Dokument archiwalny
Otwarty konkurs ofert na realizację w latach 2016 - 2017 zadania publicznego pn.: „Utworzenie oraz prowadzenie lokalnego Centrum Aktywności Seniorów w Dzielnicy VIII”
Gmina Miejska Kraków, Prezydent Miasta Krakowa ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację w latach 2016 - 2017 zadania publicznego w zakresie: działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym. Komórka realizująca: Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa
Zakres: działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym
Tytuł zadania publicznego:
Utworzenie oraz prowadzenie lokalnego Centrum Aktywności Seniorów w Dzielnicy VIII
Miejsce realizacji zadania:
Lokal wskazany przez organizację, biorącą udział w konkursie mieszczący się na terenie Dzielnicy VIII. Oferent powinien przedstawić tytuł prawny do lokalu lub lokalów wskazanych w ofercie (umowa najmu, umowa użyczenia, akt własności itp.).
Planowana wysokość środków publicznych na realizację zadania:
w roku 2016 – środki w wys. 36.600,00 zł
w roku 2017 – środki w wys. 68.400,00 zł
Termin realizacji zadania: od 01 lipca 2016 r. do 31.12.2017 r.
Zasady przyznawania dotacji:
- Do złożenia ofert w konkursie uprawnione są organizacje pozarządowe oraz podmioty, wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz. U. 2014 poz. 1118, 1138 i 1146), zwanej dalej ustawą, prowadzące działalność pożytku publicznego odpowiednio do terytorialnego zakresu działania Gminy Miejskiej Kraków, niedziałające w celu osiągnięcia zysku oraz których działalność statutowa zgodna jest z dziedziną zlecanego zadania.
- Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie właściwego formularza oferty, zgodnego ze wzorem określonym w aktualnym Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz złożenie go w terminie i w sposób określony w niniejszym ogłoszeniu.
- Oferent winien przedstawić ofertę zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji, gwarantując wykonanie zadania w sposób efektywny, oszczędny i terminowy.
- Oferent odpowiada za rzetelność, poprawność i kompletność oferty oraz zawartych w niej informacji.
- Terminowe złożenie poprawnej i kompletnej oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.
- Dofinansowanie nastąpi w trybie wspierania realizacji zadania publicznego.
- Wymagany minimalny wkład własny Oferenta (rozumiany jako wkład finansowy w realizację programu ze środków własnych i środków pochodzących z innych źródeł, w tym wolontariatu) wynosi 10% kwoty wnioskowanej dotacji, w tym co najmniej 8% wkład finansowy. Oferty niezawierające wymaganego wkładu własnego nie będą rozpatrywane.
- Wydział zastrzega sobie prawo wizji lokalnej lokalu lub lokalów wskazanych w ofercie.
- Oferent z przekazanej kwoty dotacji może maksymalnie przeznaczyć 15% na doposażenie zgodne z wymogami konkursu – w kalkulacji kosztów realizacji zadania w roku 2016 r.
- Oferent w celu wyeliminowania podwójnego dofinansowania, z budżetu Miasta może otrzymać tylko jedną dotację na realizację konkretnej oferty zgłoszonej do konkursu w ramach poszczególnych zadań.
- W przypadku zlecenia realizacji zadania publicznego organizacjom pozarządowym lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3, które złożyły ofertę wspólną, w umowie o wsparcie realizacji zadania publicznego należy wskazać prawa i obowiązki każdej z organizacji lub podmiotów, w tym zakres ich świadczeń składających się na realizowane zadanie.
- Po rozstrzygnięciu otwartego konkursu ofert, przed podpisaniem umowy Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa oraz Oferent dokonują uzgodnień, których celem jest doprecyzowanie warunków i zakresu realizacji zadania lub odstępują od jego realizacji.
- Decyzja o przyznaniu dotacji nie jest decyzją administracyjną w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.
- Od podjętych decyzji związanych z rozstrzygnięciem konkursu nie przysługuje odwołanie.
- Każdy w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia wyników konkursu może żądać uzasadnienia wyboru lub odrzucenia oferty.
- Informacje o ofertach niespełniających wymogów formalnych, jak również o odrzuceniu oferty lub udzieleniu dotacji na realizację zadań zostaną zamieszczone w formie wykazu w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta Krakowa oraz na miejskiej platformie informacyjnej dla organizacji pozarządowych www.ngo.krakow.pl, www.gwa.nawikus.krakow.pl.
- Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Dotacja będzie przekazana w transzach kwartalnych z góry do 30-go dnia każdego następnego miesiąca po zakończeniu poprzedniego kwartału, po zaakceptowaniu sprawozdania. Przy czym pierwsza transza umowy będzie wypłacona za okres w terminie do 30 dni po zawarciu umowy.
- Upoważnieni przedstawiciele Oferenta zobowiązani są do osobistego zgłoszenia się w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa w celu uzgodnienia warunków umowy, w terminie do 14 dni od ogłoszenia wyników konkursu.
- Niedotrzymanie powyższego terminu jest równoznaczne z rezygnacją z przyznanej dotacji.
- Oferent przyjmując zlecenie realizacji zadania zobowiązuje się do wykonania zadania w zakresie i na zasadach określonych w umowie, o której mowa w pkt. 17.
- Oferent, któremu udzielono dotacji na realizację zadania publicznego będzie zobowiązany do:
- prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków otrzymanych z dotacji na realizację umowy oraz wydatków dokonywanych z tych środków,
- comiesięcznego przedkładania raportów dokumentujących działania faktycznie podjęte przy realizacji zadania publicznego określonego w niniejszym ogłoszeniu.
- Dotacje udzielone z budżetu Miasta wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi do budżetu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
- Z wykonania zadania objętego umową, w tym z zaangażowania środków własnych w jego realizację, Oferent sporządza sprawozdanie, zgodne ze wzorem określonym w aktualnym Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Warunki realizacji zadania:
Cel konkursu:
Konkurs ma na celu wybór oferty, która pozwoli na poprawę jakości i poziomu życia osób starszych 60 + poprzez pobudzenie aktywności społecznej seniorów w ramach tworzonego Centrum Aktywności Seniorów w lokalizacji wskazanej na terenie Dzielnicy VIII.
Cel ten realizowany będzie poprzez:
- rekrutację seniorów (min. 70 osób) – obowiązkowa deklaracja przystąpienia do CAS-u – wzór deklaracji będzie stanowić załącznik do umowy;
- promocję i organizację wolontariatu, we współpracy z KCS, a w szczególności:
- popularyzowanie i wyjaśnianie znaczenia wolontariatu,
- propagowanie inicjatyw mających na celu podniesienia prestiżu wolontariatu,
- poszerzenie wśród seniorów wiedzy o rodzajach wolontariatu i zakresu pracy wolontariuszy,
- zachęcanie i organizowanie seniorów do podejmowania aktywności wolontarystycznej, włączania się w inicjatywy łączące bezinteresowne działanie z kształtowaniem więzi społecznych opartych na zaufaniu i solidarności społecznej. Jednocześnie minimum 50% uczestników CAS-u będzie zaangażowanych w wolontariat;
- obowiązkowe wyposażenie lokalu w:
- minimum 2 komputery z dostępem do Internetu,
- rzutnik,
- ekran,
- instrument muzyczny,
- 20 kompletów kijków nordic-walking,
- 15 karimat,
- 12 piłek dmuchanych gimnastycznych (rehabilitacyjnych);
- prowadzenie zajęć o charakterze edukacyjnym - minimum 5 kursów, w dwóch grupach (podstawowa i średnio zaawansowana) - wymienionych poniżej w ramach powstałego CAS-u, które będą odbywać się co najmniej raz w tygodniu po jednej godzinie zegarowej:
- obsługi urządzeń związanych z nowymi technologiami: komputer, telefon komórkowy, tablet, etc.,
- fotograficzno-filmowy,
- samoobrony,
- zdrowego gotowania i odżywiania się, utrzymania sprawności fizycznej i akceptacji siebie w starości,
- mediacji,
- pierwszej pomocy,
- języków obcych,
- małej poligrafii,
- szycia, haftowania,
- opieki nad osobą obłożnie chorą,
- plastyczny (rzeźby, malarstwa, makramy etc.),
- wiedzy obywatelskiej szczególnie dotyczącej spraw samorządowych;
- prowadzenie cyklicznych zajęć o charakterze rozwojowym (szkolenia, warsztaty oraz treningi) – co najmniej raz w tygodniu w ramach powstałego CAS-u po 45 minut w pięciu grupach, z poniższego zakresu:
- zdrowy tryb życia,
- gry stolikowe i ruchowe tj. brydż, szachy, bule (petanka), krykiet itp.,
- nordic-walking,
- przygotowujące do turystyki wodnej, pieszej, rowerowej,
- teatralne,
- wokalne,
- kurs tańca towarzyskiego,
- kurs pływania,
- zajęcia ruchowe;
- prowadzenie działań w obszarze działań międzypokoleniowych, np.:
- działania sąsiedzkie, integrujące różne grupy wiekowe,
- inicjatywy obywatelskie (mieszkańcy w różnym wieku łączą siły, aby rozwiązać ważny problem),
- inicjatywy skupiające pasjonatów danej dziedziny w różnym wieku,
- wolontariat seniorów na rzecz dzieci (korepetycje, prowadzenie zajęć, czytanie dzieciom książek, wsparcie wychowawcze),
- wolontariat młodych osób na rzecz starszych, samotnych,
- zachęcanie do uczestniczenia w zajęciach organizowanych i prowadzonych przez młodzież.
