Sprawozdanie ze „Święta Rodziny Krakowskiej" 24 maja 2015 roku.
Czwarta edycja „Święta Rodziny Krakowskiej" odbyła się 24 maja 2015 roku na Bulwarze Czerwieńskim. Dokładnie w południe oficjalnego otwarcia dokonał Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Oficjalne otwarcie zostało poprzedzone o godzinie 11.00 krakowskim biegiem par „W pogoni za tlenem", zorganizowanym przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w ramach projektu „Zdrowy oddech dla Krakowa". W biegu wzięło udział 81 par, 9 par zostało nagrodzonych.
Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, jak w latach ubiegłych. Szacowana liczba uczestników to ok. 4000 osób. Na rodziny odwiedzające Bulwar Czerwieński czekało w ten dzień wiele atrakcji. Do współpracy udało nam się zaprosić wielu partnerów zarówno podmiotów miejskich jak i niepublicznych. To dzięki szeroko zakrojonej współpracy Święto zyskało swój jedyny, niepowtarzalny rodzinny klimat. Dzięki tej współpracy cel, jakim była świetna zabawa w gronie najbliższych, wspólne spędzenie czasu wolnego, integracja ponadpokoleniowa, zdrowa rywalizacja sportowa jak również propagowanie zachowań i postaw prozdrowotnych w rodzinach, został osiągnięty.
Centralnym punktem imprezy była scena, na której przez cały dzień prezentowały się zespoły artystyczne, soliści, tancerze i wielu innych młodych artystów. Na terenie Bulwaru od ul. Dietla do Wawelu utworzono Miasteczko Rodzinne, w który rozmieszczonych było ponad 50 stanowisk. Odbywały się w nim gry, konkursy sportowe i edukacyjne oraz różnego rodzaju zabawy – zorganizowane przez partnerów.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się Staromiejska gra terenową „Rodzinny Kraków" przygotowana przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, rodzinne warsztaty „Nie marnuj jedzenia!" przygotowane przez Bank Żywności, fit cross oraz spinning prowadzone przez zespół Infinity Fitness, malowanie twarzy, warsztaty plastyczne oraz wielkie budowanie z klocków LEGO, które każdego roku cieszy się ogromną popularnością. Centrum Języków Śródziemnomorskich Sensapolis przygotowało warsztaty językowe. Na uwagę zasługują organizowane przez MDK „Dom Harcerza" z ul. Reymonta przejażdżki konne, z których skorzystało ok 500 dzieci. Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zaprezentowała wszystkim miłośnikom straży samochód gaśniczy wraz z wyposażeniem, a najmłodsi uczestnicy Święta mogli ugasić makiety symulujące pożar domku oraz Smoka Wawelskiego.
Portal Ekorodzice prowadził warsztaty makulaturowej wikliny oraz wyklejanie Eko – Jeża. Podobnie jak w roku ubiegłym została zorganizowana zbiórka zakrętek plastikowych, które zostaną przeznaczone na zakup nowego wózka inwalidzkiego dla potrzebującego dziecka. Zebrano 360 kg zakrętek.
Partnerami „Święta Rodziny Krakowskiej" były zarówno instytucje miejskie jak i organizacje pozarządowe, a także partnerzy zewnętrzni współpracujący z Urzędem Miasta Krakowa przy organizacji imprezy począwszy od pierwszej edycji, jak - m. in. Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, MDK „Dom Harcerza" z ul. Reymonta 18, Portal ekoRodzice.pl, SALTROM, ANIKINO, Klocki24.com.
Jedną z najważniejszych umiejętności, jaką można było poznać lub przypomnieć sobie było udzielanie pierwszej pomocy. Warsztaty pierwszej pomocy organizowane były przez Grupę „KOGA". Ten sam partner zorganizował rejsy po Wiśle – łącznie 21 rejsów, ponad 200 uczestników.
Ponadto wszyscy zainteresowani zdrowiem swoim i najbliższych przez cały dzień mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych badań medycznych, przeprowadzanych przez szpitale miejskie oraz prywatne centra medyczne. Krakowianie mogli wykonać następujące badania: pomiary tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie, pomiary ciśnienia tętniczego krwi, pomiary poziomu glukozy, badania słuchu, badania dermatologiczne. Położne ze środowiskowego Centrum Medycznego Ujastek udzielały przyszłym rodzicom informacji z zakresu edukacji okołoporodowej i poporodowej. Z kolei specjaliści z Mediciny udzielali porad w zakresie profilaktyki i leczenia cukrzycy, miażdżycy oraz chorób narządów słuchu.
Najmłodsi krakowianie odwiedzający Bulwar Czerwieński uczestniczyli w zabawie z karnetem odwiedzając liczne stanowiska zorganizowane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej, polegającej na zebraniu kolorowych kropek. Zebranie 12 kolorowych kropek upoważniało do otrzymania paczki od Biedronki – partnera strategicznego imprezy. Rozdano ponad 1500 karnetów i paczek. Zabawa z karnetami co rok cieszy się olbrzymim powodzeniem wśród uczestników.
