OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków
1. pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 1 o powierzchni użytkowej 77,75 m2 położonego w budynku mieszkalnym przy ul. Urzędniczej Nr 49 wraz z udziałem wynoszącym 119/1000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 783/12 o powierzchni 0,0228 ha, położona w obrębie K-4 jednostka ewidencyjna Krowodrza, objęta KW KR1P/00086322/4
cena wywoławcza nieruchomości wynosi: 573 000,00 zł
wadium wynosi: 58 000,00 zł
Budynek przy ul. Urzędniczej Nr 49 jest budynkiem narożnym położonym u zbiegu z ul. Królewską. Jest to budynek mieszkalny, wielorodzinny, wzniesiony został w technologii tradycyjnej ok. 1940 r., trzypiętrowy, podpiwniczony, wzniesiony na rzucie wieloboku, murowany z cegły, otynkowany z zewnątrz. Klatka schodowa budynku jest w dobrym stanie technicznym, jest jedną wewnętrzną klatką dwubiegową o konstrukcji żelbetowej ze stopniami i korytarzami z okładziną lastriko.
Lokal Nr 1 położony jest na parterze tj. pierwszej kondygnacji budynku, składa się z trzech pokoi o powierzchniach 15,26 m2, 15,80 m2 i 18,35 m2, przedpokoju o powierzchni 11,06 m2, jasnej kuchni o powierzchni 12,22 m2, łazienki o powierzchni 3,88 m2 oraz wc o powierzchni 1,18 m2. Układ pomieszczeń w lokalu jest funkcjonalny, dwa lokale mają układ amfiladowy. Dwa pokoje mają wystawę zachodnią, kuchnia i trzeci pokój wystawę wschodnią. Wysokość pomieszczenia wc i łazienki wynosi 2,93 m, wysokość pozostałych pomieszczeń w lokalu wynosi od 3,05 – 3,07 m. Stolarka drzwi jest drewniana, drzwi wejściowe są pełne, płycinowe z mosiężnym uchwytem – klamką, drzwi wewnętrzne są drewniane, częściowo przeszklone. Ściany w pomieszczeniach są tynkowane i malowane farbą emulsyjną. W kuchni na ścianie położona jest opaska z terakoty, w pomieszczeniu wc i łazienki ściany częściowo wyłożone są płytkami ceramicznymi. Na podłogach w przedpokoju i pokojach zachowały się drewniane parkiety klepkowe, w kuchni i pomieszczeniu wc położone są płytki pcv, a w łazience płytki ceramiczne. Stolarka okienna jest drewniana, skrzynkowa, w jednym pokoju okno zostało wymienione na wtórne okno pcv, okna rozchylne do wewnątrz. W pomieszczeniach zamontowane są żeliwne, żeberkowe grzejniki centralnego ogrzewania zasilanego z sieci miejskiej. Lokal wyposażony jest w instalacje elektryczną 1-fazową, gazową, wodno-kanalizacyjną, domofon, ogrzewania centralnego. Przewody kominowe są drożne i w dniu kontroli technicznej wykazywały ciąg. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV KW KR1P/00086322/4 wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 12 października i 5 listopada 2020 r. w godz. 14.30 – 15.00.
2. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego oznaczonego Nr 4 o powierzchni użytkowej 145,77 m2 położonego w budynku mieszkalnym przy al. Zygmunta Krasińskiego Nr 4 wraz z udziałem wynoszącym 70/1000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowią części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz nieruchomość gruntowa oznaczona nr działki 215/2 o powierzchni 0,0497 ha, położona w obrębie K-14, jednostka ewidencyjna Krowodrza, objęta KW KR1P/00076682/2
cena wywoławcza wynosi: 1 124 000,00 zł
wadium: 113 000,00 zł
Kamienica przy al. Zygmunta Krasińskiego Nr 4 została wzniesiona w technologii tradycyjnej w 1934 r., jako pięciokondygnacyjny, podpiwniczony budynek narożny z ul. Kościuszki. W budynku jest jedna klatka schodowa dwubiegowa o konstrukcji żelbetowej, stopnie schodów oraz korytarze komunikacji są pokryte okładzina lastriko, ściany malowane są farbą olejną i emulsyjną. Brama główna wejściowa do kamienicy jest dwuskrzydłowa, metalowa ze zdobieniami, drzwi prowadzące na podwórko są nowe, pcv. Elewacja budynku frontowa wymaga odnowienia, obecnie zakryta jest banerem reklamowym na całej powierzchni, elewacja od strony podwórka jest odnowiona. Budynek wyposażony jest w windę nowego typu. Klatka schodowa jest odnowiona i utrzymana w dobrym stanie technicznym i w czystości. Budynek wyposażony jest w domofon i monitoring.
Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, ale figuruje w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej. Ochronie podlega przede wszystkim bryła, gabaryty, wystrój architektoniczny i podziały elewacji wraz ze stolarką okienną i bramną. Ze stanowiska konserwatorskiego, w przedmiotowym lokalu mieszkalnym należy zachować i poddać renowacji oryginalną stolarkę wewnętrzną z obramieniami profilowanymi listwami, pochodzącą z czasu powstania kamienicy, a to drzwi wejściowe dwuskrzydłowe, ze skrzydłami jednopłycinowymi, pełnymi. Kolorystyka zewnętrzna powinna zostać dostosowana do kolorystyki pozostałych drzwi wejściowych do mieszkań. Zachować należy drzwi pomieszczeń sanitarnych, trójpłycinowych (płyciny górne i dolne poziome, środkowa pionowa), pełne, obramione profilowanymi listwami – jedne dwuskrzydłowe i trzy jednoskrzydłowe, drzwi do kuchni i naprzeciwległego pokoju frontowego, pięciopłycinowe, drzwi z korytarza do środkowego pokoju frontowego, sześciopłycinowe oraz okienko pod sufitem łazienki. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi docelowo wskazana jest wymiana wtórnych drzwi z korytarza do pary naprzeciwległych pokoi, na nowe, drewniane, dostosowane do oryginalnej stolarki wewnętrznej. Dopuszcza się udrożnienie przejść łączących reprezentacyjne pokoje frontowe. W przypadku odsłonięcia pierwotnych drzwi z oryginalnymi klamkami i szyldami, stolarkę i okucia należy zachować (zaleca się odtworzenie klamek i szyldów w oparciu o oryginalne). Należy zachować parkiety w korytarzu i pokojach, a także oryginalne piece kaflowe w pokojach frontowych, dopuszcza się rozbiórkę niezabytkowego pieca w jednym z pokoi (pokój o powierzchni 17,47 m2). W celu utrzymania spójności architektonicznej i stylowej wyglądu kamienicy, należy zachować oryginalną metalową balustradę tylnego balkonu, dostępnego z kuchni. Wtórna stolarka okienna PCV nawiązuje do historycznych podziałów stolarki pierwotnej. Jej ewentualna wymiana na nową winna być wykonana na podstawie projektu, który należy wyprzedzająco uzgodnić w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Lokal Nr 4 położony jest na pierwszym piętrze i składa się z pięciu pokoi o powierzchniach 18,95 m2, 17,47 m2, 21,82 m2, 23,92 m2 i 23,59 m2, jasnej kuchni o powierzchni 11,02 m2, jasnej łazienki o powierzchni 8,10 m2, dwóch pomieszczeń wc o powierzchniach 0,87 m2 i 0,97 m2 przedpokoju o powierzchni 19,06 m2. Lokal powstał z połączenia dwóch pustostanów, trzy pokoje mają wystawę południową, kuchnia, łazienka i dwa pokoje mają wystawę północną. Układ pomieszczeń jest funkcjonalny, ułożone są po bokach wąskiego, długiego korytarza, wejście odbywa się do przedpokoju, z którego dostępne są pozostałe pomieszczenia.