Pozostałe warunki:
- Oferent zapewnienia, że zakupiony sprzęt ruchomy oraz wyposażenie, będzie udostępniany seniorom co najmniej 3 lata od daty zakończenia umowy, z wyłączeniem sytuacji, gdy uległ on zamortyzowaniu, zgodnie z ustawą o rachunkowości.
- CAS angażuje beneficjentów do wspólnego organizowania wycieczek turystyczno-krajoznawczych po okolicy i po Krakowie, wyjść do muzeów, kin, teatrów, opery, filharmonii etc. oraz współpracuje z innymi CAS-ami powstałymi w ramach lokalnej sieci.
- CAS jest dostępny 5 dni w tygodniu przynajmniej 4 godziny dziennie.
- Oferent zobowiązany jest do załączenia do oferty projektu Regulaminu działalności CAS.
- Oferent może pobierać opłatę członkowską (w przypadku prowadzenia odpłatnej działalności statutowej), jednak nie większą niż 5 złotych miesięcznie. Kwota ta ma być przeznaczona na działalność CAS-u.
- Realizacja zadania powinna zapewnić działania mające na celu poprawę sprawności intelektualnej i fizycznej oraz aktywności społecznej osób starszych.
- Beneficjentami niniejszego zadania publicznego mogą być organizacje pozarządowe, podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy prowadzące działalność na rzecz mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków oraz mieszkańcy Gminy Miejskiej Kraków.
Termin składania ofert:
Zgodnie z obowiązującym Zarządzeniem nr 1924/2015 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 23.07.2015 r. w sprawie wprowadzenia w Gminie Miejskiej Kraków systemu informatycznego NAWIKUS – Narzędzia Analizy Wartości Kontraktowanych Usług Społecznych, oferty należy składać przy wykorzystaniu generatora wniosków aplikacyjnych dostępnego na stronie internetowej www.nawikus.krakow.pl*, po wcześniejszym zarejestrowaniu się na tym portalu i utworzeniu Profilu Organizacji.
Po wypełnieniu ofertę należy wydrukować, podpisać przez osobę/y upoważnioną/e do reprezentacji i złożyć do dnia 19 maja 2016 r. do godz. 12:00 w zaklejonej, opieczętowanej kopercie wyłącznie w siedzibie Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, os. Centrum C 10 pok. 102 lub 110 – z zaznaczeniem na kopercie nazwy oferenta oraz rodzaju i tytułu zadania publicznego, którego dotyczy oferta, wraz z wszystkimi złącznikami.
Oferenci, którzy nie mają dostępu do komputera lub Internetu mogą skorzystać z punktu Obsługi NGO – NAWIKUS w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa, Referat Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych, os. Centrum C 10, pokój nr 3, od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 18.30. W godzinach pracy Urzędu możliwa jest pomoc techniczna przy wprowadzaniu ofert.
*Minimalne wymagania techniczne, które muszą być spełnione, by organizacja mogła korzystać z systemu informatycznego NAWIKUS:
- komputer z dostępem do internetu,
- przeglądarka internetowa z obsługą HTML5 - zalecana Mozilla Firefox/Waterfox (w wersji 44 lub wyższej), Internet Explorer (w wersji 9 lub wyższej),
- zalecane minimalne ustawienie rozdzielczości ekranu: 1280×1024.
