OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 8 o powierzchni użytkowej 72,31 m2, położonego w budynku mieszkalnym przy Pl. Jana Matejki Nr 4 wraz z pomieszczeniami przynależnymi: pomieszczeniem wc o powierzchni 2,51 m2 i pomieszczeniami piwniczymi o powierzchniach 2,83 m2 i 3,98 m2 oraz udziałem wynoszącym 174/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa składająca się z działek oznaczonych nr 78/1 o powierzchni 0,0070 ha oraz nr 78/2 o powierzchni 0,0296 ha, położona w obrębie S-20 jednostka ewidencyjna Śródmieście, objęta KW KR1P/00076786/1.
cena wywoławcza nieruchomości wynosi: 733 000,00 zł
wadium wynosi: 74 000,00 zł
Kamienicę przy Pl. Jana Matejki Nr 4 tworzy budynek frontowy i budynek oficyny, kamienica położona jest w zwartej zabudowie wielomieszkaniowej. Budynek wzniesiony został w 1881 r. w technologii tradycyjnej, ściany są murowane z cegły pełnej, stropy między kondygnacjami są drewniane. Kamienica jest jednoklatkowa, pięciokondygnacyjna, częściowo podpiwniczona.
Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków na podstawie indywidualnej decyzji, jednakże z uwagi na wartości urbanistyczne, architektoniczne i historyczne znajduje się w wojewódzkiej i gminnej ewidencji obiektów zabytkowych. Nieruchomość leży w obrębie układu urbanistycznego Kleparza, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A – 648 decyzją z dnia 25.01.1984 r. oraz na obszarze historycznego zespołu miasta Krakowa uznanego za pomnik historii zarządzeniem Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 r. Nieruchomość podlega ochronie prawnej na mocy przepisów ustawy z dnia 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Za najcenniejszą wartość zabytku uznaje się jego autentyzm, czyli stopień zachowania oryginalnej substancji obiektu. Ze względów konserwatorskich należy dążyć do zachowania wszelkich wartościowych, historycznych, architektonicznych elementów budynku, świadczących o jego oryginalnej formie. Wszelkie zatem prace powinny być prowadzone z poszanowaniem istniejących wartości, przy jak najmniejszej ingerencji w substancję zabytkową. Działania zmierzające do polepszenia warunków użytkowania budynku są zatem możliwe, o ile dokonywane zmiany nie wpływają na uszczuplenie wartości zabytkowych obiektu. W lokalu Nr 8 położonym w oficynie kamienicy zachowała się stolarka drzwi (drzwi w wejściu do mieszkania z klatki schodowej oraz drzwi wewnętrzne dwuskrzydłowe oraz obramienia drzwiowe), częściowo stolarka okienna oraz podłogi parkietowe. Przedmiotowe mieszkalnie zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi należy pozostawić w obecnym układzie przestrzennym, wyklucza się jego podział na mniejsze jednostki. W celu utrzymania autentycznego charakteru wnętrza należy zachować i poddać renowacji oryginalną stolarkę drzwiową w całości, należy utrzymać historyczną wysokość pomieszczeń (bez wprowadzania sufitów podwieszanych), w maksymalnym stopniu chronić parkiety i oryginalne tynki. Dopuszcza się wymianę oryginalnej stolarki okiennej, jeżeli jej stan techniczny uniemożliwia dalsze użytkowanie, przy czym nowe okno musi być bezwzględnie wykonane z drewna na wzór okien historycznych, z powtórzeniem wielkości, podziałów, profili, z przełożeniem okuć, jeżeli zachowały się oryginalne. Kategorycznie wykluczone zostało zamontowanie okien PCV, a w miejscu okien i drzwi wymienionych już wcześniej na PCV należy wprowadzić stolarkę drewnianą. Przy remoncie mieszkalnia należy stosować materiały posiadające atest do stosowania w obiektach zabytkowych – wyklucza się wprowadzenie gładzi i szpachli gipsowych. Remont lokalu wymaga uzgodnienia w Wojewódzki Urzędzie Ochrony Zabytków.
Lokal Nr 8 położony jest na pierwszym piętrze oficyny, dojście do lokalu odbywa się przez sień budynku frontowego, podwórko, klatkę schodową o drewnianych stopniach i przez wspólny przedsionek z lokalem mieszkalnym Nr 6. Lokal składa się z przedpokoju o powierzchni 13,82 m2 oraz trzech pokoi o powierzchniach 15,53 m2, 25,60 m2 i 17,36 m2. Do lokalu przynależą dwa pomieszczenia piwniczne o powierzchniach 2,83 m2 i 3,98 m2 oraz pomieszczenie wc położone na parterze oficyny o powierzchni 2,51 m2. Dwa pokoje mają wystawę północno – zachodnią, trzeci pokój południowo – wschodnią. Wejście do pomieszczenia wc odbywa się przez drewniane drzwi jednoskrzydłowe bezpośrednio z podwórka, ściany i betonowa wylewka na podłodze są w złym stanie technicznym. Pomieszczenie jest ciemne, zamontowano w nim zlew jednokomorowy i termę elektryczną. Na suficie pomieszczenia wc zachowało się łukowe sklepienie. Ściany pomieszczeń w lokalu są tynkowane i malowane farbą emulsyjną, wykazują pęknięcia tynku oraz złuszczenia powłok malarskich. Na podłogach w przedpokoju położone są deski, w dwóch pokojach parkiet, w jednym pokoju częściowo parkiet, we fragmencie jest wylewka betonowa. Stolarka drzwi jest drewniana, są to drzwi płycinowe, pełne, z profilowanymi framugami, dwuskrzydłowe. Stolarka okienna w dwóch pokojach została wymieniona na pcv w kolorze białym, w tym w jednym pokoju są dwuskrzydłowe drzwi balkonowe z nadświetlem. W trzecim pokoju zachowała się stolarka okienna drewniana, skrzynkowa. Lokal wyposażony jest w instalację elektryczną, domofon, brak jest ogrzewania. Lokal Nr 8 powstał w wyniku prac budowlanych, polegających na wykonaniu przebudowy czterech lokali mieszkalnych Nr 4,5,6 i 8 na dwa lokale nr 6 i nr 8. Na prace te została wydana decyzja o pozwoleniu na przebudowę. Zgodnie z dokumentacją projektową, w lokalu należy wybudować łazienkę, przewód wentylacyjny dla łazienki, z wyprowadzeniem ponad dach, odnowić warunki techniczne dostawcy i wybudować zasilenie elektryczne poczynając od złącza na budynku, wykonać wewnętrzną instalację kanalizacyjną w łazience i kuchni, łącznie z nowym pionem sprowadzonym do lokalu użytkowego na parterze oraz wyprowadzonym do „poziomu” kanalizacyjnego pod posadzką sieni oraz wykonanie wewnętrznej instalacji wodociągowej poczynając od studzienki wodomierzowej w sieni budynku na parterze.
