położonych przy ul. Korepty i ul. Przewóz
OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Prezydent Miasta Krakowa
ogłasza przetargi ustne ograniczone
1. przetarg ustny ograniczony do właścicieli nieruchomości przyległych na sprzedaż nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, oznaczonej nr działki 19/56 o powierzchni 0,0109 ha, położonej w obrębie P-100, jednostka ewidencyjna Podgórze, w rejonie ul. Korepty, objętej KW nr KR1P/00216868/4
Cena wywoławcza nieruchomości wynosi: 20 360,00 zł
Wadium wynosi: 2 500,00 zł
Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz.U z 2018 r. poz. 2174 – z póź. zm.).
Obszar, w skład którego wchodzi nieruchomość nie podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa nieruchomość znajduje się w strukturalnej jednostce urbanistycznej Nr 50 w kategorii zagospodarowania terenu o symbolu MN – tereny zabudowy jednorodzinnej. Zgodnie z kierunkami zmian w strukturze przestrzennej dla tej jednostki, w odniesieniu do wskazanego wyżej przeznaczenia: powierzchnia biologicznie czynna dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (MN) minimum 60%; powierzchnia biologicznie czynna dla zabudowy usługowej w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (MN) minimum 50%.
Wysokość zabudowy mieszkaniowej i usługowej w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (MN) do 11 m. Udział zabudowy usługowej w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (MN) do 20%.
Uchwałą Nr XCIII/2446/18 z dnia 24 stycznia 2018 r. Rada Miasta Krakowa postanowiła o przystąpieniu do sporządzania Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa dla obszaru w granicach administracyjnych Miasta Krakowa.
Przedmiotowa działka jest niezabudowana. Stanowi teren porośnięty drzewami wymagającymi zachowania, stanowiącymi siedlisko i ostoję chronionych gatunków zwierząt. Nieruchomość nie pozostaje w utrzymaniu i zarządzie Zarządu Zieleni Miejskich i nie jest objęta planami inwestycyjnymi tej jednostki. W najbliższym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Nieruchomość nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. W dziale III księgi wieczystej Nr KR1P/00216868/4 ujawnione jest:
- ograniczone prawo rzeczowe – służebność przejazdu, przechodu i przegonu przez nieruchomość składającą się z działki nr 19/2 na rzecz każdoczesnych właścicieli nieruchomości składającej się z działki nr 19/7 obj. KW Nr 266686, psem szerokości
6 m z rozszerzeniem do 8 m na długości 3 metrów przy północnej granicy działki
nr 19/2 od ulicy Mała Góra.
- ostrzeżenie – zakaz zbywania nieruchomości gruntowej położonej w Krakowie przy ul. Korepty 11, a stanowiącej działkę nr 19/5 o pow. 16 m2, której własność przypisano Gminie Kraków – zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego dla Krakowa – Podgórza w Krakowie Wydział I Cywilny z dnia 5.10.2013 r. sygn. Akt
I C 2996/13/P.
Powyższe wpisy nie dotyczą zbywanej nieruchomości. Dział IV tej księgi wolny jest od wpisów.
2. przetarg ustny ograniczony do właścicieli nieruchomości przyległych, na sprzedaż nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 252/5 o powierzchni 0,0338 ha, objętej KW KR1P/00533550/0, położonej w obrębie P-19, jednostka ewidencyjna Podgórze, przy ul. Przewóz.
Cena wywoławcza nieruchomości wynosi: 279 100,00 zł brutto, w tym 23 % podatku VAT.
