W związku z wejściem w życie 28 lipca 2005 r. ustawy z dnia 18 maja 2005 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 113, poz. 954) zmienił się tryb postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. Po nowelizacji postępowanie to nie będzie stanowiło – tak jak dotychczas - części innego postępowania np. pozwolenia na budowę, lecz będzie toczyło się samodzielnie. Postępowanie to będzie się kończyło „decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia” (w skrócie „decyzja środowiskowa”). Decyzja ta poprzedzać ma 10 rodzajów zezwoleń niezbędnych przed rozpoczęciem inwestycji między innymi pozwolenie na budowę oraz zgłoszenia budowy lub wykonywania robót budowlanych, zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części w odniesieniu do inwestycji wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U.04.257.2573). Decyzja środowiskowa powinna być załączona do wniosków: o wydanie pozwolenia na budowę, przyjęcie zgłoszenia budowy lub wykonywania robót budowlanych, zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania, ale tylko w odniesieniu do tych inwestycji, które zawarte są w ww. rozporządzeniu.
Uwaga! Nowelizacja ustawy wykreśliła wymóg przeprowadzania postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko na etapie wydawania decyzji ustalających warunki zabudowy i zagospodarowania terenu (WZ i ULICP).
Wydział Architektury i Urbanistyki oraz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krakowa uprzejmie prosi wszystkich zainteresowanych uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach o występowanie przed złożeniem wniosku o wydanie wyżej wskazanej decyzji z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz o załączenie tej decyzji do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z załączoną decyzją WZ i ULI CP ułatwi pracę Urzędu Miasta Krakowa, a tym samym przyspieszy postępowanie w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Inwestor uzyskując decyzję WZ lub ULI CP będzie wiedział, czy dane przedsięwzięcie będzie mogło powstać w danym miejscu z punktu widzenia przepisów planistycznych (w szczególności ustawy z dnia 27 marca 2003 r. – Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.).
Uzyskanie wcześniej decyzji WZ lub ULI CP i załączenie jej do wniosku o wydanie decyzji spowoduje, iż decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach będzie zgodna ze wskazanymi wyżej decyzjami i nie spowoduje niepotrzebnych komplikacji na dalszym etapie procesu inwestycyjnego – w sytuacji gdyby obie decyzje zawierały warunki wzajemnie się wykluczające.
Zapis art. 56 ust. 2 pkt 3 Prawa ochrony środowiska wyraźnie wskazuje, iż w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach winny być uwzględnione wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym, co przemawia za tym, aby ta decyzja została wydana w fazie pomiędzy uzyskaniem decyzji WZ lub ULI CP a dalszymi etapami procesu inwestycyjnego, a nadto wskazuje, iż przedsięwzięcie winno już być dalece skonkretyzowane i zgodne z ustaleniami bądź miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bądź też decyzji WZ lub ULI CP.