Tryb i kryteria stosowane przy wyborze oferty oraz termin dokonania wyboru ofert:
- Komisja konkursowa opiniuje oferty w terminie do 60 dni od daty określającej końcowy termin składania ofert.
- Oferta nie podlega ocenie i zostaje odrzucona z powodu następujących błędów formalnych:
- niewypełnienia wszystkich punktów formularza oferty,
- złożenia oferty po terminie,
- złożenia oferty bez wymaganych załączników,
- złożenia oferty w niewłaściwy sposób (niezgodny z ogłoszenie konkursu, tj. np. przesłanie pocztą, faksem, drogą elektroniczną),
- złożenie oferty na niewłaściwym formularzu, innym niż określony w ogłoszeniu,
- złożenie oferty przez podmiot nieuprawniony,
- złożenie oferty przez organizację, która według statutu nie prowadzi działalności w dziedzinie objętej konkursem,
- złożenie oferty zawierającej brak jednoznacznie zdefiniowanego zakresu zadania,
- złożenie oferty niepodpisanej przez osoby upoważnione do tego zgodnie z zapisami statutu i aktualnym odpisem Krajowego Rejestru Sądowego lub z innym dokumentem potwierdzającym status prawny podmiotu i umocowanie osób go reprezentujących.
- Komisja konkursowa może żądać od oferentów dodatkowych wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert.
- Komisja dokonuje oceny oferty pod względem formalnym na podstawie karty oceny formalnej stanowiącej załącznik Nr 1 do mniejszego ogłoszenia.
- Po przeprowadzeniu oceny formalnej oferty, komisja konkursowa sporządza listę ofert spełniających wymogi formalne i wykaz ofert nieformalnych.
- Komisja konkursowa po zaopiniowaniu ofert spełniających wymogi formalne przystępuje do ich oceny pod względem merytorycznym, zgodnie z kartą oceny merytorycznej stanowiącą załącznik Nr 2 do niniejszego ogłoszenia.
- Ocena merytoryczna dokonywana jest w oparciu o następujące kryteria:
- możliwość realizacji zadania publicznego przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy,
- kalkulację kosztów zadania publicznego, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania,
- jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których organizacja pozarządowa lub podmioty określone w art. 3 ust. 3 ustawy będą realizować zadanie publiczne,
- planowany przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizacje zadania publicznego (w przypadku, o którym mowa w art. 5 ust. 4 pkt. 2 ustawy),
- planowany przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenie wolontariuszy i pracę społeczną członków,
- analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku organizacji pozarządowej lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.
- Dotację otrzyma najlepsza z ofert, która otrzyma co najmniej 30 pkt podczas oceny merytorycznej.
- Ostatecznego wyboru oferty wraz z decyzją o wysokości kwoty dotacji dokonuje Prezydent Miasta Krakowa lub osoba przez niego upoważniona.
- Dotacje udzielone z budżetu Miasta wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi do budżetu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
- Otwarty konkurs ofert może zostać unieważniony w przypadku, gdy:
- nie zostanie złożona żadna oferta,
- żadna ze złożonych ofert nie będzie spełniać wymogów zawartych w niniejszym ogłoszeniu.
Gmina Miejska Kraków przeznaczyła na realizację przedmiotowego zadania publicznego na lata 2015-2016 środki finansowe w wysokości : 1 330 364,00 zł.
Prezydent Miasta Krakowa ogłasza nabór do pracy w komisji konkursowej:
- W celu dokonania oceny ofert złożonych przez organizacje pozarządowe w otwartym konkursie ofert na lata 2016-2017 ogłasza się nabór do komisji konkursowej do oceny ofert na realizację zdania publicznego pn.: „Utworzenie oraz prowadzenie lokalnego Centrum Aktywności Seniorów w Dzielnicy VIII”.
- Komisja konkursowa powoływana jest w celu opiniowania ofert złożonych w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego określonego w niniejszym ogłoszeniu.
- W skład komisji konkursowej wchodzi do 7 osób z prawem głosu:
- przewodniczący komisji – przedstawiciel komórki realizującej, odpowiedzialnej za dany konkurs,
- do trzech przedstawicieli komórki realizującej, w tym zastępca przewodniczącego,
- do trzech osób wskazanych przez organizacje pozarządowe, Krakowska Rada Działalności Pożytku Publicznego może rekomendować jedną z nich.
