wieczór wypełniły największe przeboje muzyki klasycznej – najpiękniejsze arie operowe i operetkowe, pieśni neapolitańskie oraz przeboje świata, m.in. Usta milczą dusza śpiewa, O sole mio, Libiamo, Time to say goodbye. Galę poprowadził Dariusz Stańczuk, a wystąpili: Grażyna Brodzińska i Agnieszka Świerczyńska-Sokolnicka oraz „Tre Voci” – trzej tenorzy – Wojciech Sokolnicki, Miłosz Gałaj i Mikołaj Adamczak. Solistom towarzyszyła orkiestra „Krakowska Młoda Filharmonia” pod dyrekcją Tomasza Chmiela.
Korowód dożynkowy z wieńcem i piosenkami ludowymi, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, występy artystyczne oraz pokaz tresury psów znalazły się w programie Dożynek Miejskich, które w tym roku odbyły się w dzielnicy X – Swoszowicach, w niedzielę 30 sierpnia na stadionie Klubu Sportowego „Wróblowianka” przy ul. Wróblowickiej 58.
Dożynki rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego (ul. Bogdanowskiego 14), koncelebrowaną przez biskupa Tadeusza Pieronka i proboszcza parafii w Krakowie-Wróblowicach Adama Szostaka. Następnie korowód dożynkowy – prowadzony przez Międzyszkolny Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, przeszedł z kościoła na stadion Klubu Sportowego „Wróblowianka”. Tam, po uroczystym otwarciu Dożynek, starostowie wręczyli tradycyjne chleby dożynkowe. Otrzymał je Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy X Jan Mikuła oraz Przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider.
Coroczną atrakcją Dożynek Miejskich jest konkurs na wieniec dożynkowy. W tym roku do konkursu zgłosiło się 11 zespołów z wieńcami. Pierwsze miejsce zajął wieniec wykonany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wadowa, miejsce drugie – wieniec Stowarzyszenia Przyjaciół Łuczanowic, a trzecie – Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zbydniowic.
W trakcie Dożynek wystąpili: Międzyszkolny Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, „Big Band z Dobczyc”, a jako atrakcja wieczoru – zespół „Nocna Zmiana Bluesa”, potem rozpoczęła się zabawa taneczna. Małopolska Izba Rolnicza w ramach „Pikniku wołowego” promowała spożycie polskiej wołowiny. Dzieci mogły się bawić w wesołym miasteczku i wziąć udział w wielu konkursach.
Rajd Polski Historyczny ma w swoim założeniu nawiązywać do tradycji Rajdu Polski, a formułą do dawnych rajdów, w których najważniejsza jest jazda na regularność. Rajd Polski jest drugim po słynnym Rajdzie Monte Carlo najstarszym rajdem samochodowym na świecie. Jest to także najbardziej prestiżowa i największa w Polsce i Europie Środkowej impreza w sportach samochodowych. Pierwsza edycja rajdu odbyła się w 1921 roku. W 1973 oraz w 2009 roku Rajd Polski został rozegrany jako runda w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Również w tym roku udział w rajdzie stanowił jedną z eliminacji Mistrzostw Świata w Rajdach Samochodowych FIA – WRC.
Tegoroczna, czwarta edycja Rajdu Polski Historycznego odbbyła się w dniach 3-6 września 2015.
W tym roku zawodnicy startowali na trasach województwa małopolskiego, a baza rajdu mieściła się w Wieliczce. W rajdzie wystartowały samochody wyprodukowane przed 1983 rokiem.
Honorowy start historycznych samochodów odbył się tradycyjnie na Rynku Głównym w Krakowie w czwartek (3 września) o godz. 18.00. Natomiast na metę zlokalizowaną u stóp Wawelu - na Placu Wielkiej Armii Napoleona - samochody wjechały 6 września 2015 r. ok. godz. 19.00.
W bieżącym roku rajd, po raz drugi, wpisany został do prestiżowego kalendarza FIA, jako eliminacja FIA Trophy for Historic Regularity Rallies.