Wadium wynosi: 28 000,00 zł
Obszar w skład którego wchodzi nieruchomość podlega ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Rejon ulicy Przewóz”, zatwierdzonego uchwałą Nr XVIII/710/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 6 listopada 2019 r. zgodnie z którym nieruchomość oznaczona nr działki 252/5 położona jest w terenach zabudowy usługowej, oznaczonych na rysunku planu symbolem U.4, o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę budynkami usługowymi. W przeznaczeniu tym mieszczą się ponadto: zieleń towarzysząca; obiekty i urządzenia budowlane infrastruktury technicznej, z wyjątkiem stacji elektroenergetycznych 110 kV/SN i większych, z zastrzeżeniem § 13 ust. 1 pkt 7 opisanej wyżej uchwały; trasy rowerowe; dojścia piesze; obiekty i urządzenia budowlane zapewniające ich prawidłowe funkcjonowanie, takie jak: obiekty małej architektury – dla których ustala się maksymalną wysokość zabudowy 5 m. Północna i południowa część działki pozostaje poza liniami rozgraniczającymi zabudowę. Minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego wynosi 20%, maksymalny wskaźnik powierzchni zabudowy wynosi 40%, wskaźnik intensywności zabudowy wynosi 0,8 – 2,0, maksymalna wysokość zabudowy wynosi 20 m. Obowiązuje nakaz kształtowania dachów jako płaskie. Ponadto, w terenach U.4 ustala się zakaz lokalizacji usług podlegających ochronie akustycznej. Z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można się zapoznać na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl/ Strategie, Polityki, Programy/ Planowanie Przestrzenne/ Plany obowiązujące. Szczegółowe informacje odnośnie ustaleń planów można uzyskać w Wydziale Planowania Przestrzennego ul. Mogilska 41.
Teren ten pozostaje w zasięgu obszaru narażonego na zalanie w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia wału przeciwpowodziowego, przy wyznaczaniu którego przyjęto przepływ o prawdopodobieństwie wynoszącym raz na 100 lat (Q1%) w scenariuszu całkowitego zniszczenia wałów. Zalanie terenu wodą może nastąpić do rzędnych w granicach 200,91 – 201,55 m n.p.m. Ponadto obszar planu narażony jest na niebezpieczeństwo powodzi o prawdopodobieństwie wystąpienia raz na 500 lat (Q0,2%) od rzeki Wisły w wyniku przelania się wody przez koronę obwałowań.
Nieruchomość w części porośnięta jest drzewami, a zatem mogą wystąpić ograniczenia inwestycyjne związane z koniecznością ochrony zadrzewień i siedlisk chronionych gatunków z nimi związanych. Podczas realizacji zagospodarowania terenu obowiązuje maksymalna możliwa ochrona zieleni istniejącej, szczególnie poprzez jej zachowanie i wkomponowanie w projekt zagospodarowania terenu. W przypadku nieuniknionej kolizji z istniejącą zielenią, inwestor winien zwrócić się do Wydziału Kształtowania Środowiska o wydanie uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska pod kątem ochrony zieleni, jeżeli z obowiązujących przepisów prawa wynika obowiązek uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew. Północna część działki nr 252/5 przylega do działki nr 341/2 stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, w zarządzie Zarządu Dróg Miasta Krakowa, która nie została zaliczona do żadnej kategorii dróg publicznych i zgodnie z dyspozycją art. 8 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, stanowi ogólnodostępną drogę wewnętrzną. Ewentualna konieczność przebudowy bądź rozbudowy układu komunikacyjnego będzie wynikała z ruchu wygenerowanego przez planowaną inwestycję i jej wpływ na istniejący układ drogowy. W najbliższym sąsiedztwie nieruchomości zlokalizowana jest zabudowa usługowa.
Działki położone są w zasięgu sieci uzbrojenia technicznego. Przez teren działki przebiegają sieci elektroenergetyczne i sieć kanalizacyjna. Przyłączenie do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci. W dziale III KW KR1P/00533550/0 prowadzonej dla tej nieruchomości, ujawniona jest odpłatna, za jednorazowym wynagrodzeniem obejmującym cały okres obowiązywania służebności, nieoznaczona w czasie służebność przesyłu polegająca na dostępie do miejskiego kolektora kanalizacji ogólnospławnej średnicy 800/1200 mm, pasem szerokości 1 m licząc od krawędzi przewodu po każdej z jego stron , na długości 5,24m, łączna powierzchnia zajętości wynosi 19 m2 – w celu eksploatacji, konserwacji, naprawy, wymiany i przebudowy tej sieci i urządzeń, w granicach wskazanych na mapie ewidencyjnej stanowiącej załącznik graficzny do zarządzenia nr 2952/2012 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 17.10.2012 r.- na rzecz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. z siedzibą w Krakowie. Ponadto ujawniona jest odpłatna (jednorazowo) służebność przesyłu polegająca na korzystaniu z działki nr 252/5 w łącznym obszarze 29,50 m2 z przeznaczeniem pod budowę i eksploatację napowietrznego przyłącza energetycznego linii kablowej SN 15kv oraz eksploatację istniejącej napowietrznej linii energetycznej NN 0,4kv, a także ich konserwację, naprawę, modernizację, remont, usuwanie awarii, przebudowę i rozbudowę w granicach ustanawianej służebności przesyłu wskazanych na mapie ewidencyjnej stanowiącej załącznik graficzny do zarządzenia Prezydenta Miasta Krakowa nr 1139/2015 z dnia 13.05.2015 r., na rzecz Tauron Dystrybucja S.A. z siedzibą w Krakowie. Dział IV tej księgi wolny jest od wpisów.