Stolarka drzwi jest drewniana, są to drzwi płycinowe z profilowanymi framugami. Drzwi wejściowe są dwuskrzydłowe, wewnętrzne drzwi są jednoskrzydłowe – 7 sztuk oraz dwuskrzydłowe – 2 sztuki. Klamki w drzwiach są wtórne. Z kuchni dostępny jest balkon położony w częściach wspólnych, wejście odbywa się przez jednoskrzydłowe drzwi. Stolarka okienna jest wtórna, pcv w kolorze białym. W łazience jest wąskie okno jednoskrzydłowe, w pokojach dwu – i trzyskrzydłowe okna z nadświetlami. Ściany w pomieszczeniach są tynkowane i malowane farbą emulsyjną, która zwłaszcza w kuchni wykazuje zabrudzenia i złuszczenia powłok malarskich, tynki wykazują pęknięcia. W kuchni, pomieszczeniach wc i łazienki ściany są częściowy wyłożone terakotą. Na podłogach w przedpokoju i pokojach zachował się drewniany, klepkowy parkiet, który jest odnowiony i lakierowany. W kuchni na podłodze jest wylewka betonowa przykryta wykładziną pcv, w jednym pomieszczeniu wc wylewka betonowa, w drugim pomieszczeniu wc i w łazience płytki pierwotne, znacznie zużyte. W łazience zamontowane są dwa zlewy jednokomorowe oraz kabina prysznicowa. W pomieszczeniach pokoi zachowały się piece kaflowe, w pomieszczeniach zamontowane są aluminiowe grzejniki centralnego ogrzewania. Lokal wyposażony jest w instalacje centralnej ciepłej wody, elektryczną, wodno – kanalizacyjną, gazową oraz ogrzewania centralnego zasilanego z sieci miejskiej. Lokal wymaga przeprowadzenia remontu. Lokal wolny jest od obciążeń. Działy III i IV KW KR1P/00076682/2 wolne są od wpisów.
Osoby zainteresowane nabyciem lokalu mogą go oglądać w dniach 21 października i 4 listopada 2020 r. w godz. 14.00 – 14.30.
3. drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 239/21 o powierzchni 0,2320 ha, położonej w obrębie K 49, jednostka ewidencyjna Krowodrza, przy ul. Zakliki z Mydlnik, objętej KW KR1P/00210885/7
cena wywoławcza wynosi: 1 800 090,00 zł brutto, w tym 23 % podatku VAT
wadium wynosi: 180 000,00 zł
Obszar w skład którego wchodzi nieruchomość podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Młynówka Królewska - Zygmunta Starego” zgodnie z którym znajduje się w terenach zabudowy usługowej U.l. W wyznaczonym terenie dopuszcza się możliwość lokalizacji budynków magazynowych związanych z obsługą zlokalizowanych w tym terenie obiektów usługowych.
W zakresie sposobu zagospodarowania opisany wyżej plan ustala zakaz lokalizacji wiat, altan, oranżerii, placów hurtowych i magazynowych. Nakazuje zagospodarowanie działki zielenią urządzoną. Dopuszcza lokalizację elementów niezbędnych do urządzenia i funkcjonowania terenu, takich jak: urządzenia budowlane, sieci i urządzenia infrastruktury technicznej, miejsca do parkowania, dojścia piesze, a także dojazdy niewyznaczone na rysunku planu. Wskaźnik terenu biologicznie czynnego nie może być mniejszy niż 50 %, wskaźnik powierzchni zabudowy nie może przekroczyć 25 %, wskaźnik intensywności zabudowy wynosi od 0 do 0,5, wysokość zabudowy nie może przekroczyć 11 m. Z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można się zapoznać w Wydziale Planowania Przestrzennego przy ul. Mogilskiej 41 lub na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl /Rozwój Miasta/Planowanie Przestrzenne.