W niedzielę, 13. września właściciele i miłośnicy jamników po raz 21. spotkali się pod Barbakanem, skąd w samo południe, wraz z dźwiękiem hejnału, wyruszyli na Rynek Główny.
W tym roku wśród uczestników pochodu jurorzy czujnie wypatrywali „duetów doskonałych”, które walczyły na scenie pod Ratuszem o nagrody i zaszczytny tytuł człowieczo – jamniczej „PARY IDEALNEJ”. Zwycięzcą został pan Wadim i jego jamnik, który wabi się Loki.
O tym że marsz jamników to zjawisko przyciągające turystów, świadczy fakt, że do zabawy w roku bieżącym włączyła się również ekipa telewizji BBC, która przeprowadziła „jamnicze” konkursy.
Oprócz barwnego pochodu i konkursowych emocji, na płycie Rynku Głównego, po obu stronach sceny rozstawiono 10 stoisk, na których można było bezpłatnie zasięgnąć porad psich ekspertów i skorzystać z różnorakich usług.
Do dyspozycji jamników i ich właścicieli byli m.in. weterynarz, dietetyk zwierzęcy, behawiorysta, instruktor szkolenia psów, zoofizjoterapeuta, rehabilitant zwierzęcy, petsitter i profesjonalny psi fryzjer.
Na miejscu można było również wszczepić „chip” oraz zarejestrować psa w Międzynarodowej Bazie Danych Safe-Animal.
Marsz Jamników stanowi także doskonałą okazję, aby zwrócić uwagę na problemy związane z agresją wobec zwierząt. Stąd, jak co roku, obecność na marszu „Zielonej Strefy” Małopolskiej Policji i Fundacji Psi Los, która niesie pomoc zwierzętom bezdomnym i pokrzywdzonym.
Współorganizatorzy: Radio Kraków, Miasto Kraków
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski
Kolęda w Nowej Hucie i Podgórzu
Dni oczekiwania na święta Bożego Narodzenia – okres magiczny, wzruszający, przepełniony rodzinnym ciepłem można było zapełnić udziałem w „Kolędzie w Nowej Hucie” oraz „Kolędzie w Podgórzu”.
W Nowej Hucie na alei Róż od 12 do 20 grudnia można było codziennie kolędować – od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 19.00, w soboty i niedziele od 14.00 do 19.00. W sobotę 19 grudnia o godz. 16.00 kolędy i pastorałki wykonała Eleni. Nie zabrakło też innych atrakcji – dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na rzeźbę w lodzie, wystąpił też m.in. zespół „Małe Słowianki”, dzieci zobaczyły jasełka i bajki o zimie.
Kolędowaniu towarzyszył kiermasz bożonarodzeniowy – świetna okazja do nabycia w jednym miejscu ozdób i upominków świątecznych, wyrobów rękodzieła artystycznego oraz spróbowania tradycyjnego grzańca.
„Kolęda w Podgórzu” odbyła się w sobotę 12 grudnia na Rynku Podgórskim. Program imprezy był bogaty, wystąpiły m.in. zespoły taneczne z dworu Czeczów, zorganizowano giełdę przepisów świątecznych, warsztaty tworzenia stroików i ozdób świątecznych oraz wystawę szopek wykonanych przez dzieci. Odbył się również konkurs na dekorację stołu świątecznego. Kolędy i pastorałki zaśpiewali uczestnicy eliminacji do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Szwarlika w Będzinie, natomiast o godz. 17.00 swoją prapremierę miał koncert pastorałek z musicalu „Kędyż Go szukać”. W nowoczesnych aranżacjach Mikołaja Blajdy i wykonaniach artystów zabrzmiały jak najlepsze przeboje muzyczne. Wystąpili: Anna Sokołowska, Ala Brudzińska, Magdalena Piotrowska, Marcin Jajkiewicz, Łukasz Lech (wprowadzenie).