Przetargi na sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa w dniu 5 listopada 2020 r. w Sali Obrad im. F. Maryewskiego, Rynek Podgórski 1.
poz. 1 – godz. 11.00
poz. 2 – godz. 12.00
Osoby zamierzające uczestniczyć w przetargu winny w terminie do dnia 2 listopada 2020 r. do godz. 15.00 zgłosić uczestnictwo w przetargu poprzez złożenie w Wydziale Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29, na dzienniku podawczym pisemnego zgłoszenia.
Lista osób zakwalifikowanych do przetargu zostanie wywieszona na tablicach ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 i ul. Kasprowicza 29 najpóźniej na 1 dzień przed wyznaczonym terminem przetargu.
W przetargu na sprzedaż:
którzy wpłacą wadium w podanej wyżej wysokości w formie pieniądza wyłącznie przelewem na rachunek depozytowy Urzędu Miasta Krakowa Wydziału Finansowego pl. Wszystkich Świętych 3-4, prowadzony w Banku PKO BP SA Nr 02 1020 2892 0000 5702 0590 1071, w taki sposób, aby najpóźniej w dniu 2 listopada 2020 r. wadium znajdowało się na rachunku bankowym Miasta Krakowa, pod rygorem uznania, że warunek wpłaty wadium nie został spełniony. Datą dokonania wpłaty wadium jest data uznania rachunku bankowego Miasta Krakowa. W tytule przelewu należy wpisać oznaczenie nieruchomości oraz imię i nazwisko/a uczestnika/ów przetargu.
Przed otwarciem przetargu jego uczestnik winien przedłożyć komisji przetargowej dowód tożsamości.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba inna niż osoba fizyczna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a osoba prowadząca działalność gospodarczą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału pełnomocnictwa upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od podpisania umowy notarialnej. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, w ciągu 3 dni od odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu, w sposób odpowiadający formie wnoszenia. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
Cena nabycia nieruchomości płatna jest jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej. W dniu podpisania umowy notarialnej środki finansowe winny znajdować się na rachunku bankowym Miasta Krakowa.
O terminie zawarcia umowy notarialnej nabywca zostanie zawiadomiony do 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i w terminie podanym w zawiadomieniu lub do dnia zawarcia umowy nie dokona wpłaty ceny nieruchomości, organizator przetargu może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy notarialnej ponosi nabywca.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2278.), do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Mając na uwadze obowiązujący stan epidemii w Polsce, wymogi i obostrzenia sanitarne wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny oraz konieczność należytego zabezpieczenia ochrony zdrowia i życia, tak klientów korzystających z usług realizowanych przez Urząd Miasta Krakowa jak i pracowników UMK obsługujących realizację tych usług, przyjęte zostały poniższe zasady:
Zasady obsługi klientów wymienione w pkt. 3-5 zgodnie są z zarządzeniem Nr 2365/2020 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 24.09.2020 r. |w sprawie zasad obsługi klientów Urzędu Miasta Krakowa w okresie obowiązującego stanu epidemii w Polsce.
Szczegółowe informacje odnośnie zbywanych nieruchomości można uzyskać w Wydziale Skarbu Miasta Referacie Przetargów i Zamian, Urzędu Miasta Krakowa ul. Kasprowicza 29, telefon 12 616 9808 w godzinach pracy urzędu.
Ogłoszenie o przetargu jest zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl Finanse i Mienie/ Nieruchomości Miasta Krakowa/ Przetargi na Nieruchomości/.
Przetargi zostaną przeprowadzone na podstawie art. 38-41 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U z 2020 r. poz. 65, 284, 471, 782) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1490).
Prezydent Miasta Krakowa zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z ważnych powodów.