Nieruchomość wolna jest od obciążeń. Działy III i IV KW KR1P/00076786/1 wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mieszkalnego mogą go oglądać w dniach 12 kwietnia i 21 maja 2019 r. w godz.14.30-15.00.
2. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej, o powierzchni 0,0672 ha, stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, składającej się z działek oznaczonych nr 112/1, o powierzchni 0,0248 ha i nr 112/2, o powierzchni 0,0424 ha, objętej KW KR1P/00296525/2, położonej w obrębie NH-49, jednostka ewidencyjna Nowa Huta, przy ul. Dolnej.
cena wywoławcza nieruchomości wynosi: 782 000,00 zł brutto, w tym 23% podatku VAT
wadium wynosi: 79 000,00 zł
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość, podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Stare Czyżyny”, zgodnie z którym położona jest w terenach zabudowy usługowej, o symbolu U.9. Przez działki nr 112/1 i nr 112/2 przebiega nieprzekraczalna linia zabudowy. Z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można się zapoznać w Biurze Planowania Przestrzennego ul. Sarego 4 lub na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl /Rozwój Miasta/Planowanie Przestrzenne.
Nieruchomość jest niezabudowana. Działka nr 112/2, obręb NH-49, jednostka ewidencyjna Nowa Huta położona jest w obszarze o spadku terenu ponad 12 %.
Obsługa komunikacyjna istniejącego zagospodarowania przedmiotowych działek możliwa jest poprzez konieczny do zaprojektowania zjazd od drogi publicznej kategorii gminnej- ul. Dolnej, prowadzący bezpośrednio na teren nieruchomości. Warunki w zakresie infrastruktury i obsługi komunikacyjnej dla ewentualnego planowanego zamierzenia inwestycyjnego realizowanego na przedmiotowych działkach określone zostaną na etapie uzyskiwania decyzji pozwolenia na budowę (w oparciu o zaproponowany przez właściciela działki sposób obsługi komunikacyjnej).
Nieruchomość porośnięta jest drzewami i krzewami. Zgodnie z opinią Wydziału Kształtowania Środowiska na nieruchomości mogą nastąpić ograniczenia inwestycyjne związane z koniecznością ochrony drzew oraz siedlisk i ostoi chronionych gatunków zwierząt. W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią, inwestor winien zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni, jeżeli z obowiązujących przepisów prawa wynika obowiązek uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew.
Nieruchomość położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Zgodnie z pismem Tauron Dystrybucja S.A. z dnia 31.01.2018 r. przez nieruchomość przebiegają czynne napowietrzne linie elektroenergetyczne nN 0,4 kV oraz kablowe linie nN 0,4 kV. Dla ww. linii obowiązuje zasięg strefy technicznej, stanowiący pas szerokości 2 m (po 1 m po obu stronach osi linii). W przypadku planowanego zagospodarowania terenu obiektem budowlanym, należy uzyskać uzgodnienie branżowe dla realizowanego zamierzenia inwestycyjnego w stosunku do infrastruktury elektroenergetycznej stanowiącej własność TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Krakowie. Z pisma Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S. A. wynika, że przebiegająca przez działkę nr 112/1 infrastruktura ciepłownicza- sieć cieplna 2 X DN 800, jest nieczynna i została wycofana z eksploatacji.
Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci.
W najbliższym sąsiedztwie nieruchomości znajduje się zabudowa mieszkaniowa oraz usługowa.
Nieruchomość wolna jest od obciążeń. Działy III i IV KW KR1P/00296525/2 wolne są od wpisów.
informacja o liniach energetycznych
Przetarg na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędzie się w budynku Urzędu Miasta Krakowa, przy ul. Kasprowicza 29, w dniu 28 maja 2019 r. w sali konferencyjnej, pok. 18
poz. 1 – godz. 9.00 poz. 2 – godz. 10.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości przelewem lub wpłatą na rachunek bankowy Miasta Krakowa, Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Krakowa pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 23 maja 2019 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokalu mieszkalnego zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2018, poz. 2174).
Cena nieruchomości ustalona w przetargu winna być wpłacona nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 2278) do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, pokój 413, telefon 12 616-98-08 i pokój 412, telefon 12 616-98-09 w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu zamieszczone jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/ oraz wywieszona na tablicach ogłoszeń w budynkach Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 i przy ul. Kasprowicza 29.
Przetarg zostanie przeprowadzony na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2018r. poz. 2204, 2348, z 2019 r. poz.270) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.