Informacje udzielane są pod numerami telefonów: 12 616 19 08, 12 616 14 41, 12 616 14 37.
Zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca (wpisany do rejestru wyborców w Krakowie) zgłasza do 24 sierpnia 2015 r.
Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, faksem (12 616 14 44) lub drogą elektroniczną na adres e-mail: referendum@um.krakow.pl. Wzór zgłoszenia jest tutaj.
Wnioski można też składać w każdej lokalizacji Urzędu Miasta Krakowa (lista lokalizacji tutaj).
Zgłoszenie musi zawierać:
• nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL,
• oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w Gminie Miejskiej Kraków,
• wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet referendalny lub deklarację osobistego odbioru pakietu referendalnego w Urzędzie Miasta Krakowa.
PROSIMY O PODAWANIE NUMERÓW TELEFONÓW W CELU UŁATWIENIA KONTAKTU Z PAŃSTWEM.
W zgłoszeniu wyborca może zażądać przesłania mu wraz z pakietem referendalnym nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.
Nie mają prawa do głosowania korespondencyjnego wyborcy przebywający:
• w zakładach opieki zdrowotnej,
• w domach pomocy społecznej,
• w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych,
• w domach studenckich,
• na polskich statkach morskich,
oraz wyborcy głosujący przez pełnomocnika.
Wyborca zostanie skreślony ze spisu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania i ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla obwodowej komisji do spraw referendum, wyznaczonej dla celów głosowania korespondencyjnego w Krakowie.
Wyborca, nie później niż 31 sierpnia 2015 r., otrzyma z Urzędu Miasta Krakowa pakiet referendalny, który zostanie doręczony wyłącznie do rąk własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru.
Jeżeli wyborca we wniosku zadeklarował osobisty odbiór pakietu referendalnego, pakiet ten będzie możliwy do odebrania w Urzędzie Miasta Krakowa, Plac Wszystkich Świętych 3-4, pok. 240 od 28 sierpnia 2015 r.
Jeżeli wyborca nie może potwierdzić odbioru, doręczający sam stwierdzi datę doręczenia oraz wskaże odbierającego i przyczynę braku jego podpisu.
W przypadku nieobecności wyborcy pod wskazanym adresem doręczający umieści zawiadomienie o terminie powtórnego doręczenia w skrzynce na listy lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania. Termin powtórnego doręczenia nie może być dłuższy niż 3 dni od dnia pierwszego doręczenia.
Wyborca (za wyjątkiem wyborcy niepełnosprawnego) musi osobiście dostarczyć zaklejoną kopertę zwrotną do placówki Poczty Polskiej okazując przy nadaniu przesyłki dokument tożsamości:
• najpóźniej w dniu 3 września 2015 r. – w placówce Poczty Polskiej usytuowanej w Krakowie,
• najpóźniej w dniu 2 września 2015 r. – w dowolnej placówce Poczty Polskiej na terenie kraju.
Niepełnosprawna osoba uprawniona do udziału w referendum może umówić się na odbiór koperty zwrotnej w miejscu i terminie przez nią wskazanym (np. w jej mieszkaniu), najpóźniej na dzień 3 września 2015 r.
Wyborca może przed dniem głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do Urzędu Miasta Krakowa (w godzinach pracy Urzędu) lub w dniu głosowania, do czasu jego zakończenia, osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji do spraw referendum, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.
W przypadku gdy wyborca zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, wyborcy temu nie wydaje się zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów po wysłaniu do wyborcy pakietu referendalnego, chyba że zwrócił on pakiet w stanie nienaruszonym.