Informacje udzielane są pod numerami telefonów: 12 616 19 08, 12 616 14 41, 12 616 14 37.
W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa osoba niepełnosprawna udzielająca pełnomocnictwa, wpisana na listę wyborców w Gminie Miejskiej Kraków, składa wniosek do Prezydenta Miasta Krakowa najpóźniej do 28 sierpnia 2015 r.
DOKUMENTY DO POBRANIA:
ZGODA NA PRZYJĘCIE PEŁNOMOCNICTWA
Dokumenty są także dostępne na stanowiskach informacyjno-podawczych we wszystkich siedzibach Urzędu Miasta Krakowa.
Wniosek można:
1) złożyć osobiście we wszystkich lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa;
2) wysłać pocztą na adres: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Organizacji i Nadzoru, Plac Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków;
3) złożyć elektronicznie po podpisaniu kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub za pośrednictwem platformy ePUAP.
UWAGA! NIE SĄ PRZYJMOWANE WNIOSKI W FORMIE SKANU LUB KSEROKOPII PRZESŁANE FAKSEM LUB E-MAILEM.
Do wniosku należy dołączyć:
• pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania,
• kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o stopniu niepełnosprawności (o ile wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat),
• kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem, jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w Gminie Miejskiej Kraków.
PROSIMY O PODAWANIE NUMERÓW TELEFONÓW W CELU UŁATWIENIA KONTAKTU Z PAŃSTWEM.
Wniosek mogą złożyć osoby, które najpóźniej w dniu głosowania skończą 75 lat lub posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz posiadające równoznaczne orzeczenie organu rentowego, tj. o:
• całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
• niezdolności do samodzielnej egzystencji;
• całkowitej niezdolności do pracy;
• o zaliczeniu do I grupy inwalidów;
• o zaliczeniu do II grupy inwalidów;
• osoby o stałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Nie mają prawa do głosowania przez pełnomocnika wyborcy przebywający w:
• zakładach opieki zdrowotnej,
• domach pomocy społecznej,
• zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych,
oraz wyborcy głosujący korespondencyjnie.
Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców na terenie Gminy Miejskiej Kraków lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mąż zaufania.
Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babcia itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed Prezydentem Miasta lub przed innym pracownikiem Urzędu Miasta upoważnionym przez Prezydenta Miasta do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.
Akt pełnomocnictwa do głosowania jest sporządzany w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej udzielającej pełnomocnictwa lub w innym miejscu na obszarze gminy, jeżeli osoba ta zwróci się o to we wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.
Wyborca ma prawo cofnąć udzielone pełnomocnictwo do głosowania przez złożenie najpóźniej na 2 dni przed dniem referendum, tj. do dnia 4 września 2015 r. stosownego oświadczenia Prezydentowi Miasta Krakowa lub doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji do spraw referendum w dniu głosowania.
Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu, może zagłosować osobiście, pod warunkiem, że zrobi to wcześniej niż pełnomocnik.