Nieruchomość jest niezabudowana. W południowo – wschodniej części porośnięta jest drzewami i krzewami. W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią, inwestor winien zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni, jeżeli z obowiązujących przepisów prawa wynika obowiązek uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew. Położona jest w zasięgu sieci infrastruktury technicznej. Przyłączenie do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. Przez działkę przebiegają sieci: wodociągowa, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, teletechniczna, elektroenergetyczna niskiego napięcia. W południowo – wschodnim narożniku działki posadowiony jest betonowy słup teletechniczno – oświetleniowy. Jak wynika z opinii Zarządu Dróg Miasta Krakowa nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej ul. Zakliki z Mydlnik. Aktualnie obsługa komunikacyjna w/w nieruchomości odbywa się w sposób pośredni, poprzez działkę nr 239/17 stanowiącą własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym osoby prawnej. Warunki w zakresie obsługi komunikacyjnej dla ewentualnej zmiany zagospodarowania terenu działki nr 239/21 obr. 49 Krowodrza, zgodnym z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania terenu obszaru „Młynówka Królewska - Zygmunta Starego” możliwe będą do określenia na etapie uzyskiwania stosownych decyzji administracyjnych umożliwiających realizację zamierzenia budowlanego. Oznacza to, że zarządca drogi wydając uzgodnienie w oparciu o art. 35 ust. 3 ustawy o drogach publicznych dokonuje każdorazowo analizy przyległego układu drogowego pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego, obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji, oraz programu inwestycji i możliwości włączenia do drogi publicznej ruchu drogowego. Po stwierdzeniu niewystarczającego uzbrojenia terenu dla planowanego zamierzenia budowlanego Inwestor może zostać zobowiązany do przebudowy przyległego układu dróg, bądź nawet budowy nowych odcinków dróg w celu poprawy obsługi komunikacyjnej obszaru. Ocena charakteru i stopnia tego oddziaływania oraz konieczności robót budowlanych leży we właściwości zarządu tej drogi publicznej. Szczegółowe warunki realizacji przez inwestora budowy lub przebudowy układ drogowego, zagwarantowane są poprzez zawarcie stosownej umowy pomiędzy zarządcą dróg a Inwestorem inwestycji nie drogowej. W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa usługowa oraz mieszkalna jednorodzinna. Nieruchomość wolna jest od obciążeń. W dziale III KW KR1P/00210885/7 wpisane są służebności gruntowe po terenie działki nr 239/17 położonej w obrębie K-4 jednostka ewidencyjna Krowodrza, objętej KW KR1P/00282900/4, stanowiącej własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym osoby prawnej. Pierwszy przetarg na sprzedaż nieruchomości obył się w dniu 6 sierpnia 2020 r.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 19 listopada 2020 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski 1.
poz. 1 – godz. 9.00
poz. 2 – godz. 10.00
poz. 3 – godz. 11.00
W przetargu mogą wziąć udział osoby, które wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza z oznaczeniem nieruchomości wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 16 listopada 2020 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa.
Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu potwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Sprzedaż lokali opisanych w pozycjach 1 i 2 zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (tekst jednolity Dz. U. z 2020, poz. 106 z późn.zm.).
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Z uwagi na ograniczenia wprowadzone w związku z zagrożeniem epidemicznym i koniecznością podjęcia działań minimalizujących ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19 uprzejmie informuję, iż:
- ilość osób dopuszczonych do przetargu odpowiadać będzie ilości wpłaconych wadium, wyklucza się obecność osób towarzyszących,
- uczestnik przetargu będzie uprawniony do wejścia do budynku, w którym odbywa się przetarg nie wcześniej niż 15 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia przetargu,
- uczestnik przetargu powinien być wyposażony w środki ochrony osobistej (maska, rękawiczki) zgodnie z obowiązującymi na dzień przetargu procedurami bezpieczeństwa właściwymi dla miejsca przeprowadzenia przetargu.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, telefon 126169809, 126169808 w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2020 r. poz. 65, 284, 471, 782) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.