Podczas Święta na scenie rozstrzygnięto 4 konkursy organizowane m.in. przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży we współpracy z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny, a także zorganizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury z al. 29 Listopada 102, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana:
• Konkurs plastyczny na drzewo genealogiczne PORTRET RODZINY
• Staromiejska gra terenowa „Rodzinny Kraków"
• Konkurs JesteśMy Rodziną
• Konkurs plastyczno – literacki „A ja wolę moją mamę"
Wydarzenie zakończył koncert ZŁOTA ABBA – PRZEBOJE LEGENDARNEJ GRUPY.
„Święto Rodziny Krakowskiej" to przedsięwzięcie zrealizowane po raz czwarty przez Urząd Miasta Krakowa z inicjatywy Pełnomocnika ds. Rodziny. Dzięki współpracy i współorganizacji z Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz jednostek miejskich, organizacji pozarządowych i Młodzieżowych Domów Kultury przygotowaliśmy bardzo bogaty program, w którym każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.
Jednocześnie warto podkreślić udział w przedsięwzięciu Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, jednostki miejskiej, odpowiedzialnej za istotną kwestię w mieście – pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom, jak również szeroko rozumianą profilaktykę uzależnień. Podczas „Święta Rodziny Krakowskiej" pracownicy MCPU udzielali porad w zakresie : problematyki uzależnień od substancji, szczególnie alkoholu, leków oraz uzależnień behawioralnych. Z porad skorzystało wielu rodziców nastolatków zaniepokojonych ich zachowaniem ryzykownym.
Na szczególną uwagę zasługuje udział w „Święcie Rodziny Krakowskiej" Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który promował akcję „Rodzic zastępczy – moja praca". Akcja miała na celu zachęcanie do sprawowania pieczy zastępczej. W sumie przeprowadzono 40 konsultacji.
Po raz pierwszy została utworzona specjalna Strefa Sportu, w której w ramach projektu „Nie bój się sięgać gwiazd" odbyły się spotkania i treningi z tenisistką Joanną Sakowicz – Kostecką oraz piłkarzem Mirosławem Szymkowiakiem. Ponadto uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w rodzinnym nordic walking prowadzonym przez trenerów realizujących miejski program „Kraków biega, Kraków spaceruje".
Podsumowanie w liczbach :
• wykonano prawie 1300 badań medycznych i konsultacji
• wydano ponad 1500 karnetów zabawy
• wydano ponad 1500 paczek
• zebrano 360 kg. nakrętek plastikowych
• 500 przejażdżek konnych
• Wydano ok. 6000 ulotek i folderów
Organizatorzy:
● Urząd Miasta Krakowa
● Caritas Archidiecezji Krakowskiej
Partnerzy Strategiczni:
● Biedronka
● Jeronimo Martins
Sponsorzy:
● Klocki24.com
● Bahlsen Polska
● Handlowa Spółdzielnia JUBILAT
● SNACKS Spółka Akcyjna
● Jurek Catering
• Małopolanka
• Praktiker
• TOYSMANN
• KRAKUSKI CAFE
• 3G DENTIST Klinika stomatologiczna
Patroni medialni:
• TVP KRAKÓW
• RADIO KRAKÓW
• MAGICZNY KRAKÓW
• KRAKÓW.PL
• CZAS DZIECI
• EKO RODZICE
Partnerzy:
● Bank Żywności
● Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana
● Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
● Dworek Białoprądnicki
● ekoRodzice.pl
● Jacht Klub KOGA
● Związek Harcerstwa Polskiego
● Anikino – Kraina Zabaw Dziecięcych
● Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
● Salezjański Ruch Troski o Młodzież SALTROM
● Fundacja „Dr Clown"
● Infinity Fitness
● Szpital Ginekologiczno-Położniczy UJASTEK
● Fundacja Pro Vitalis
● Portal „Czas dzieci"
● Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie
● MDK im. A. Bursy
● MDK, al. 29 Listopada 102
● MDK im. J. Korczaka
● MDK "Dom Harcerza" im. prof. Aleksandra Kamińskiego
● MDK Grunwaldzka 5
● MDK Dom Harcerza ul. Reymonta 18
● MDK im. K.I. Gałczyńskiego
● MDK Fort 49
● Straż Miejska Miasta Krakowa
● Scanmed Multimedis SA
● Prywatny Żłobek Tęczowe Misie
● Szkoła Podstawowa ISTOTA
● Fundacja ISKRA
● Park Wodny w Krakowie
● Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej
● Specjalistyczne Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży Kraków
● FALCK
● Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe sp. z o.o. MEDICINA
● Fundacja „Hipoterapia"
● Tigers Kraków
● Fundacja „Ku przyszłości"
● Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
● Krakowski Ośrodek Diagnostyki Kręgosłupa
● Katolicki Dom Kultury im. Kard. A. Sapiehy
● Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak"
● Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie SA
● Zespół Szkół Chemicznych w Krakowie
● MedDim
● Sensapolis Centrum Języków Śródziemnomorskich
● Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie
● Krakowski Bieg Antysmogowy
● Narodowy Fundusz Zdrowia