- Do prac komisji konkursowej przewodniczący komisji może zaprosić z głosem doradczym osoby posiadające specjalistyczną wiedzę w dziedzinie, obejmującej zakres zadań publicznych, których konkurs dotyczy.
- W skład komisji konkursowej nie mogą wchodzić osoby wskazane przez organizacje pozarządowe, biorące udział w konkursie.
- Komisja konkursowa powoływana jest przez Prezydenta Miasta Krakowa lub osobę przez niego upoważnioną w drodze zarządzenia.
- Prezydent lub osoba przez niego upoważniona wybiera do komisji przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów spośród zgłoszonych wcześniej kandydatur, kierując się przy tym posiadaną przez nich specjalistyczną wiedzą w dziedzinie obejmującej zakres zadania publicznego, którego dotyczy konkurs ofert.
- Kandydaci muszą spełniać łącznie następujące kryteria:
- są obywatelami RP i korzystają w pełni z praw publicznych,
- nie reprezentują organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy, biorących udział w konkursie,
- nie podlegają wyłączeniu określonemu w art. 24 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z 2014 r. poz. 183, 1195),
- mają oświadczenie w przedmiocie określonego zadania publicznego oraz w zakresie działalności organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy,
- wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz. U. 2014 poz. 1182),
- zgłoszą swoją kandydaturę poprzez formularz zgłoszeniowy, stanowiący załącznik Nr 3 do ogłoszenia, podpisany i wypełniony przez samego kandydata lub też przez podmiot zgłaszający kandydata,
- dostarczą wraz z formularzem zgłoszeniowym oświadczenie o zgodzie na udział w pracach komisji konkursowej oraz oświadczenie o bezstronności przy opiniowaniu ofert w stosunku do oferentów biorących udział w konkursie, stanowiących odpowiednio załącznik Nr 4 i 5 do niniejszego ogłoszenia.
- Udział w pracach komisji konkursowej jest nieodpłatny i za udział w posiedzeniach jej członkom nie przysługuje zwrot kosztów podróży.
- Pierwsze posiedzenie Komisji konkursowej odbędzie się w dniu 20 maja 2016 r.
- Termin zgłaszania kandydatów upływa z dniem 06 maja 2016 roku o godz. 12.00. Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy składać wyłącznie w siedzibie Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, os. Centrum C 10 pok. 102 i 110.
Informacje dodatkowe:
- Regulamin przeprowadzania przez Gminę Miejską Kraków otwartych konkursów ofert na realizację przez organizacje pozarządowe zadań publicznych określa Załącznik Nr 1 do Programu Współpracy Gminy Miejskiej Kraków na rok 2016 z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami określonymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, przyjętego uchwałą nr XXXI/523/15 Rady Miasta Krakowa z dnia 2 grudnia 2015 roku.
- Regulamin powoływania, funkcjonowania i pracy komisji konkursowych załącznik nr 2 do Programu Współpracy Gminy Miejskiej Kraków na rok 2016 z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami określonymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, przyjętego uchwałą nr XXXI/523/15 Rady Miasta Krakowa z dnia 2 grudnia 2015 roku.
- W procesie przygotowania oferty, a następnie realizacji zadania publicznego rekomenduje się stosowanie „Standardów realizacji usług publicznych” określanych w załączniku do Uchwały nr VI/72/15 Rady Miasta Krakowa z dnia 28 stycznia 2015 r. w sprawie przyjęcia ''Wieloletniego Programu Współpracy Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi na lata 2015-2017''.
Informacje dotyczące otwartego konkursu ofert można uzyskać od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00 w pok. 102 i 110 lub pod numerem tel. 12/616-7806, 7802, 7807.
KARTA OCENY FORMALNEJ załącznik Nr 1.xls
KARTA OCENY MERYTORYCZNEJ załącznik Nr 2.xls
ZGŁOSZENIE DO KOMISJI załącznik Nr 3.doc
ZGODA NA UCZESTNICTWO W PRACACH KOMISJI załącznik Nr 4.doc
OŚWIADCZENIE O BRAKU KONFLIKTU załącznik Nr 5.doc